Reklama
Bonusy k TV pořadu

Tyhle obytné vozy terén jen tak nezastaví. Zdolají hory doly a nabídnou komfortní nocleh i kuchyni

Podívejte se na přehled nejdrsnějších obytných vozů, které jsme doposud testovali

Mitsubishi L200 Rock Proof Evo2

Zdroj: Mitsubishi

Expediční pick-up Mitsubishi L200 ve svých útrobách ukrývá čtyřválcový dieselový motor 2,3 DiD o výkonu 150 koní a 400 N.m, automatickou šestistupňovou redukční převodovku, připojitelný pohon 4x4, uzávěrku mezinápravového a zadního diferenciálu.

Co se off-road výbavy týče, tak upravené Mitsubishi disponuje hromadou prvotřídních doplňků, které dobrodruhovi na čtyřech kolech umožňují prozkoumávat i ta nejzapadlejší místa, kam se jiná vozidla nedostanou. Rock Proof Evolution 2 má pod kapotou například hydraulickou uzávěrku předního diferenciálu ARB, která je ovládána přes vzduchový kompresor. Ten neslouží jen jako sluha zmiňované uzávěrce, ale také se jim dají dohušťovat pneumatiky.

Aby byla světlá výška pick-upu co nejvyšší a jízda v terénu co nejpohodlnější. Vybavila firma ARB expediční "Dvoustovku" speciálním podvozkem OLD MAN EMU, určeným primárně do terénu. Díky tomu je auto mimo silnice zdatnější a komfortnější. Důkazem, že Rock Proof Evo2 je připraven i do těch nejextrémnějších podmínek, jsou terénní kola a pneumatiky Nokian, ochranné rámy okolo celého auta, kryty motoru, podvozku a nádrže a sací šnorchl Safari, který umožňuje pick-upu brodit i velmi hlubokou vodu.

Hotel na střeše

Aby se Mitsubishi L200 Rock Proof Evo2 mohlo považovat za právoplatné expediční vozidlo, je vybavené řadou kempovacích doplňků, sprchu nevyjímaje. Hlavní dominantou pojízdného hotelu Mitsubishi je nástavba (hardtop) umístěná na korbě, kterou na míru vyrobila známá australská firma ARB.

V ní se pak ukrývají praktické bezpečnostní zásuvky, které slouží k uchovávání cenných věcí, například kuchyňského vybavení a nářadí. Dále se v zakrytované korbě nachází kompresorová lednička, kanystr s vodou a sprcha. K přenocování slouží střešní stan ARB Kakadu, umístěný na zesílené střeše nástavby. Výhodou tohoto konkrétního stanu je poměrně jednoduchá montáž a dostatek prostoru pro dvě osoby. Nezapomnělo se ani na výbavu v podobě markýzy, dvou židlí a stolu.
Reklama

Expediční Toyota Hilux

Zdroj: Robin Běhal

I české zastoupení značky Toyota si postavilo svůj vlastní expediční pick-up. Základem se stal model Hilux, který má pod kapotou naftový čtyřválec 2,8 litru s výkonem 204 koní. Motor v našem případě spolupracoval s 6stupňovou automatickou redukční převodovkou a připojitelným pohonem 4x4. Samozřejmostí je i uzávěrka zadního diferenciálu. 

Mezi speciální off-road výbavu patří přepracovaný podvozek s vyšší světlou výškou, masivní kryty podvozku, pevnostní nárazníky vpředu i vzadu, výkonné LED rampy a nemůžeme zapomenout ani na naviják či vyprošťovací nájezdy. 

Teplá voda na palubě

Na expediční Toyotě Hilux je unikátní vestavba, která ukrývá vše potřebné k pohodlnému kempování mimo civilizaci. Posádka má k dispozici střešní stan, nespočet úložného prostoru, sprchu a s ní spojenou stolitrovou nádrž na vodu, kterou je možné ohřívat pomocí boileru. Nechybí například ani obrovská markýza kolem celého vozu, nezávislé topení či solární panely pro získávání elektrické energie.  

Více informací o tomto expedičním vozu se dozvíte v reportáži pod tímto textem. 
Reklama

XRV 718

Zdroj: Robin Běhal

Základním stavebním kamenem obytného vozu XRV 718 se stal valník Liaz 18.33 PB s naftovým šestiválcovým motorem o objemu 12 litrů a výkonem 242 kW, který spolupracuje s manuální převodovkou. Česká společnost náklaďák osadila zcela novým podvozkem a přidala pohon všech čtyř kol. Díky tomu obytňák dokáže zdolat i ten nejnáročnější terén, a to i navzdory 8,6metrové délce a hmotnosti okolo 12 tun.

Interiér jako z luxusní domu

Dominantou náklaďáku pro dobrodruhy je obytná nástavba, ve které se bez problému vyspí čtyři lidé. Interiér připomínající luxusní hotel je vybaven vším, co je na dlouhé cestování potřeba. Nechybí tu například plnohodnotná kuchyně s dřezem, lednicí, plotnou či pečící troubou. Samozřejmostí je také prostorná koupelna se sprchou, umyvadlem a záchodem. V obytném prostoru se nachází jedno hlavní lůžko (až pro tři), obývací pokoj a rozkládací postel v místě jídelního stolku. Aby se posádky při kempování nenudila, je obytný vůz vybaven televizí a také audiosystémem. Soukromí pak zajišťují zatemňovací rolety instalované na všech oknech.

Aby byla posádka stále v teple a vždy měla připravenou teplou vodu na sprchování nebo mytí nádobí, je obytný vůz vybaven elektrickým a naftovým topením, které dokáže vytopit obytný prostor a zároveň ohřívat vodu. Elektrická energie, která se používá k topení a k pohánění dalšího příslušenství v obytňáku, se získává ze solárních panelů umístěných na střeše vozidla. Přebytečná elektřina se pak uchovává v 15 kWh baterii. Díky tomu není posádka na palubě "Liazky" závislá na externích zdrojích energie a muže tak kempovat kdekoliv mimo civilizaci.

Bydlet se dá i mimo civilizaci

Když už je řeč o nezávislosti, určitě nesmíme zapomenout zmínit, že obytný vůz disponuje až 500litrovou nádrží na pitnou vodu, což bohatě vystačí na víc než týden cestování. Použitá voda (takzvaná šedá voda) se následně uchovává v jiné nádrži, kterou řidič může za pomoci ventilu jednoduše vypustit. To samé platí i o odpadní vodě ze záchodu.  
Reklama
Reklama
Autosalon TV