Reklama
Bonusy k TV pořadu

Test VW Crafter 35 4Motion Seikel: Sklápěčka s terénními schopnosti se osvědčila v roli zálesáka

Crafter by mohl být i Krafter. Zručnost i síla. Jméno této dodávky dává smysl v angličtině i němčině
Zdroj: Bart Běhal

Volkswagen pojmenoval svou středně velkou dodávku Crafter. "Craft" v angličtině znamená řemeslnou dovednost a zručnost. Takové jméno samozřejmě k dobrému užitkovému autu sedí jako poklice na hrnec. Stejně vyslovené slovo "Kraft" v němčině znamená sílu, schopnost a vůli. Už dlouho jsme nezažili, že by se k nějakému autu jeho jméno tak hodilo, a dokonce ve dvou jazycích.

Za patnáct na dálnici, ale i pod devět

Testovat užitková auta mě baví. Člověk alespoň nesedí celý den za volantem nebo u počítače a udělá i nějakou užitečnou práci. Volkswagen Crafter v provedení sklápěčka a s terénními úpravami Seikel jsme vyrazili otestovat k lesu, který potřeboval pročistit od kůrovcové kalamity.

Vlastníkům velkých lesů samozřejmě bude jeho nosnost k smíchu, ti potřebují kamióny s obrovskými návěsy. Navíc byla u námi testované verze papírová nosnost auta ponížena na celkové 3,5 tuny, aby mohli za volant i lidé s řidičským průkazem skupiny B, takže na náklad zbývalo pouhých 730 kg jak v nějakém větším osobáku. Takové auto poslouží spíše než ve firmách drobným živnostníkům nebo lidem na vesnici, kteří potřebují převézt tu dřevo, tam písek, jindy cihly, beton, seno, slámu, hlínu, stromek či keře na zasazení...

Náš test ale začal cestou z Prahy kousek za Čáslav. Při pohledu na terénní pneumatiky jsem se trochu bál jízdy po hradecké dálnici D11, ale kupodivu nebyly ani moc hlučné ani kvůli nim auto neplavalo. Zato spotřeba nenaloženého auta 15 l nafty/100 km při rychlostech kolem 130 km/h není ani pro dodávku s pohonem všech kol žádný zázrak. Kromě speciálních pneumatik ale musíme zmínit i terénní úpravu od Seikelu v podobě zvýšení podvozku o tři centimetry, která aerodynamice právě nepřidá.

Na ostatních typech komunikací spotřeba naopak příjemně překvapila. Při svižném tempu se pohybovala kolem 11 l/100 km, s klidnou nohou a při dodržování rychlostních předpisů jsem se vešel i pod devět.
Reklama

Jako offroad

K našemu lesu se dostaneme pouze po polní cestě, která se postupně ztrácí a ve finále jde spíše o hrbolatý remízek, který je po deštích silně podmáčený. Tady se ukazuje, jak je dobré míst pohon všech kol 4Motion a terénní pneumatiky. Kam se hrabou všechna SUV, tohle auto je čistokrevný offroad a to nejen díky dodatečným úpravám od firmy Seikel.

Už z výroby je vůz vybaven kompletním oplechováním podvozku o tloušťce pět milimetrů. Chráněn je motor, převodovka, zadní diferenciál i nádržka na adBlue. K lesu jsme se dostali, jako když horký nůž projede máslem, a teď si pro změnu chválíme rychlé a snadné sklápění postranic.

Zaplňujeme kládami celý valník až do výše postranic a hmotnost raději nepočítáme. Cesta naloženým autem se příliš neliší od toho prázdného. Tlumiče tradičně trochu "změkly", a tak je pérování příjemnější, ale nedá se napsat, že by s prázdným autem bylo nějak uskákané. Nějaký ten metrák navíc se téměř neprojevuje na spotřebě ani na síle motoru. Zatímco při jízdě s prázdným autem jsme od nejsilnější verze motoru 2.0 TDI s až 130 kW výkonu (u Crafteru jsou i tří slabší varianty) čekali víc a nad předjížděním jsme museli dost přemýšlet, teď jsme spokojeni.
Zdroj: Bart Běhal
Sklápěčka upozorňuje na případné nebezpečí z valícího se nákladu velmi, velmi důrazně.

Za milión a půl

Grande finale přichází doma. Za kvílení hydrauliky a výstražného tónu se z valníku s odstraněnými postranicemi sypou na zem velká polena, aniž bychom museli hnout prstem. 

Testovaný Volkswagen Crafter nám i za těch pár dní rychle přirostl k srdci. Vše u něj fungovalo, jak jsme očekávali, vše je promyšlené, zabezpečené, logické. Zkrátka německá preciznost. Jediný větší problém je, že milión a půl za venkovského pracanta je trochu mimo finančních možností drtivé části obyvatel českých vesnic.

Další informace a podrobnosti k testovanému vozu se dozvíte ve fotogalerii uvnitř článku.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Věří mu natolik, že tenhle VW Transporter dostal záruku 200 000 kilometrů. Přežije ji vůbec?

Neváháme ani vteřinu a tenhle pracant dostává pořádně naloženo
06.06.2020 20:45
|
3
Reklama

Volkswagen Transporter, který vyjede nesmysl a jeho interiér vystříkáte hadicí, má jméno Rockton

Expert Pepa s ním vyváděl psí kusy. A nepodařilo se mu ho ani odřít
20.02.2020 19:33
|
2

První zvýhodnění pro VW Transporter 6.1: zákazník si může sám vybrat jeden z pěti bonusů

Ve hře je třeba sleva nebo delší záruka. Akční nabídka platí do konce března na prvních 500 vozů
07.02.2020 07:00
|
4

Toyota přiváží do Česka velké sedmimístné SUV Highlander. Ano, i v tomto případě jde o hybrid

Novinka má konkurovat například VW Touareg. Je podobně velká jako offroad Land Cruiser
27.10.2020 21:03
|
0

Test nového Seatu Tarraco FR 2.0 TDI 147 kW: Lehkonohému obříkovi schází režim Comfort

Vyzkoušeli jsme novou sportovně laděnou variantu sedmimístného SUV. Jde o bratra Škody Kodiaq
26.10.2020 06:12
|
0
Reklama

Na český trh přijela nová Kia Sorento. Je o něco větší, ale také dražší a žravější než Škoda Kodiaq

Prodává se od 1 099 980 korun v naftové verzi. Hybrid benzinu a elektřiny začíná o sto tisíc výš
24.10.2020 19:30
|
1

Porovnání Mercedesu GLB a Škody Kodiaq přináší řadu nečekaných zjištění. I cenových

Domácí výrobek má nižší základní cenu. U srovnatelných variant ale může být i dražší
21.10.2020 20:23
|
3
Reklama
Autosalon TV