Reklama
Bonusy k TV pořadu

Paradox úplného přehledu osobních verzí dodávek: Dokker válcuje trh, stejně levné Dobló nikdo nechce

Jakkoliv jsou vozy MPV na ústupu, obliba MPV z modifikovaných dodávek je stabilní

1. Dacia Dokker (1802 ks)

Zdroj: Dacia

Cena od 360 400 Kč

Dacia Dokker sice neoplývá nejmodernější technikou, přesto si však získává nejvíce zákazníků u nás. K dispozici jsou dvě verze, a to Arctica (od 360 400 Kč) a Stepway (od 377 400 Kč). Druhá jmenovaná dodává autu dobrodružnější outdoorový vzhled.

K pohonu obou verzí slouží aktuálně podle konfigurátoru značky pouze jediný motor, kterým je turbodiesel 1.5 dCi 70 kW/90 k s šestistupňovou manuální převodovkou.

Dokker se prodává jako pětimístný s jednou délkou karoserie (4,36 metru), základní objem zavazadlového prostoru je 800 litrů (max. 3000 l).

2. Citroën Berlingo (1509 ks)

Zdroj: Citroën

Cena od 440 000 Kč

Za velkou přidanou hodnotu lze u Citroënu Berlingo považovat jeho atraktivní vzhled, který umně maskuje původ ze segmentu dodávek. I zde samozřejmě nepřišla zkrátka variabilita a prostornost, která je umocněna možností volby ze dvou délek karoserie. 

K pohonu jsou k dispozici benzinové motory 1.2 PureTech (110 nebo 130 k), nebo turbodiesel 1.5 BlueHDi ve výkonech 100 nebo 130 koní. Kromě šestistupňové manuální převodovky nechybí ani osmistupňový automat. V nabídce jsou také čtyři úrovně výbavy, takže možnost výběru je zde skutečně široká.

Berlingo se nabízí ve verzi M (délka 4,40 m) nebo s delší karoserií XL (délka 4,75 m). Zatímco kratší provedení je pro pět osob, delší může být až pro sedm. Základní objem zavazadlového prostoru je 597 litrů (verze M), resp. 850 litrů (verze XL).

3. Peugeot Rifter (1403 ks)

Zdroj: Peugeot

Cena od 409 000 Kč

V těsném závěsu za svým sourozencem Berlingem se pohybuje další francouzský model Peugeot Rifter. Nepřekvapí tak, že jeho nabídka motorů a verzí je s Berlingem skutečně velmi podobná. Za zmínku stojí nejvyšší výbava GT, která dodává autu opravdu šmrnc, či moderně pojatý interiér iCockpit. 

K pohonu slouží motory shodné s Citroënem Berlingo. Tedy benzinový agregát 1.2 PureTech (110 nebo 130 k), nebo turbodiesel 1.5 BlueHDi ve výkonech 100 nebo 130 koní. Kromě šestistupňové manuální převodovky nechybí ani osmistupňový automat. Stejně tak jsou v nabídce i čtyři úrovně výbavy, takže by si měl vybrat každý.

Rifter se nabízí ve verzi s délkou 4,40 m nebo s delší karoserií Long (délka 4,75 m). Zatímco kratší provedení je pro pět osob, delší může být až pro sedm. Základní objem zavazadlového prostoru je 597 litrů, resp. 850 litrů u verze Long.

4. VW Caddy (892 ks)

Zdroj: Volkswagen

Přichází nová generace

Volkswagen Caddy platí sice mezi osobními dodávkami na českém trhu za dražší volbu, ale i tak se mu dlouhodobě daří. Svůj podíl na tom má zejména nadčasově moderní design, kvalitní zpracování a použití solidních materiálů, kterými se značka snaží eliminovat užitkový původ. 

