Reklama
Auto profi

Prodej litých kol se změnil. Zatímco dříve je motoristé nejvíce nakupovali na jaře, teď frčí podzim

Čím dál více nových aut dostává litá kola ve standardu. Motoristé ale chtějí mít i pěknou zimní sadu
Zdroj: Tiskový servis Alcar

Kola dělaj auto, to ví každý alespoň trochu zapálený automobilový fanoušek. Zatímco dříve byla litá kola výsadou pouze cenově nedostupných automobilů, dnes patří ke standardní výbavě čím dál většího počtu nových vozů. Nejlevnějším novým vozem s litými koly v základní výbavě je Toyota Aygo x-play s paketem Style už za 280 900 korun a hliníková kola lze mít i u dalších nových aut s cenou nižší než 300 tisíc korun.

Elegance i v zimě

"To, že nám, coby distributorům a prodejcům litých kol vadí, že je má čím dál víc nových aut v základu, je mýtus. Naopak, jsme rádi, protože čím dál více majitelů takových aut chce mít pěkná litá kola i na zimní sadě kol. Jenom se nám díky tomu v posledních letech hlavní sezóna přesunula z jara na podzim," vysvětluje aktuální zákonitosti na trhu s litými koly jednatel společnosti Alcar Libor Rajdl.

Dalším aktuálním trendem v oblasti litých kol je čím dál větší specializace. Výrobci se specializují nejen na určité koncerny či jednotlivé výrobce nových aut, ale i na konkrétní modely. Dalším typem specializace jsou speciální designy kol pro vozy SUV, pickupy nebo offroady. "Jednou z novinek v nabídce je například osmipaprskový offroadový design Dotz Kalahari s extrémně vysokou nosností. Perfektního společníka na vyjížďky i mimo cesty tak získají majitelé pickupů či off-roadů," uvádí marketinkový manažer firmy Alcar Jiří Polívka.

Rozvoj zažívají i takzvaná hybridní kola. Tedy levnější kola ocelová, která se ale díky designu a lakování tváří jako "liťáky". Čím dál více zákazníků se také pro koupi litých kol rozhoduje až poté, co je na svého plechového mazlíčka obuje virtuálně ve 3D konfigurátoru. 

Zajímavostí je možnost pořídit si v jedné prodejně kromě litých kol také pneumatiky na ně. Například u partnerů Alcaru je zájem o japonské pláště Falken Eurowinter HS01, které v testu rakouského autoklubu ÖAMTC získaly hodnocení "Doporučeno" a vyrovnaly se v Evropě mnohem známějším a renomovanějším značkám.
Reklama

Diskuze

Roman - 05.11.2021 17:57:02
Podařilo se mi sehnat krásné auto, které má však strašně dodřená litá kola. Chtěl bych tam dát nová, aby to zase nějak vypadalo. Kde koupit kvalitní kola z kvalitní slitiny?
David - 08.11.2021 18:09:15
Máte nějakou představu? jaká kola vybíráte? Já jsem při výběru kol našel obchod, kde si můžete nahrát fotku svého auta a potom tam přikládat různá kola. Přímo tak pak vidíte, jak to bude na vašem autě vypadat.

Umí spravit auto, řídí kamióny, dobývá YouTube a osvěžila Autosalon. Nahlédli jsme do světa Amazonky

Radka Balousová alias Amazonka Truck si plní dlouholetý sen testovat auta v televizním pořadu
01.12.2021 21:11
|
61

Test VW Crafter Freestyle s vestavbou Sicar: Když chceš jen jedno auto na podnikání i pro volný čas

Zkoušeli jsme dodávku, ve které se dá odvézt spousta nákladu a lidí. Nebo z ní mít garáž a garsonku
17.11.2021 12:39
|
0
Reklama

Šéf tuzemského zastoupení Škody Auto nemá dobré zprávy ohledně cen aut. I když už jejich výroba běží

Zlevňovat se rozhodně nebude a ani to nevypadá na návrat akčních modelů
11.11.2021 18:45
|
17

Toyota chce v Česku vystoupat na stupně vítězů. Ode dneška jí v tom pomáhá Yaris z Kolína

Francouzská auta se v tuzemské továrně budou vyrábět do konce roku, pak už jen japonská
09.11.2021 14:41
|
0
Reklama
Autosalon TV