Reklama
Bonusy k TV pořadu

Není Clio jako Clio. Podívejte se na rozdíly mezi běžnou verzí za 309 tisíc a těmi vyšperkovanými

Testovali jsme nový Renault Clio se dvěma různými benzinovými motory a třemi výbavami

Renault Clio Zen vs. Intens. Pohled zvenčí a rozdíl mezi motory 1.0 TCe a 1.3 TCe

Zdroj: Ondřej Běhal
Zdroj: Bart Běhal

Když se vás zeptám, které z těch dvou aut se vám na první pohled víc líbí, tak asi málokdo ukáže na to bílé ve výbavě Zen. Obě auta sice mají full LED světlomety, ale oranžový Intens nabízí standardně atraktivnější verzi Performance se světelným podpisem ve tvaru písmene C. Ještě atraktivnější je design nejvyšší výbavy - sportovně laděné RS Line.

Na první pohled je rozdíl také v designu kol, protože Zen má ve standardu šestnáctipalcová ocelová, kdežto Intens litá. V našem případě obouvá dokonce příplatkové sedmnáctky (patří ke standardu RS Line), které u výbavy Zen přikoupit nelze.

Rozdíl mezi koly je znát i při jízdě. Balónovější šestnáctky jsou sice téměř dokonale komfortní, ale v zatáčkách zdaleka tak dobře nedrží. Sedmnáctky neposkytují o moc tvrdší pohodlí a jízda na nich je jistější a atraktivnější. I v tomto případě ale převládá komfort nad sportem.

Výbavu Intens lze na rozdíl od Zenu pojit s nejsilnějším motorem 1.3 TCe - čtyřválcem, který se pojí výhradně se šestistupňovým automatem. A tohle spojení se nám moc líbilo. Je příjemně kultivované, pružné, dynamické a překvapivě úsporné. Na testovacím okruhu jsme naměřili spotřebu 5,5 litru.

To motor 1.0 TCe nezapře tři válce. Při rozjíždění lehounce pocukává a vůbec mu nechutnají nízké otáčky. Vímal jsem i vibrace. Teprve kolem 2000/min. se uklidní a začne s  ním být trochu řeč, ale mezi litrovými tříválci patří spíše k těm méně povedeným. Na rozdíl od čtyřválce 1.3 TCe, který je špičkou i při porovnání s konkurenty.

Pětistupňová manuální převodovka spojená s motorem 1.0 TCe sice při řazení trochu zadrhává, ale pohyb páky je přesný a příjemně mechanický. Tady problém není. Zklamáni jsme nebyli ani ze spotřeby, byť byla vyšší než u čtyřválce s automatem. Tříválec jsme ale testovali na náročnějším a členitějším okruhu s několika dynamickými zkouškami, takže 6,1 l není zklamáním. Po dvou hodinách jsme si na vlažnější a úspornou (případně na žravější, ale poměrně dynamickou ve vyšších otáčkách) jízdu s motorem 1.0 TCe zvykli, a pak se nám už ani z auta nechtělo vystupovat. Nechceme ale ani domýšlet, jak by vypadalo svezení se základním motorem 1.0 SCE (jen 65 koní proti 100 koním u TCe), který se zatím v Česku neprodává, ale bude k dispozici pro základní verzi Life za 259 900 korun.
Reklama

Renault Clio Zen vs. RS Line v interiéru

Zdroj: Ondřej Běhal
Zdroj: Ondřej Běhal

Pro porovnání přístrojových desek jsme zvolili nejvyšší výbavu RS Line. Za jejím volantem to vypadá jako v úplně jiném autě. Ne, že by přístrojová deska Renaultu Clio Zen byla nemoderní nebo ošklivá, ale RS Line nabízí mnohem více měkčených materiálů, kůže, perforování či barevných kontrastů.

Nejde jen o design, ale také o komfort. Zatímco za volantem výbavy Zen jsem si stěžoval na tvrdý kontakt nohy se středovým sloupkem, u RS Line už je tato část měkčená. Vložky někdterých schránek jsou u RS Line vystlané gumou, takže v nich líče nerachotí tak jako u výbavy Zen.

Na první pohled zjistíte rozdíl i mezi přístrojovými štíty. Ten u verze Zen je ještě většinově analogický, kdežto od Intens výš, tedy včetně RS Line, už je standardem modernější a vzhlednější digitální štít. Má ale jednu nevýhodu. Ani po týdenním testu jsme v něm nenašli otáčkoměr, který tam zřejmě není, což považujeme za problém. Jinak tam ale najdete obrovské množství informací včetně odstupu od auta před vámi ve vteřinách, aktuálního výkonu a točivého momentu, kompasu atd atd.

Velký rozdíl vidíte také na displeji středového panelu. Ten má totiž standardně úhlopříčku sedm palců, ale u výbavy Intens a RS Line si lze připlatit za více než devítipalcovou úhlopříčku orientovanou vertikálně s nádhernou grafikou. Kam se hrabe spousta luxusních aut. U obou verzí lze být navíc neustále připojený online, což znamená navigace s využitím dat o aktálním provozu nebo třeba aktuální ceny čerpacích stanic.

Každá úroveň výbavy nabídne jiný typ sedadla. Ta u provedení Zen ničím nevynikají. Záda mě v nich sice nebolela, ale že bych si nějak zvlášť hověl nebo chválil držení v zatáčkách, to ne. To vyšší verze Intens už nabídne pohodlnější polokožené čalounění a RS Line parádně tvarovaná sportovní sedadla se zajímavým designem.
Reklama
Reklama
Autosalon TV