Reklama
Autopunk

Proklínají i zbožňují elektroauta, dráždí konkurenci. Výroky automobilových šéfů letos stojí za to

Vybrali jsme ty nejzajímavější letošní citace z úst globálních kapitánů automobilového průmyslu

Herbert Diess (Volkswagen)

Zdroj: Volkswagen

Poklona Elonu Muskovi a jeho Tesle

Šéf koncernu Volkswagen překvapil svou neskrývanou pochvalou směrem k Elonu Muskovi, s nímž se dokonce i během jeho návštěvy Německa osobně sešel.

"Elon Musk dosahuje výsledků, které mnozí považovali za nemožné. Když se podívám na výsledky Tesly, podporuje to můj názor, že za pět až deset let bude nejhodnotnější společností světa firma zabývající se mobilitou – ta se může jmenovat Tesla, Apple nebo Volkswagen“.

Aby se ale neřeklo, že Herbert Diess kope za cizí a ne za vlastní značky, prohlásil šéf VW následně ještě sebevědomě:

"V koncernu máme více karosářských variant i značek a kromě toho i zavedenou dealerskou síť. I díky tomu bychom měli mít nad Teslou výhodu. Zkrátka bych řekl, že naše nasazení, investice a industrializační plány jsou tu proto, abychom Teslu porazili."

Elon Musk (Tesla)

Zdroj: Tesla

Apple prý mohl koupit Teslu

Technologická společnost Apple před nedávnem oznámila, že se opět bude intenzivně věnovat projektu vlastního automobilu. Šéf Tesly Elon Musk na to konto sarkasticky tweetoval zajímavou informaci, podle které byla jeho Tesla dříve na prodej a mohl ji vlastnit právě Apple:

„Během nejtemnějších dnů programu Modelu 3 jsem oslovil Tima Cooka, abychom probrali možnost, že Apple koupí Teslu (za jednu desetinu naší současné hodnoty). On se ale odmítl schůzky vůbec zúčastnit."

Akio Toyoda (Toyota)

Zdroj: Toyota

Elektromobily se přeceňují

Poté, co se i japonská vláda svým prohlášením o zákazu prodeje aut se spalovacím motorem od roku 2035 přidala k řadě dalších zemí, jejichž vlády tlačí na elektromobilitu stůj co stůj, přišel šéf Toyoty Akio Toyoda s poměrně razantním prohlášením, která z úst vrcholných představitelů moc často neslýcháme:

„Čím více elektromobilů postavíme, tím horší bude oxid uhličitý. Když politici tvrdí, abychom se zbavili všech automobilů jezdících na benzin, rozumí vůbec tomu, co říkají?"

Toyoda naráží na fakt, že v Japonsku, podobě jako ve spoustě dalších zemí, se elektřina vyrábí převážně z uhlí či plynu, takže její rostoucí spotřeba bude nebude znamenat snížení emisí, spíše naopak.

Závěrem šéf Toyoty varoval, že se příliš rychlým přechodem na elektromobilitu „Současný obchodní model automobilového průmyslu zhroutí.“

Carlos Tavares (Skupina PSA)

Zdroj: PSA

Jak na elektroautech vůbec vydělat?

Šéf skupiny PSA je elektromobilům poměrně nakloněn, jenže mu dělají starosti po finanční stránce. "Elektromobily nejsou špatné, jsou jen příliš nové na to, abychom u nich generovali zisk," říká Carlos Tavares.

"Právě dostupnost elektromobilů pro běžné motoristy bude v následujících pěti letech z hlediska výrobních nákladů pro automobilky skutečnou výzvou. Nyní výrobci i zákazníci v EU benefitují z podpory kolem 12 000 eur na každé vyrobené elektrické auto, to ale nebude trvat věčně a je to tedy právě tato částka, o kterou musíme snížit výrobní náklady, abychom i u elektrických vozů byli schopni dosáhnout zisku."

Håkan Samuelsson (Volvo)

Zdroj: Volvo

Bylo by naivní si myslet, že elektrotrend zpomalí

Švédská automobilka je naopak, co se elektromobility a emisí týká, dlouhodobě velmi aktivní a progresivní. Její šéf Håkan Samuelsson má i v náročných pandemických časech o budoucnosti automobilového průmyslu jasno:

"Elektrifikace bude čím dál rychlejší. Myslím, že by bylo naivní si myslet, že se po několika měsících vše vrátí do starých kolejí a zákazníci přijdou do showroomu poptávat dieselové auto. Naopak, budou se čím dál více ptát po elektrických vozech."

Vývoj po koronavirové pandemii vidí Håkan Samuelsson jako velkou příležitost:

"Pokud se vlády rozhodnou investičně podpořit návrat do starých časů, budou to jen promrhané peníze. Měly by naopak podpořit nové technologie tak, jak to plánovaly před koronou. Změní se také způsob používání auta. Ve staré škole bylo auto něco, co jsme si kupovali, pak jsme si začali auta pořizovat na leasing a teď si myslím, že nová generace si možnost mobility raději předplatí pevným měsíčním tarifem."

Oliver Zipse (BMW)

Zdroj: BMW

Omezení rychlosti odmítáme, M modely nedáme!

BMW platí za prémiovou značku se sportovním charakterem, ale ani mnichovskému výrobci se nevyhnula elektrifikace, v které BMW vidí budoucnost. Mnohem zajímavější je však názor Olivera Zipseho, šéfa BMW, na plánované zavedení omezovače nejvyšší rychlosti a jeho případný dopad na sportovní divizi M:

"Skupina BMW plošné omezení rychlosti na dálnicích i nadále odmítá, protože jeho dopady na bezpečnost nebo ochranu klimatu jsou velmi nízké. O budoucnost vozů M se nebojíme, protože u nich nejde jen o maximální rychlost, ale o pocit z každého ujetého metru. Dobrým příkladem je třeba USA, kde přes omezení rychlosti prodáme třetinu všech našich M-modelů. Kromě toho byl rok 2019 doposud nejúspěšnějším rokem v historii M GmbH a věřte mi, že tato vozidla budou mít i nadále své místo v našem modelovém programu."
 

Ola Källenius (Daimler)

Zdroj: Daimler

Programujeme vlastní Windows pro auta

Kromě sázky na elektromobilitu, technologie, komfort, design, autonomní jízdu a kdovíco ještě, vidí šéf Daimleru jako nutnost mít v autech vlastní operační systém. I proto vzniká MB.OS jako základ pro veškerou budoucí komunikaci jak v autě, tak mimo něj.

"Do budoucna je pro nás nevyhnutelné být přímo těmi, kteří mají pod kontrolou celou softwareovou architekturu automobilu. Náš systém neznamená, že bychom nekomunikovali s androidem od Googlu nebo s Carplay od Applu, ale vlastní operační systém nám otevírá obrovské možnost v online prodeji služeb či aktualizací auta na dálku. Než se ale vlastního systému dočkáme, bude to trvat do roku 2024."
Reklama
Autosalon TV