Reklama
Bonusy k TV pořadu

Honda CR-V nabízí místo na nohy jako Kodiaq a odstěhuje půl bytu. Škoda žravějšího motoru

Porovnali jsme velké SUV s pohonem všech kol s konkurenty. Většinu parametrů jsme si změřili sami

Jízdní parametry

Zdroj: Bart Běhal

Honda CR-V se nabízí pouze s dvěma motory. Testovali jsme benzinovou patnáctistovku s turbem, k dispozici je ještě hybrid dvoulitrového benzinového motoru a elektromotoru.

Patnáctistovku lze mít s manuálním řazením i automatem a pohonem předních i všech kol. Testovaný vůz měl označení CVT 4WD, tedy bezestupňový automat a čtyři poháněná kola.

Podle parametrů udávaných výrobcem patří Honda CR-V 1.5 VTEC Turbo CVT 4x4 k průměrně dynamickým a průměrně žíznivým SUV své velikosti. S tou živostí se dá souhlasit. Na patnáctistovku opravdu vysoký výkon 142 kW velmi slušně hýbá i s plně naloženým autem. Odezva motoru na plynový pedál je téměř okamžitá.

Zato výrobcem udávané spotřeby 7,2 l/100 km se nám dosáhnout nepodařilo. Radek jezdil v televizním testu za osm litrů, my dokonce s průměrem 8,9 l benzinu na 100 km. Je fakt, že jsme většinu času strávili na dálnici nebo ve městě. Od velkého SUV s pohonem všech kol a automatem nelze čekat zázraky, ale řada konkurentů umí být úspornější.
Reklama

Přední sedadla

Zdroj: Bart Běhal

Vpředu jsme Hondě CR-V naměřili "pouze" nadprůměrnou šířku v loktech (o centimetr méně než u Škody Kodiaq), subjektivně ale působí mnohem vzdušnějším dojmem, než napovídají čísla. Částečně za to patří díky i panoramatické střeše, která patří ke standardu nejvyšší výbavy Executive.

Dojem vzdušnosti umocňují i široká pohodlná sedadla a velkorysá nabídka odkládacích míst kolem řidiče a spolujezdce. Konečně auto, kde jsem měl optimální místo na odložení mobilního telefonu nebo láhve s pitím!

Zadní sedadla

Zdroj: Honda

Silnou stránkou nové Hondy CR-V je místo na nohy na zadních sedadlech. Podélná prostornost je i mezi velkými SUV jedna z nejlepších. I obří Škoda Kodiaq nabízí v tomto ohledu jediný centimer k dobru.

Šířka i výška nad hlavou patří při porovnání s konkurenty k průměru, což znamená, že se na zadních sedadlech pohodlně uvelebí dva dvoumetroví habáni a podobně vysocí cestující mohou sedět i před nimi.

Nadprůměrně pohodlné je v Hondě CR-V také cestování na prostředním místě ve druhé řadě. Potěší, že se opěradla zadních sedadel nechají sklopit jedním pohybem.
Reklama

Zavazadlový prostor

Zdroj: Bart Běhal

Papírově zavazadlový prostor Hondy CR-V nevyniká. Podle výrobce se dokonce se dokonce mezigeneračně snížil z 589 na 561 litrů. Naše měření a praktické zkušenosti ale ukázaly něco jiného.

Základní uspořádání zavazadelníku potěší zejména svou hloubkou, tedy vzdáleností mezi dnem kufru a roletou. V tomto ohledu nemá Honda CR-V mezi podobně velkými SUV konkurenci. Délkou a šířkou kufr nevyniká, ale opravdový stěhovák se z něj stává po sklopení zadních sedadel. I bez jakékoli falešné podlahy totiž vzniká mezi sklopenými opěradly a podlahou kufru rovná plocha, což je při zachování takové hloubky unikátní, a za přední sedadla se vejde doslova půlka garsoniéry. Však se podívejte na spodní obrázek, co všechno jsme v Hondě CR-V převezli.
Reklama

Vnější rozměry karoserie

Zdroj: Bart Běhal

Prodlužování nových aut generaci od generace už není v módě tolik jako dříve. Vždyť to přece nejde donekonečna! Nová Honda CR-V se proti předchozí generaci lehce zkrátila, ale poměrně výrazně rozšířila. Délkou 4,6 m zapadá mezi velká SUV postaru označovaná jako "střední třída", nijak nevyčnívá ani výškou nebo šířkou.
Reklama

Cena a výbava

Zdroj: Bart Běhal

Nejlevnějším SUV s délkou nad 4,5 m je Ford Kuga, který s podobným motorem jako Honda CR-V (1.5 EcoBoost) prodává od 469 900 korun. Honda CR-V začíná na 669 900 korun, takže existuje spousta dostupnějších konkurentů. Například Škoda Kodiaq ale začíná s cenovkou ještě výš.

Pokud zabrousíme mezi takto velká SUV a pohonem všech kol a automatem, tak se odstup Hondy CR-V vzhledem k nejlevnějším konkurentům výrazně snižuje. I v této konfiguraci zůstává nejdostupnější Ford Kuga (s naftovým dvoulitrem) za 649 900 korun, Hondu CR-V ale dostanete jen o 125 tisíc korun dráž.

Jakmile do našich požadavků přidáme kožené čalounění, panoramatickou střechu nebo elektricky stavitelné sedadlo řidiče, levnější alternativu k testované Hondě CR-V neseženeme.
Reklama
Autosalon TV