Aktuálně dochází ke střídání stráží, takže dosluhující 4. generaci najdete v nabídce značky už jen mezi skladovými vozy. I tak se ale ukazuje další zásadní výhoda tohoto modelu, a to je rozmanitost verzí a výbav, na což samozřejmě navazuje i nová přicházející generace. K dispozici jsou malé benzinové motory i silné turbodiesely, nechybí ale ani verze na CNG, různé typy převodovek vč. automatu DSG, dvě verze karoserie (Caddy a Caddy Maxi), bohatá výbava včetně nejmodernějších asistentů a v neposlední řadě také možnost pohonu všech kol. Nechybí ani outdoorové provedení Alltrack či kempingové úpravy Beach nebo California.

5. Opel Combo (458 ks)

Zdroj: Opel

Cena od 399 900 Kč

Opel Combo Life je z celé sourozenecké trojice (Berlingo a Rifter) v základním provedení nejlevnější a jeho cena se i díky štědré akční dotaci dostala pod 400 000 Kč. 

K pohonu slouží benzinový motor 1.2 TURBO (110 nebo 130 k), popř. turbodiesel 1.5 CDTI (102 nebo 130 k). V závislosti na motoru je k dispozici pěti nebo šestistupňová manuální převodovka, či osmistupňový automat. V nabídce jsou dvě úrovně výbavy Enjoy a Innovation.

Combo Life se nabízí ve výchozí verzi s délkou 4,40 metru, nebo jako prodloužená verze XL s délkou 4,75 m, u které je za příplatek 20 000 Kč možnost sedmimístného uspořádání.

6. Toyota ProAce City Verso (285 ks)

Zdroj: Toyota

Cena od 399 000 Kč

Toyota ProAce je dalším technickým derivátem francouzské školy (Berlingo, Rifter), takže i u ní najdeme podobné možnosti i rozměry. Verze Short měří na délku 4,40 metru a verze Long 4,75 metru. Důležitým kupním argumentem pro tento model je i prodloužená záruka Toyota Extracare Plus na 5 let nebo 250 000 km.

Toyota ProaAce City nabízí výběr z několika pohonných jednotek - jedná se o benzinový motor 1.2 T s výkonem 110 nebo 130 koní a turbodiesel 1.5 D-4D o výkonech 100 a 130 koní. K dispozici je šestistupňová manuální převodovka nebo osmistupňový automat.

Verze Short i Long se nabízí ve třech úrovních výbav Combi, Shuttle a Family, přičemž podle automobilky je nejoblíbenější variantou kratší karosářské provedení Short v kombinaci s nejvyšší výbavou Family.

7. Ford Tourneo Connect (79 ks)

Zdroj: Ford

Cena od 499 900 Kč

Ford je v tomto segmentu jednou z mála značek, která se s nikým nedělí o technické komponenty. Jeho model Tourneo Connect je tedy zcela svébytný a stejně jako většina konkurentů se i on nabízí ve dvou délkách 4,43 metru a jako Grand Tourneo Connect v délce 4,83 m. U delší verze si lze vybrat pěti či sedmimístné uspořádání.

K pohonu slouží výhradně turbodieselový motor 1.5 EcoBlue ve dvou výkonových provedeních (100 nebo 120 koní). K šestistupňové manuální převodovce je možné alternativně zvolit i osmistupňový automat.

Ford nabízí tento model ve třech výbavových stupních Trend, Titanium a Active, přičemž základní objem kufru až po střechu je u krátké verze 1209 litrů a u dlouhé pětimístné dokonce 1529 litrů.

8. Renault Kangoo (69 ks)

Zdroj: Renault

Cena od 513 645 Kč

Někdejší mimořádně rozšířený model dnes kvůli redukci nabídek a verzí stojí stranou hlavního zájmu. Za prvních deset měsíců se pro jeho osobní verzi rozhodlo pouze 69 zákazníků. Důvody hledejme jak ve vyšší ceně, tak v omezené nabídce verzí a výbav.

