Reklama
Bonusy k TV pořadu

Mitsubishi Outlander PHEV jezdí zadarmo, i se spotřebou přes 20 litrů benzinu na 100 km

Doplnili jsme test Lukáše Langmajera a Pavla Nového o měření spotřeby v různých režimech
Zdroj: Autosalon

Autosalon testoval Mitsubishi Outlander PHEV pro modelový rok 2019, který proti předchozí variantě doznal řady vylepšení. Lukáš Langmajer a Pavel Nový spoustu z nich představili ve své reportáži. Web autosalon.tv se při jízdách s Outlanderem PHEV zaměřil na spotřebu auta. Ta se totiž může lišit při různém stylu používání plug-in hybridu opravdu dramaticky.

Co to je PHEV, neboli plug-in hybrid?

Jde o elektromobil, který ale nabízí i možnost jezdit na spalovací motor. Na rozdíl od čistokrevných elektromobilů je jeho baterie a tím pádem i dojezd na jedno nabití menší. Proti hybridům je ale výrazně větší, a dá se na rozdíl od nich nabíjet i ze sítě.

Elektřina se vyplatí po městě

Pokud třeba přes týden využíváte Mitsubishi Outlander PHEV jen po městě cestou do práce, na vyzvedávání dětí po škole nebo nákupy, a stihnete mezi tím nabíjet, pak bude vaše spotřeba benzinu nulová. A jestliže doplníte elektřinu třeba během nákupu v Lidlu, kde mají elektronabíječky zdarma, budou nulové i výdaje na palivo.
Baterie má kapacitu necelých 14 kWh a výrobce udává podle metodiky NEDC, tedy té méně reálné, spotřebu auta s nabitou baterií 21,5 kWh na 100 km. Podle výrobce to znamená dojezd přibližně 54 kilometrů.
Realističtější metodika WLTP nabízí trochu jiná čísla - 45 km na nabitou baterii v kombinovaném provozu na různých typech silnic a 57 km ve městě. My jsme dokázali ve městě ujet lehkou nohou většinou kolem padesáti kilometrů.
Jakmile jsme ale vyjeli z Prahy, nebo z Brna, najeli na dálnici a nasadili rychlost 130 km/h, dosahovalo auto spotřeby elektřiny kolem 40 kWh na 100 km a po třiceti kilometrech Outlander PHEV jako elektromobil skončil.
Když jsme pak pokračovali stejným tempem zbývajících sedmdesát kilometrů po dálnici na benzin, ukázal po stovce ujetých kilometrů ukazatel spotřeby více než sedm litrů na 100 kilometrů. To si pak oprávněně říkáte, že se investice do plug-in hybridu vůbec nevyplatí a můžete zůstat u klasického a výrazně levnějšího benzinového SUV stejné velikosti.
Reklama

Bez elektřiny v průměru za 7,5 l/100 km

Pokud tedy pojedete po dálnici delší cestu, nemá cenu elektřinou plýtvat. Aktivujte režim SAVE, který ušetří zbývající energii v baterii na časy, až zase pojedete po městě, a jeďte s rozumem. To znamená tak 110 až 120 km/h, hodně plachtěte bez brzdění motorem, případně pomocí pádel za volantem třeba při zpomalování před zúžením rekuperujte (brzděním motorem přeměňujte kinetickou energii na elektřinu). Tak se dá jezdit přibližně za 6,5 l benzinu na 100 km a ještě si vyrobíte trochu elektřiny i bez externího dobíjení.
Naopak rozhodně nedoporučujeme využívat režim CHRG (Charge - dobíjej). Díky němu si sice při jízdě na benzin doplníte i baterii - a třeba i do plna, ale spotřeba v tomto režimu se vyšplhá hodně přes 10 litrů benzinu na 100 km. A pak už ji následující kilometry jízdy s nulovou spotřebou benzinu, pouze na elektřinu, nesníží v celkovém součtu na příznivější hodnotu, než kdybyste jeli celou dobu rozumně v režimu SAVE jako hybrid. Navíc musíte v režimu CHRG neustále, třeba i při plachtění pomalou rychlostí, poslouchat otravný ryk benzinového motoru v jinak krásně odhlučněné kabině.
Podle realistické metodiky WLTP je průměrná spotřeba benzinu u Mitsubishi Outlander s vybitou baterií v provozu na všech typech komunikací při jízdě podle předpisů 7,5 l. Po městě nebo na okreskách se dá jezdit s výrazně nižší spotřebou (kolem šesti litrů) než na dálnici (cca 9 litrů při 130 km/h).
Když zmáčknete tlačítko Sport a budete chtít trochu řádit a využívat pohon všech kol, ať už na silnici, nebo třeba na šotolině jako my, dostanete se lehce přes dvacet litrů. Však i Lukáš v televizní reportáži hlásil při rychlé jízdě, že jede za 20,6 litru benzinu na 100 km.

