Bonusy k TV pořadu

Motokáry nejsou jen zábava pro děti. Začínali na nich nejlepší závodníci formule 1

Podívejte se na životní cestu dvou nejúspěšnějších jezdců formule 1 sezony 2021
Zdroj: Tiskový servis Red Bull Racing

Motokáry jsou pro většinu lidí pouze volnočasová zábava, na kterou chodí zejména děti. Málokdo si už ale uvědomuje, že je to druh motorsportu, na kterém byli odkojeni v podstatě všichni současní jezdci nejslavnější závodní série Formule 1. Abychom vám to dokázali, připravili jsem si pro vás životopisy dvou v současné sobě nejúspěšnějších pilotů F1 Lewise Hamiltona a Maxe Verstappena. I když každý patří do jiné věkové generace, oba odstartovali svou kariéru podobně, na motokárách.

Hamilton začal jezdit později, přesto je nejlepší

Začneme vůbec nejúspěšnějším a bezpochyby nejtalentovanějším pilotem formule 1 v historii. Lewis Hamilton začal svou kariéru trošku jinak, než většina jeho vrstevníků z bohatých rodin. Když bylo Angličanovi tmavé pleti pět let, koupil mu jeho otec auto na dálkové ovládání. O rok později se s ním zúčastnil svého prvního závodu. Při této příležitosti si ho všimla místí televize a vznikly tak první záběry budoucího sedminásobného mistra světa Formule 1.

RC model v sedmi letech vyměnil za motokáru, kterou dostal od svého otce Anthonyho. O tři roky později za volantem motokáry zaznamenal své první vítězství v národním mistrovství motokárových kadetů. Jeho kariéra v motorsportu začala mít obrátky, když se potkal s Ronem Dennisem z McLarenu, který s ním v roce 1997 podepsal smlouvu. To byl pro Lewise stěžejní okamžik, jelikož si tím zajistil podporu na dlouhá léta dopředu.

Obrovský talent

Následující tři roky dále soutěžil za volantem motokár a vyhrál nespočet dalších závodů a šampionátů. Už v tu dobu bylo jasné, že Lewis Hamilton je obrovský talent a že by se měl posunout do vyšších automobilových sérií. Očekávaný přestup z motokár do formulových monopostů přišel na konci roku 2001, kdy podepsal smlouvu s týmem Manor Motorsport v sérii Renault. V první sezóně skončil na třetím místě a o rok později sérii Formule Renault vyhrál.

V roce 2004 přešel s týmem Manor Motorsport do evropského šampionátu Formule 3 a umístil se celkově na pátém místě. Ve stejném roce se také poprvé zúčastnil testovacích jíst s monopostem formule 1 týmu McLaren Mercedes. Následující sezónu přestoupil ke stáji ASM, se kterou evropskou sérii F3 vyhrál.

Posledním krokem před formulí 1 byl šampionát GP2 (dnes Formule 2), ve kterém Lewis závodil pro tým ART. Hned svou první sezónu v tomto seriálu vyhrál a všem tak dokázal, že si sedačku v monopostu formule 1 opravdu zaslouží. O rok později už seděl za volantem závodního vozu McLaren-Mercedes po boku týmového kolegy Fernanda Alonsa. Ve své první sezóně ve formuli 1 skončil druhý s rozdílem pouhých dvou bodů a stal se tak nejúspěšnějším nováčkem v historii F1. Další roku už nad hlavou držel pohár mistra světa.

Max Verstappen byl nejmladší jezdec F1 v historii

Belgicko-nizozemský závodník Max Vestappen započal svou kariéru ve čtyřech letech. První motokárové závody odjel v šampionátu Mini Junior ve své domácí provincii Limburk. V roce 2006 přestoupil do vyšší série Rotax Max Minimax, ve které vyhrál belgický šampionát. Rok poté se zúčastnil stejného seriálu, akorát v Nizozemsku, a též se mu ho podařilo vyhrát. Max rovněž dokázal zvítězit i v belgickém mistrovství motokárových kadetů.

V roce 2009 dokázal Max Vesrtappen s týmem Pex Racing vyhrát titul v kategorii minimax a získat první místo v belgickém šampionátu KF5. O rok později udělal Max velký krok vpřed a poprvé se objevil na mezinárodních motokárových závodech. Při své premiéře na mistrovství světa a Evropy jezdil za tovární tým CRG. V kategorii KF3 dokázal získat druhé místo za Alexanderem Albonem (současným jezdcem formule 1 týmu Williams Racing). Max dokázal britskothajského závodníka porazit v evropské sérii WSK, ve které následně získal titul.

Stěžejní krok v kariéře Maxe Verstappena byla v roce 2012 nominace do jezdeckého programu Intrepid. Díky tomu se dostal do motokárových sérií KF2 a KZ2. Ve třídě KF2 dokázal vyhrát pohár Master Series a South Garda Winter Cup. Na konci téhož roku oznámil, že chce z jezdeckého programu odstoupit a vrátit se do továrního týmu CRG. To také udělal a se svou mateřskou stájí se zúčastnil závodů SKUSA SuperNationals. Ve třídě KZ2 se Max umístil na 21. místě. O rok později však evropské šampionáty kategorie KF a KZ vyhrál a v 15 letech dokázal získat titul mistra světa v nejvyšší motokárové třídě KZ1.

Ve formulích to Max vzal hopem

Max Verstappen se poprvé za volant formulového monopostu dostal 11. října 2013. Při testech s formulí Renault týmu Manor MP Motorsport ujel na okruhu Pembrey Circuit 160 kol. Podruhé osedlal závodní vůz Formule 3 stáje Motopark Academy. Po dalších testech ve formuli Renault debutoval v seriálu Florida Winter Series.

V roce 2014 nastoupil do evropského šampionátu Formule 3, ve kterém jezdil za tým Van Amersfoort Racing. Max ve své první sezóně dokázal vybojovat celkové třetí místo za vítězem Estebanem Oconem (současným jezdcem týmu F1 Alpine) a druhým Tomem Blomqvistem.

Ještě ten samý rok se Verstappen stal členem akademie Red Bullu a podepsal smlouvu s týmem formule 1 Toro Rosso. Prvního tréninku v monopostu F1 se Max dočkal ve velké ceně Japonska 2014. Ve věku 17 let a 166 dní se belgicko-nizozemský jezdec zúčastnil svého premiérového závodu ve formuli 1 a stal se tak nejmladším pilotem v historii. Krom toho se v Grand Prix Austrálie umístil na bodované příčce.

Zvrat v Maxově kariéře přišel v roce 2016 ve velké ceně Španělska, kdy ho tým Red Bull vyměnil za Danilla Kvjata. Mladičký závodník tak dostal možnost závodit v jednom z nejlepších monopostů na startovním roštu. Do závodu se kvalifikoval na 4. místě. Po startu využil havárie jezdců Mercedesu Lewise Hamiltona a Nico Rosberga a posunul se na druhé místo za svého týmového kolegu Daniela Ricciarda. Toho díky lepší strategii předjel a svůj první závod v barvách Red Bulu vyhrál.  Tím se stal nejmladším vítězem Velké ceny a překonal tak rekord Sebastiana Vettela.