Reklama
Bonusy k TV pořadu

Počet koní neznamená vše. Našli jsme sportovní crossovery s nejlepším poměrem výkonu a hmotnosti

Podívejte se na přehled nejdynamičtějších malých SUV na českém trhu

Hyundai Kona N - 185 koní/tunu

Zdroj: Tiskový servis Hyundai

Pod pojmem sportovní crossover s dobrým výkonem a nízkou hmotností (1510 kg) si okamžitě vybavíme horkou novinku ze stáje Hyundai. Model Kona N je na trhu teprve pár měsíců a i za tu krátkou dobu si dokázal získat srdce mnoha automobilových nadšenců. Není to jen konvenční Kona se silnějším motorem a sportovním podvozkem. Tohle auto si zaslouží mnohem více pozornosti, protože technických změn je u něj opravdu hodně.

K pohonu slouží přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec 2.0 T-GDI s výkonem 280 koní, který známe z modelu i30 N. Ten je spojen s osmistupňovou dvouspojkovou převodovkou N DCT a pohonem přední nápravy se samosvorným diferenciálem. Se systéme Launch Control zvládne Kona N zrychlit na stovku za 5,5 sekundy a dosáhnout maximálky 240 km/h. To není na SUV s délkou 4215 mm a základním objemem kufru 361 litrů vůbec špatné.

Audi SQ2 - 186 koní/tunu

Zdroj: Tiskový servis Audi

Audi SQ2 stojí na stejném podvozkovém základu jako nadupaný Volkswagen T-Roc R, je ale o celých 42 kilo těžší. Celková hmotnost crossoveru je tedy 1610 kilogramů. Pod kapotou sportovně laděné verze "S" se schovává pohonná jednotka 2.0 TFSI s výkonem 300 koní a točivým momentem 400 N.m.

Agregát spolupracuje s pohonem všech čtyř kol quattro a sedmistupňovou automatickou převodovkou S Tronic. Díky tomu dokáže malé německé SUV zrychlit z 0 na 100 km/h za pouhé 4,8 sekundy a pokračovat až do maximální rychlosti 250 km/h. 

Mini Countryman John Cooper Works - 190 koní/tunu

Zdroj: Robin Běhal

Mezi malá a velmi hbitá SUV se řadí i anglicko-německé Mini Countryman John Cooper Works. Díky rozumné váze 1605 kilogramů a slušnému výkonu 306 koní, který mu dodává přeplňovaný čtyřválcový dvoulitr, umí být crossover pekelně rychlý. O co nejlepší akceleraci se stará pohon všech čtyř kol a nová  osmistupňová sportovní převodovka Steptronic od sesterské značky BMW. 

Mini Countryman JCW dominuje skvělými jízdními vlastnostmi na okreskách. Díky sportovnímu podvozku, pohonu 4X4 a přesnému řízení doslova hltá jednu zatáčku za druhou. 

Volkswagen T-Roc R - 191 koní/tunu

Zdroj: Volkswagen

Mezi špičková sportovní malá SUV patří i Volkswagen T-Roc R s hmotností pouhých 1 568 kilogramů, který sdílí techniku s oblíbeným modelem Golf R sedmé generace. Pod kapotou ostrého T-Rocku tak dřímá dvoulitrový benzínový čtyřválec nabízející výkon 300 koní. Ten spolupracuje s dvouspojkovou automatickou převodovkou DSG a skvěle naladěným pohonem všech kol 4Motion.  

Německé SUV je fantastické v zatáčkách. I když má vyšší karoserii, dokáže skvěle držet stopu a výrazně se nenaklánět. Výkon agregátu je pak naprosto ideální na jakékoliv blbnutí a zrychlení z 0 na 100 km/h za 4,8 sekundy také není k zahození. Nejvíce dokáže T-Roc pobavit na sněhu, na kterém se díky pohonu 4x4 cítí jako ryba ve vodě.

Více informací o nadupaném Volkswagenu se dozvíte v reportáži pod tímto textem.

