Reklama
Bonusy k TV pořadu

Testovali jsme novou Toyotu Corolla. Vyzkoušeli a porovnali jsme hatchback, sedan i kombík

Komu bude která karoserie nejvíce vyhovovat? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Prohlédněte grafiku

Toyota Corolla hatchback

Zdroj: Toyota

Hatchback to bude mít podle nás na českém trhu ze všech tří karosářských verzí nejtěžší - zejména kvůli jeho cenovému posazení. Drtivá většina konkurentů s cenou začíná pod hranicí 400 tisíc korun a za tuto částku už se dají pořídit velmi dobře vybavené automobily. Corolla hatchback se prodává od 489 900 korun s benzinovým turbomotorem 1.2 Turbo. V konkurenci Škody Scala, nošovického Hyundaie i30, žilinské Kie Ceed, nového Fordu Focus a blížící se další generace Golfu vypadá její prodej jako téměř neřešitelný rébus.

Naštěstí má něco, čím většina konkurentů zatím nedisponuje. Dva hybridní pohony (na spotřebu orientovaný 1.8 Hybrid a silný 2.0 Hybrid), které nejlépe fungují ve městě, kde se chlubí extrémně nízkou konzumací benzinu. Sice jde o verze, jejichž cena začíná na 684 900 korunách, ale existuje skupina bohatších zájemců o druhé vozy do rodiny, které jezdí převážně po městě, mezi nimiž by se mohla prosadit. Nepůjde tedy na rozdíl od ostatních hatchbacků nižší střední třídy o relativně levné auto pro starší ročníky, ale o trendy vůz pro mladé a ženy.
Reklama

Tady by mohl pomoci i velmi dynamický design Corolly hatchback, se kterým souvisejí i překvapivě sportovní a neochvějné jízdní vlastnosti. Neočekáváme tedy vysoká prodejní čísla tohoto modelu, ale zejména mladším single obyvatelům velkých měst, nebo mladým párům, by mohla imponovat přístrojová deska, která vypadá jako z buducnosti, nebo ekologická jízda se spotřebou těsně nad tři litry ve městě, která se může změnit v překvapivě sportovní svezení (z hlediska podvozku, nikoli motoru, pokud se bavíme o testované slabší hybridní verzi 1.8 Hybrid).

Při porovnání s ostatními karosářskými verzemi je hatchback nejméně praktický jak pro jízdu ve více než dvou osobách tak pro převážení většího množství nákladu.
Reklama

Toyota Corolla sedan

Zdroj: Bart Běhal

Výhodou Toyoty Corolla sedan je, že drtivá většina "lidových" automobilových značek přestala tento typ karoserie vyrábět.

Existují superlevné a velmi laciné sedany typu Dacie Logan či dua Citroën C-Elysée a Peugeot 301, které pro Corollu nepředstavují konkurenci. Dále tu máme relativně pohledný, ale také dosti laciný Fiat Tipo, jehož pověst rozhodně nesahá Corolle ani po kotníky. A to se dá do jisté míry napsat i asi o úplně největší konkurenci - Renaultu Mégane GrandCoupé.

Ano, jsou tu ještě nová Mazda 3 sedan a Honda Civic sedan, ale ty působí spíše sportovním dojmem. Zájemci o sedan se rekrutují spíše z řad starších párů, kterým bude podle nás pojetí Corolly vyhovovat. Působí na jednu stranu moderně, ale zároveň konzevativně a tradičně.

Ceny jsou navíc v porovnání s nejbližšími konkurenty rozhodně příznivější než u hatchbacku. Bohatě vybavené akční provedení 1.6 Prime se prodává za 499 900 korun. Těžko najít reprezentativní sedan s podobným poměrem ceny a výbavy. Tato karosářská varianta je tedy naším černým koněm.
Reklama

Jízdní vlastnosti jsou komfortnější a plavnější než u hatchbacku, kabina u testované verze 1.8 Hybrid zejména při provozu na elektřinu téměř dokonale odhlučněná. Jde zkrátka o reprezentativní auto, které by mohlo vyhovovat i některým správcům firemních flotil, zvláště pokud jde o firmy s ekologickým cítěním vyhledávajících vozy s nízkými emisemi.

Pro bohatší české důchodce je tu ještě jeden trumf - benzinový motor 1.6 Valvematic bez turba, který hatchback ani kombík nenabízejí. Stále existuje skupina motoristů, kterým atmosférické motory vyhovují více než turbomotory.

Víko kufru sice neumožňuje nakládat rozměrné předměty, ale starší lidé už většinou nemají potřebu se s takovými věcmi tahat. Jinak je zavazadelník až překvapově dlouhý, změřili jsme tady o dva centimetry více než u kombíku. Objem 471 l sice není bůhvíjaký, ale věcí se nám dovnitř vešlo spousta. Prostor na zadních sedadlech je u sedanu vzdušnější než u hatchbacku.

Toyota Corolla Touring Sports

Zdroj: Bart Běhal

Češi jsou národem kombíkářů, takže by teoreticky nemělo být co řešit. Většina modelů nižší střední třídy se nejvíce prodává právě s karoserií kombi. Jenže problém je stejně jako u hatchbacku cena. A tady možná ještě palčivější, protože zájemce o nejlevnější kombík sbírá Dacia Logan MCV a mezi rodinnými a služebními kombíky drtivě vládne nejprodávanější auto v Česku - Škoda Octavia Combi, která se aktuálně nabízí ve výhodné verzi Tour.

Většina kombíků velikosti Toyoty Corolla Touring Sports se začíná prodávat za ceny nižší než 400 tisíc korun. Nejnižší cena Corolly Touring Sports je 514 900 korun, hybrid se prodává minimáně od 584 900 korun. Diesel stejně jako u ostatních karosářských verzí Corolly nehledejte, což ale bude kombík bolet nejvíc. To totiž nebývá auto do města, ale na dovolené, chalupy, a tedy dálnice a dlouhé cesty, kde je naftový motor úspornější než hybrid.
Reklama

Ke kombíku se nám také moc nehodí design a jízdní vlastnosti Corolly, byť se doba v tomto ohledu změnila a sportovně vyhlížející auta s tvrdším podvozkem jsou i v této kategorii moderní a žádané.

Po Corolle Touring Sports sáhnou podle nás spíše bohatší městské rodiny, které budou vůz přes týden používat k cestám do práce a o víkendu na volnočasové aktivity. Klady a zápory kombíku v porovnání s konkurenty už jsme hledali, můžete se podívat na odkaz pod tímto textem.

Na závěr níže přinášíme i porovnávací tabulku všech tří karosářských verzí Corolly.

Porovnání tří verzí Corolly

Corolla hatchback Corolla sedan Corolla TS
Délka 4,37 m 4,63 m 4,65 m
Max délka kufru 81 cm 106 cm 104 cm
Objem kufru 361 l 471 l 596 l
Výška na zadních sedadlech 91 cm 90 cm 95 cm
Motory 1.2 Turbo, 1.8 Hybrid, 2.0 Hybrid 1.6, 1.8 Hybrid 1.2 Turbo, 1.8 Hybrid, 2.0 Hybrid
Zrychlení 0-100 km/h u 1.8 Hybrid 10,9 s 11,0 s 11,1 s
Spotřeba od 3,3 l/100 km 3,4 l/100 km 3,3 l/100 km
Cena od 489 900 Kč 499 900 Kč 514 900 Kč
Cena od (hybrid) 559 900 Kč 569 900 Kč 584 900 Kč
Zdroj: Autosalon.tv
Reklama
Reklama
Autosalon TV