Kangoo už ani u Renaultu nefiguruje mezi osobními vozy, ale je součástí nabídky užitkových aut, kde se kromě jiného prodává i verze s pěti místy. Jedná se o provedení Express Maxi s délkou 4,66 metru. Kromě motoru Blue dCi s výkony 80, 95 a 115 koní (ne všechny motory lze kombinovat se všemi výbavami a karoseriemi) je v nabídce i čistě elektrické provedení Renault KANGOO Z.E., jež je také dostupné ve verzi pro 5 osob. Jeho dojezd činí podle testovacího cyklu WLTP 230 km.

9. Mercedes-Benz Citan Tourer (20 ks)

Zdroj: Mercedes-Benz

Cena od 564 465 Kč

Pátrání po informacích o modelu Citan na stránkách importéra Mercedesu připomíná bojovku a do jisté míry odráží i neutěšenou pozici tohoto modelu na trhu. To, že je zařazen mezi užitkové vozy je ještě k pochopení, ale nenačte se ani jeho hlavní obrázek a při vstupu do konfigurátoru se objeví chybová hláška o problému.

Informace jsou tedy poměrně kusé - v nabídce je jen jedna verze, a to ta kratší, byť se na stránkách jmenuje "Dlouhá", měří na délku pouze 4,32 metru. Delší provedení "Extra dlouhé" nelze aktuálně zvolit. Zákazníkům jsou k dispozici i stylistické pakety např. Red, Night či Offroad.

Co se týká motorů, jsou k dispozici turbodiesely 1,5 litru o výkonech 59, 70 a 85 kW. Další podrobnosti vám prý sdělí konfigurátor...

10. Nissan e-NV200 EVALIA (10 ks)

Zdroj: Nissan

Cena od 1 086 000 Kč

Čistě elektrická dodávka od Nissanu je k dispozici i v rodinném provedení s možností převozu pěti nebo dokonce sedmi osob. Model s délkou 4,56 metru. O její pohon se stará elektromotor o výkonu 80 kW, který čerpá energii z baterie o kapacitě 40 kWh (identická s Nissanem Leaf). Výrobce uvádí dojezd až 301 km v městském provozu, v kombinovaném cyklu pak auto ujede dle WLTP normy 200 km. Na vůz je záruka 5 let nebo 100 000 km, na baterie pak 8 let a 160 000 km.

Většímu rozšíření dodávky s nulovými lokálními emisemi brání nejen vysoká cena, ale i dojezd a třeba i nejvyšší rychlost, která je pouhých 123 km/h.

11. Fiat Dobló Combi (8 ks)

Zdroj: Fiat

Cena od 362 879 Kč

Důvody, proč si letos v průměru koupil osobní Fiat Dobló ani ne jeden člověk za měsíc, lze hledat jak ve změně modelové nabídky, tak hlavně v "neviditelnosti" Fiatu na českém trhu, takže zájemci o tento segment aut ani nevytane na mysli, že by mohl být Fiat Dobló dobrou volbou. Navíc se nově skrývá pouze v nabídce Fiat Professional, tedy mezi nákladními auty. V nabídce osobních fiatů ho nenaleznete.

Přitom jeho základní cena je na úrovní Dacie Dokker a na výběr jsou dvě verze karoserie - Standard s délkou 4,40 m a Maxi 4,76 m. Kromě toho si lze ještě objednat verzi XL se zvýšenou střechou na 2,16 metru. Vždy však maximálně pouze pro pět osob. Volit lze i ze dvou výbavy (Base a SX) a tří turbodieselů - 1.3 MTJ (95 k), 1.6 MTJ (105 k a 120 k), přičemž je lze z hlediska spotřeby, dynamiky i spolehlivosti hodnotit velmi dobře. Nejslabší motor je kombinován s pětistupňovou manuální převodovkou, dvě silnější verze pak mají stupňů šest. Automat není k dispozici.
Reklama
Autosalon TV