Audi RSQ3 Sportback - 225 koní/tunu

Zdroj: Tiskový servis Audi

Audi RS Q3 patří mezi nejvýkonnější crossovery na českém trhu. Pod kapotu je uložen legendární benzínový pětiválec, který několikrát zvítězil v anketě Motor roku ve třídě do 2,5 l. Pyšní se výkonem rovných 400 koní a točivým momentem až 480 N.m. O přesun síly na silnici se pak stará sedmistupňová automatická převodovka S tronic a chytrý systém pohonu všech kol s funkcí vektorování točivého momentu. Výsledkem této kombinace je dokonale fungující stroj, který se neztrapní ani na závodním okruhu.

Jediným problémem Audi RS Q3 Sportback je nadváha. Malé SUV kupé váží 1 775 kilogramů, což je skoro o 100 kg více, než většina aut v tomto seznamu. I kvůli tomu se RS Q3 umístila až na třetí příčce. 

Cupra Formentor VZ5 - 231 koní/tunu

Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Mezi vůbec nejvýkonnější a zároveň nejlehčí crossovery na českém trhu patří nová Cupra Formantor v limitované edici VZ5. Stejně jako již zmíněná Audi RS Q3 má pod kapotou opěvovaný pětiválcový 2,5litrový motor. Ovšem z důvodu koncernové strategie je Formentor ochuzen o 10 koňských sil. Disponuje tedy výkonem 390 koní a točivým momentem 480 Nm.

Podobně jako u Audi spolupracuje agregát se sedmistupňovou dvouspojkovou automatickou převodovkou DSG a chytrým pohonem všech kol. I proto exotické SUV zrychlí z nuly na 100 km/h za 4,2 sekundy a pokračovat může až do 250 km/h.

Více informaci o unikátní modelu Cupra Formentor VZ5 se dozvíte v redakčním testu. 

Mercedes-AMG GLA 45 S - 249 koní/tunu

Zdroj: Tiskový servis Mercedes-Benz

Nejdynamičtějším malým sportovním SUV na českém trhu je Mercedes-AMG 45 S 4Matic+ s hmotností 1690 klimogramů. Pod jeho kapotou dřímá vůbec nejvýkonnější sériově vyráběný dvoulitrový motor na planetě. Díky dopingu obrovským turbem dokáže vyvinout výkon 421 koní. Maximální točivý moment agregátu činí 500 Nm. Z 0 na 100 km/h vůz zrychlí za pouhé 4,3 sekundy. Nejvyšší dosažitelná rychlost je pak elektronicky omezena na 250 km/h. Pohonná jednotka zde spolupracuje s osmistupňovou automatickou převodovkou, která poté přenáší hnací sílu na všechna čtyři kola.

Podrobné srovnání všech aut v tomto žebříčku naleznete v našem porovnávači ZDE.

Jako bonus naše jízdní dojmy

Mercedes-AMG GLA 45 S 4Matic+ jsme poctivě otestovali na klikaté silnici. Německé SUV zvládalo jednotlivé zatáčky s absolutní lehkostí a hravostí. Odlepit jej od vozovky vyžadovalo nelidské zacházení, jelikož auto v serpentinách drželo jako přibité kladivem. Řízení bychom asi nejlépe popsali jako motokárové. Bylo totiž až závodně tuhé a veškeré informace od podvozku šly přímo do volantu, což řidiči zaručuje dokonalou čitelnost auta.

Největší perličkou modelu AMG GLA 45 S byl bezpochyby unikátní motor, jenž nemá ve světě obdoby. Jeho dynamika je až tělo drásající. Sešlápnutí akcelerátoru na podlahu připomíná výstřel ze samopalu. Odstředivá síla totiž zarazí bezvládné tělo i hlavu hluboko do sedadla a pokud to spolucestující nečekají, může to být bolestivé. Automobil má chuť zrychlovat i z vysokých dálničních rychlostí a omezenou rychlost 250 km/h by slupnul jako malinu. Avšak na námi zkoušené okresce byl výkon motoru dá se říci přebytečný, krátké rovinky jej nedokázaly ukojit. Stádo čtyř set dvaceti koní jsme však využili hlavně při výjezdu ze zatáček. Haldu železa dokázali sudokopytníci vmžiku rozhýbat. Škoda jen větší prodlevy mezi kickdownem a aktivací turba.
Reklama
Autosalon TV