Reklama
Bonusy k TV pořadu

Nová generace Dacie Sandero a Logan proti té současné výrazně zdraží, varuje šéf české pobočky

Podstatné zvýšení výrobních nákladů představuje moderní platforma i adaptace na nové emisní normu

Dacia Sandero

Třetí generace modelu Sandero je postavena na nové modulární platformě CMF, což tomuto vozu otevírá dveře nejen k použití celé řady nových technologií, ale i ke zvýšení bezpečnosti. Sandero má nyní 6 airbagů, je možné do něj integrovat i jízdní asistenty a samozřejmě sériově nechybí ani systém eCall.

Nové Sandero zůstalo rozměrově stejné s předchůdcem a je i nadále věrno střízlivějšímu designu, byť je na první pohled zřejmé, že se jedná o nové auto. Velkou zásluhu na tom má světelný podpis ve tvaru písmene Y. Celková linie je plynulejší díky více skloněnému čelnímu oknu, nižší střeše, plynulejší linii střechy a anténou umístěnou u zadního okraje střechy. Světlá výška podvozku zůstala nezměněna, ale s širším rozchodem a vystupujícími koly se nové Sandero zdá nižší a podsaditější.

Dacia Sandero Stepway

Outdoorově pojatá verze Sandero Stepway samozřejmě také prochází generační obměnou spolu s výchozím modelem a stejně jako doposud je její odlišnost hlavně vizuální. Má klenutější kapotu ve stylu crossoverů a přidává k tomu střešní lišty, které je možné lehce transformovat na střešní nosič. 

K dalším originálním prvkům patří výrazné rozšíření oblouků blatníků a prahů dveří se specifickou strukturou či chromované logo pod mřížkou chladiče a klenuté blatníky nad mlhovkami. V předním i zadním nárazníku jsou pak integrovány ochranné kryty v barvě kovu. Ty přijdou ke slovu v lehkém terénu, na který je Sandero Stepway připraveno vyšší světlou výškou, nikoliv však pohonem všech kol, který pro tuto modelovou řadu není vůbec k dispozici.

Dacia Logan

Trojice nových modelů učinila také velký progres v interiéru, a tak má i Logan novou lépe uspořádanou a modernější palubní desku, která je vyrobena z kvalitnějších materiálů. Nové jsou i výplně dveří nebo čalounění sedadel.

Nové dacie jsou rovněž chytřejší, protože mají k dispozici zcela nový systém Media Control, který umožňuje ovládat rádio, telefon a navigaci přímo ze smartphonu umístěného na horní části palubní desky ve speciálním držáku. Tento systém mohou dle výbavy doplnit Media Display a Media Nav, které mají vlastní displej na středovém panelu.

Tlak na redukci emisí se u této trojice novinek dotkl hned několika oblastí jako jsou aerodynamika, snižování hmotnosti a koncepce pohonu. Zákazníci mají k dispozici pouze benzinové motory, v nabídce je i nová automatická převodovka CVT a nechybí ani úsporný dvoupalivový pohon benzín/LPG.

Dacia Logan MCV

Zdroj: Ondřej Běhal

Aktuální generace Dacie Logan MCV, tedy kombíku odvozeného od modelu Sandero/Logan, se na českém trhu téměř vyprodala. Při troše štěstí lze najít u prodejců poslední skladové kusy.

Automobilka o nástupci kombíku při prezentaci nové generace Sandera a Loganu pomlčela. Podle našich informací žádný přímý nástupce nedorazí, ale začne se vyrábět crossover, tedy kříženec více kategorií, který by měl Logan MCV částečně nahradit. Zřejmě tedy půjde o kombinaci SUV, MPV a kombíku, který by mohl být zároveň i nástupcem Dacia Lodgy.

Logicky by nemělo jít o malé auto, protože malá SUV v modelové řadě Dacie reprezentují nebo reprezentovat budou elektromobil Spring, nová generace Sandera Stepway a Duster. Téměř jisté ale tedy také je, že rozhodně nepůjde o auto s cenou blížící se Dacii Logan MCV, která se ještě nedávno dala jako nová pořídit za ceny hluboko pod 200 tisíc korun, ale o vůz výrazně dražší.
Reklama
Autosalon TV