Reklama
Bonusy k TV pořadu

Legendární Aston Martin i lidový Citroën. Jamese Bond ale měl co do činění i s žigulem v barvách VB

Sága filmů s Jamesem Bondem se stala výkladní skříní automobilek. A nejen těch luxusních

Aston Martin DB5 (Goldfinger - 1964)

Zdroj: Archiv

Když se hovoří o autě Jamese Bonda, většině lidí se automaticky vybaví legendární Aston Martin DB5. Tohoto klasického britského sportovního vozu s řadovým šestiválcem pod kapotou se mezi lety 1963 až 1965 vyrobilo jen něco málo přes tisíc kusů. Poprvé se objevil ve filmu Goldfinger a od té doby se opakovaně vracel až do současnosti. Originální kousek z filmu byl před deseti lety na aukci prodán v přepočtu za víc než 100 milionů korun.
Reklama

Rolls-Royce Phantom III (Goldfinger - 1964)

Zdroj: Archiv

Ve filmu Goldfinder se objevilo ještě jedno velmi zajímavé vozidlo. Byl jím Rolls-Royce Phantom III ještě z předválečné doby klasických velkých limuzín. Neřídil ho Bond sám, ale používal jej pašerák a ústřední zloduch Auric Goldfinger, který v něm převážel tajně přes hranice zlato. A to proto, že tohle obrovské auto s masivním dvanáctiválcem uveze opravdu pořádný náklad.
Reklama

Toyota 2000GT (Žiješ jenom dvakrát - 1967)

Zdroj: Archiv

Ve filmu Žiješ jenom dvakrát se Sean Connery vydává tentokrát do Japonska. A tak dává smysl, že si na tamních ostrovech zajistí solidní odvoz v dobovém sporťáku. Byla to Toyota 2000GT z roku 1967, která je paradoxně ještě vzácnější než Aston Martin DB5. Vznikla jen v 351 exemplářích. Poháněl ji rovněž řadový šestiválec. Auto se dnes prodává i za 20 milionů korun.
Reklama

Aston Martin DBS (V tajné službě Jejího Veličenstva - 1969)

Zdroj: Archiv

George Lazenby, nepříliš oblíbený představitel Jamese Bonda, se objevil v šestém filmu o agentovi 007 z roku 1969. Padla na něj úloha představit světu nový výtvor automobily z Gaydonu – Aston Martin DBS. Kupé s řadovým šestiválcem i vidlicovým osmiválcem pod kapotou příliš nevyčnívalo, nicméně i tento vůz dnes patří ke sběratelsky zajímavým kouskům. I proto, že jej nevzniklo ani 800.
Reklama

Lotus Esprit S1 (Špion, který mě miloval - 1977)

Zdroj: Archiv

Tohle auto musí být jedním z nejbizarnějších vozů, které se v celé sérii filmů objevily. Nezapomenutelně sebevědomý výraz Rogera Moora doprovázel jeho potopení pod vodu. Z Lotusu se stala ponorka a svět žasl. Výborná reklama pro první Lotus Esprit - auto, které se jen v mírně upravené podobě vyrábělo až do poloviny devadesátých let. Dnes i díky tomu patří mezi dostupnější exotické youngtimery.
Reklama

Citroën 2CV6 (Přísně tajné! - 1981)

Zdroj: Archiv

Jednoho by mohlo napadnout, že se James Bond štítí obyčejných aut. Není to tak V roce 1981 ten samý Roger Moore usedl za volant asi nejobyčejnějšího vozu té doby. Citroën 2CV se stal symbolem poválečné francouzské produkce stejně jako Fiat 500 v Itálii nebo Volkswagen Brouk v Německu. Dnes už jeho cena pomalu stoupá. Stále ale není těžké jej sehnat.
Reklama

Alfa Romeo GTV6 (Chobotnička - 1983)

Zdroj: Archiv

Legendární film Chobotnička má všechno – studenou válku, skládací stíhačku pro agenta 007, Kabira Bediho v jedné z důležitých rolí a hlavně Alfu Romeo. Konečně se při svém putování po světě Roger Moore dostal za volant italské klasiky. Luxusní kupé se šestiválcem Busso mu jako vždy pomohlo k útěku.
Reklama

BMW Z8 (Jeden svět nestačí - 1999)

Zdroj: Archiv

Přelom tisíciletí přinesl zřejmě nejpovedenější bondovku s Pierce Brosnanem v hlavní roli. V tu dobu už automobilka BMW dobře chápala, že si ve filmu může udělat vynikající reklamu, a tak se po boku agenta s povolením zabíjet objevovala celá řada vozů z Mnichova. Mezi nimi vyčníval vzácný roadster Z8. Osmiválcový stroj s budíky umístěnými uprostřed palubní desky vzbuzuje rozruch dodnes.
Reklama

Aston Martin Vanquish (Dnes neumírej - 2002)

Zdroj: Archiv

Horkem i zimou si prošel Pierce Brosnan v tomto dílu, ve kterém seblýskla Hale Berry v sexy plavkách a nepřátelský severokorejský šílenec Rick Yune trpěl diamantovým „akné“. Honička jeho jaguaru s astonem po zmrzlém Islandu tehdy v kinech přikovala diváky k sedačkám. Britská automobilka drží jméno svého dvanáctiválcového GT dodnes.
Reklama

Jaguar CX-75 (Spectre - 2015)

Zdroj: Jaguar

Možnost pořádné propagace po BMW a dalších pochopila i britská automobilka Jaguar Land Rover. Ve filmu Spectre se tak objevila celá řada vozů z její produkce včetně této hlavní hvězdy – konceptu Jaguar C-X75. Supersport z díly Iana Calluma vznikl před deseti lety pro autosalon v Paříži. Vůz pohání čtyři elektromotory, které zásobuje energií turbína. Celkový výkon stroje je 780 koní a točivý moment 1600 Nm. Zvládne stovku za 2,9 sekundy a jede 330 km/h.
Reklama

Bonus: Aston Martin vs. Žiguli (Dech života - 1987)

Zdroj: Archiv

Slíbili jsme vám deset nejzajímavějších aut z bondovek. Ta se někdy dostávala do opravdu bizarních situací. Pro české a obzvláště slovenské diváky je určitě nezapomenutelná honička Bondova Astonu Martin s žigulíky Veřejné Bezpečnosti ve filmu Dech Života z roku 1987. Východoevropské policejní vozy tehdy působily proti britskému sporťáku jako z doby kamenné. A to na ně ani nemusel pálit laserem.
Reklama
Reklama
Autosalon TV