Reklama
Autopunk

„Uděláš mi to na parkovišti?“ Ženy v Tesle čelily sexuálnímu obtěžování, teď automobilku žalují

Hromadná žaloba šesti žen je zaměřena přímo proti firmě. Tu podle nich totiž stížnosti nezajímaly
Zdroj: Tiskový servis Tesla

Automobilka Tesla čelí skandálu. Šest žen ji zažalovalo kvůli sexuálnímu obtěžování, které údajně zažívaly na pracovišti v kalifornské továrně ve Fremontu nebo v zákaznickém centru. Když si na obtěžování svých nadřízených nebo kolegů stěžovaly na oddělení lidských zdrojů, nestalo se vůbec nic a firma se snažila vše zamést pod koberec. Informoval o tom americký list The Washington Post a další americká média.

„Měla bys být raději striptérka!“

Pro Američanku Michaelu Curranovou to byla její první práce po maturitě. Hledala uplatnění a tak jí napadlo, že zkusí požádat o práci ve Fremontu, kde se vyrábí známé kalifornské elektromobily. Byla přijata, ale nedlouho poté se její práce změnila v peklo. Její přímý nadřízený ji totiž začal sexuálně obtěžovat. „S takhle velkým zadkem bys měla dělat raději striptérku,“ řekl jí prý jednou při směně. Jiný kolega jí zase navrhl, že „by mu to mohla udělat na parkovišti“.

V té samé továrně pracovala na nočních směnách Alize Brownová. Matka tříměsíčního dítěte to schytala od kolegů, kteří ji označili za „dojnou krávu“. Hrubé poznámky si vyslechla i ke svému pozadí. Když se ale s obtěžováním svěřila nadřízenému, vysmál se jí a sám si jí prý začal sexuálně prohlížet.

To Jessica Brooksová začala čelit obtěžování hned od prvního dne. Aby zabránila nechtěné mužské pozornosti, obložila svůj pracovní stůl krabicemi. Tím na ni muži nemohli vidět, ale o to víc na sebe upozornila. Když si pak stěžovala, ukázalo se, že už o problému oddělení lidských zdrojů ví, ale rozhodlo se s ním nic nedělat. Žena nakonec musela jít na přeškolení, aby ji bylo možné přemístit na jiné pracoviště. Muži, kteří ji obtěžovali, zůstali.

Kvůli sexuálnímu obtěžování Teslu žalují i další tři ženy. Jednu její nadřízený každý den hladil po zádech a šeptal jí do ucha nevhodné návrhy. Když reagovala odmítavě, pohrozil jí, že přijde o práci. Další čelily nejrůznějším sexuálním komentářům svých kolegů.

Musely si to zařídit samy

Všechny ženy shodně tvrdí, že Tesla na jejich podněty v podstatě nereagovala. Proto musely čelit sexuálnímu obtěžování vlastní silou a invencí. Kromě schovávání se za krabice začaly do práce nosit vytahané oblečení, vynechávaly pauzy a nebo se snažily o přemístění na jinou pozici, aby už nebyly na dosah nadržených mužů.

Žaloba šesti žen přichází poté, co už na světlo vypluly dva předchozí případy sexuálního obtěžování v automobilce. „Nikdo si nezaslouží, aby se k němu v práci takto chovali. Protože měly ženy velmi podobné zážitky, je zřejmé, že jde o systematický problém Tesly,“ řekl jeden z advokátů žen William Jhaveri-Weeks. Pokud ženy u soudu uspějí, mohou se dočkat odškodného v řádech milionů dolarů.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 15.12.2021 16:09:50
TVL JA SI NASADIM MASKU !!!! ZAMESTNAS ME MUSKU ???? TAM TO MUSI OD TECH BUCHET SRSET !!!! JAK OD MANZELKY CRUCHOTA !!!! SE VUBEC NEDIVIM !!!! A CO TY V NEMECKE TESLE ???? SSACKY !!!! BYCH BYL TAKY SS !!!! SPOKOJENY SAMEC !!!! TAKZE POUSTIM PSB A GO WEST
Ladislav Hartych - 19.12.2021 22:14:33
Czurak Pichav opět

Tesla ucpala vjezd do obchodního centra na tři hodiny. Důvodem byla vybitá baterie

Řidič elektromobilu ignoroval stav kapacity akumulátoru. Vůz mu zastavil na tom nejhorším místě
08.11.2021 15:42
|
4
Reklama

Tesla na dálku hodnotí majitele, zda jezdí bezpečně. Trestá prudké brzdění i malé rozestupy

Řidič má přidělených 100 bodů. Ty během jízdy ztrácí za „nebezpečné chování“ různého druhu
15.10.2021 09:10
|
6

Auta do zásuvky už začínají dobývat i kategorii ryzích sporťáků. Průkopníky byly BMW i8 a Tesla S

Nejnovějším přírůstkem je Audi e-tron GT inspirovaný Porsche Taycan
14.05.2021 10:38
|
0

Slovenské létající auto se dočkalo důležitého razítka. Může oficiálně do vzduchu i do výroby

Projekt AirCar slovenského konstruktéra Štefana Kleina v sériové podobě uletí 1000 km
24.01.2022 18:15
|
0

Elektrický karavan ujede skoro 500 kilometrů. Ovládá se přes mobil a má palivový článek

Americká společnost Thor představila obytný vůz, který má zatím nejdelší dojezd na světě
24.01.2022 10:46
|
1
Reklama

Autobusy Karosa dobyly české silnice i svět. Vyznáte se v jejich historii? Zkuste kvíz

Kdy vznikla slavná karosárna? Kam se její autobusy vyvážely? A jak se jmenovaly? I na to se ptáme
23.01.2022 09:12
|
19

Škoda loni prodala méně aut, přesto hlásí rekordy. Na objednávku se ale může čekat i přes rok

Mladá Boleslav uvedla v roce 2021 na trh čtyři nové modely. Odstavné plochy se pomalu vyprazdňují
21.01.2022 14:19
|
9
Reklama
Autosalon TV