Reklama
Bonusy k TV pořadu

ATV, SSV, UTV, quad, buggy... Čtyřkolek existuje spousta typů a každý je určen jiným jezdcům

Před koupí takového stroje je třeba vědět, zda ho chcete pro práci, nebo zábavu. A na jaký typ cesty

Rekreační a dětské čtyřkolky

Zdroj: Hecht

Tato kategorie standardních čtyřkolek s řídítky, sedlem a běžnými pneumatikami zahrnuje nejlevnější stroje, jejichž jediným úkolem je převézt osobu z bodu A do bodu B, přičemž se nepočítá s jízdou nějakým náročnějším terénem.

I při výběru takové čtyřkolky je ale třeba myslet na spoustu parametrů. Některé z nich jsou totiž určené a homologované pro provoz na pozemních komunikacích, jiné nikoli. Na některé musíte mít řidičák, na jiné nikoli. Některé z nich jsou určené speciálně pro děti. A čím dál častěji se dělají na baterky s elektromotorem, ale samozřejmě stále existují i s motory na benzin. 

ATV a quad

Zdroj: Reprofoto Autosalon.tv

Pojmy ATV (All Terrain Vehicle) a quad byly původně označovány všechny čtyřkolky. Postupně se ale označení ATV vykrystalizovalo pro ty užitkovější a quad pro ty sportovněji zaměřené. Obě kategorie se ale velmi těsně prolínají.

Stále se pohybujeme stejně jako u rekreačních a dětských strojů mezi klasickými čtyřkolkami s řídítky. Na rozdíl od těch rekreačních se ale u ATV a quadů příliš neobjevuje elektřina jako pohon, převládají benzinové motory s vyšší kubaturou a lze najít i diesely. Pohybujeme se už v podstatně vyšších cenových relacích, protože tyto čtyřkolky míří na náročnější zákazníky, kteří vyhledávají jízdu v těžším terénu, nebo od svých strojů očekávají pracovní výkony. Zvlášť začátečníci by si měli dát velký pozor, protože tyto výkonné stroje mohou velmi snadno skončit na boku a zranění na nich bývají poměrně častá. Řídit je totiž není vůbec žádná legrace a ne nadarmo tvrdí expert Autosalonu.tv Pepa Sršeň, že jsou mnohem nebezpečnější než motorky.

UTV

Zdroj: Radek Vrtal

UTV (Utility Task Vehicle) je takový kříženec čtyřkolky a auta. Má volant, cestující zde sedí vedle sebe, a přesto se neoznačuje označením SSV (Side by Side Vehicle), které je určeno pro sportovní bugginy. UTV jsou považována za čistě pracovní vozidla. Jejich pohon může být benzinový, naftový i elektrický.

Liší se nejen kubaturou motoru, ale také mírou schopností jízdy v terénu. Některá slouží spíše jako přepravníky golfistů, jiná jsou schopná stejně tvrdé práce jako ta nejterénnější ATV.

SSV buggy

Zdroj: Robin Běhal - Autosalon.tv

Pod označením SSV se prodávají sportovně laděné bugginy. Od klasických čtyřkolek se liší zejména širším rozchodem kol a tudíž lepší stabilitou a zároveň výrazně lepší průchodností terénem. Jde o stroje určené primárně pro zábavu. Mohou být jak kapotované, tak odstrojené. Většinou se prodávají s benzinovými motory s vysokými kubaturami. Díky příslušenství jako jsou navijáky nebo nosiče ale mohou zastat i těžkou práci, byť pro to primárně nejsou určené.
Reklama
Autosalon TV