Reklama
Bonusy k TV pořadu

Auto ve tvaru ryby i šestikolový sporťák. Podívejte se na nejpodivnější vozy, které byly vyrobeny

Automobiloví designéři to občas přeženou. Pak vznikají auta, která na ulici jen tak nepotkáte

Peel P50

Zdroj: Archiv

Peel P50 se vyrábí na ostrově Man už od roku 1962. Podle Guinessovy knihy rekordů jde o nejmenší auto na světě. Na délku měří jen 1,37 metru a vysoké je jen 1,2 metru. Váží pouhých 50 kg. Původní model pohání miniaturní benzinový motor o výkonu pouhé 4 kW. Auto se staví dodnes, teď je ale ovšem k mání i jako elektromobil.
Reklama

Mitsuoka Orochi

Zdroj: Mitsuoka

Mitsuoka je v Evropě prakticky neznámou japonskou automobilkou. Staví bizarní vozy s výstředním designem. Jedním z nich je kupé Orochi, které je pojmenované po bájném osmihlavém drakovi. Zaujme nápadným designem nízké karoserie. Ta se má podobat rejnokovi. Pohání ho šestiválec z Toyoty. Auto slibuje akceleraci z nuly na 100 km/h za 5,7 sekundy, ale mnohem víc jde v tomto případě o jeho absurdní vzhled.
Reklama

Reliant Robin

Zdroj: BBC

Reliant Robin je vysmívané auto, které se s určitými přestávkami vyrábělo od začátku sedmdesátých let až do roku 2002. Jeremy Clarkson urazil majitele této unikátní tříkolky, když s ní v jedné epizodě Top Gearu havaroval (na obrázku). Chtěl dokázat, že jde o neovladatelný stroj. Ve skutečnosti ale karambol fingoval. Vůz se objevil i v Mr. Beanovi. Důvodem pro bizarní konstrukci vozu byly nízké náklady a také spotřeba.
Reklama

Mercedes-Benz G 63 AMG 6x6

Zdroj: Mercedes-Benz

U Mercedesu měli geniální nápad, když v roce 2013 protáhli karoserii legendárního off-roadu třídy G a nasadili mu další pár kol. Výsledkem bylo monstrum s neskutečnými schopnostmi v terénu. A také auto, které samozřejmě upoutá pozornost každého. I o to šlo bohatým šejkům, když za něj potom utratili své peníze. Auto vyšlo zhruba na 10 milionů korun, dnes se ale ojeté kousky prodávají téměř za trojnásobek.
Reklama

Amphicar Model 770

Zdroj: Amphicar

O obojživelné auto se pokoušeli nejrůznější výrobci napříč automobilovou historií. V osobní kategorii byl nejúspěšnějším modelem Amphicar 770. Vyráběl se v šedesátých letech a vzniklo ho neuvěřitelných 3 878 kusů. Auto poháněl motor značky Triumph, na souši jelo rychlostí až 110 km/h, na vodě pak jen 12 km/h. Řada strojů ale trpěla netěsnostmi, což je u obojživelníku trochu problém. Dnes patří k žádaným sběratelským kouskům.
Reklama

Messerschmitt KR200

Zdroj: Archiv

V našem výběru bizarních aut nemůže chybět ještě jedna tříkolka. Konkrétně jde o německou legendu Messerschmitt, kterou deset let po válce začala vyrábět slavná značka stíhacích letadel. Mikroauto mělo být dostupnou alternativou lehkých skútrů. Na designu je patrné, že se letadly inspirovalo. Kromě verze kupé, se vyráběl i kabriolet a roadster. I tento vůz je sběratelsky velmi ceněným exemplářem.
Reklama

Pontiac Aztek

Zdroj: Pontiac

Pontiac Aztec měl být praktickým SUV pro rodinu. Místo toho se kvůli svým tvarům a nepovedenému designu zapsal navždy do historie jako nejošklivější auto všech dob. Jistě, vzhled je subjektivní a ošklivých vozů se najde celá řada. Podle automobilových kritiků ale tento model prostě vypadá děsivě. Vůz proslavil i slavný seriál Perníkový táta. Tvůrci asi chtěli naznačit, že profesor chemie musí jezdit ubohým vozem.
Reklama

Jehle Saphier

Zdroj: Xaver Jehle

Když už jsme u té ošklivosti, tak toto auto také stojí za pozornost. Jehle je jednou ze dvou značek, které kdy v Lichtenštejnsku vyráběly auta. Model Saphier byl známý díky své nekompromisní klínové karoserii. Do vozu se vstupovalo přes výklopný díl, který se zvedal i spolu s palubní deskou a volantem. Auto využívalo šasi Brouku a motor z Golfu. S tím se ale zakladatel značky Xaver Jehle nespokojil a chtěl do svého modelu nainstalovat i motor V12 od Lamborghini. Pak mu ale došly peníze.
Reklama

Covini C6W

Zdroj: Covini

Proč by mělo mít sportovní auto šest kol? Podle zakladatele značky Ferruccia Coviniho to je proto, aby bylo v zatáčkách stabilnější a lépe ovladatelné. Ostatně, existovaly i formule se dvěma řiditelnými nápravami vpředu. Vůz italské provenience poháněl benzinový osmiválec a měl dosahovat rychlosti až 300 km/h. Možná kvůli zvláštnímu designu, možná kvůli vysoké ceně a možná i kvůli tomu, že se nikomu nechtělo kupovat jeden a půl sady pneumatik, se tohle bizarní auto nikdy příliš neuchytilo. Vzniklo jen pár kusů.
Reklama

Renault Kangoo Be Bop

Zdroj: Renault

Možná si říkáte, co dělá obyčejná dodávka v našem výběru. Tohle je ale jedna z nejpodivnějších kreací, které kdy opustily továrny Renaultu. Model Kangoo Be Bop je totiž spojením dodávky, rodinného vozu, čtyřmístného kupé a kabrioletu. Ano, čtete dobře. Zadní okno a část střechy lze vyklopit. Uvnitř je prostor jen pro čtyři cestující, ale už žádná zavazadla. Využití Be Bopu je tedy prakticky nulové. A i to je důvod, že jich na českých silnicích zřejmě jezdí jen pár kusů.
Reklama
Reklama
Autosalon TV