Není pro každého

Závěr tedy zní stejně jako v televizní reportáži. Je na vás, jak chcete jezdit. Pokud hodně času trávíte na dálnicích a rádi jezdíte rychle, pak na Mitsubishi Outlander PHEV rovnou zapomeňte. Jestliže však používáte auto hlavně po městě, máte kde nabíjet a dynamická jízda vás spíše děsí, pak o tomto mitsubishi uvažujte. Podobně velkých a praktických elektrických aut pro rodinu navíc zatím na českém trhu moc není.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Další auto dostane elektromotor. Nabídka Audi Q5 se rozšiřuje o plug-in hybrid

Audi Q5 55 TFSI e quattro ujede čistě na elektřinu přibližně čtyřicet kilometrů
24.05.2019 11:39
|
0
Reklama

Opel Grandland X jako plug-in hybrid s pohonem všech kol

Opel pokračuje v elektrifikaci svých modelů. Nově představeným vozem, který dostane elektrifikovaný pohon, je Grandland X ve verzi PHEV (plug-in hybrid electric vehicle).
14.05.2019 07:59
|
0
Reklama

Mitsubishi připravilo nový koncept

Mitsubishi Motors na autosalonu v Šanghaji představilo koncepční model SUV příští generace e-Yi Concept. Vůz je ukázkou technologií elektrifikace a pohonu 4WD společně s vyspělými systémy na podporu řízení (ADAS).
24.04.2019 11:19
|
0

Mitsubishi připravuje propojení vozidel, domácností a energetické sítě

Společnost Mitsubishi Motors Corporation představí další stavební blok své strategie elektromobility. V tomto případě propojuje vozy, domácnosti a energetickou síť prostřednictvím uceleného řešení Dendo Drive House (DDH), které se zanedlouho začne prodávat běžným zájemcům.
03.04.2019 05:59
|
0

Nová Škoda Fabia bude obr. Do šířky přeroste Octavii II, kufrem trumfne Ford Focus nebo Opel Astra

Mladoboleslavská automobilka nabídne u čtvrté generace malého hatchbacku pořádný kus auta navíc
06.03.2021 08:51
|
44

První test nové Škody Fabia: Konkurenty přerostla, vyčnívá i jízdními vlastnostmi. Až na automat

Vyrábět se začne v červnu, prodávat v červenci. Ceny nemají být o moc vyšší než u současné generace
25.02.2021 08:00
|
5
Reklama

Test Audi Q2 35 TFSI S tronic S line: Přesně tohle auto bych chtěl pro dceru. Škoda, že na něj nemám

Vyzkoušeli jsme nejmenší SUV od Audi po nedávné modernizaci. Při jízdě se na něm těžko hledají chyby
22.02.2021 11:02
|
0

Škoda Fabia Rally2 Evo dává na frak 130 RS: Lehkost a rychlost současnosti proti kráse minulosti

Na vlastní kůži jsme porovnali dvě legendy sto dvaceti let motorsportu ve Škodě Auto
20.02.2021 17:46
|
6
Reklama
Autosalon TV