Reklama
Auto profi

Prodej litých kol se změnil. Zatímco dříve je motoristé nejvíce nakupovali na jaře, teď frčí podzim

Čím dál více nových aut dostává litá kola ve standardu. Motoristé ale chtějí mít i pěknou zimní sadu
Zdroj: Tiskový servis Alcar

Kola dělaj auto, to ví každý alespoň trochu zapálený automobilový fanoušek. Zatímco dříve byla litá kola výsadou pouze cenově nedostupných automobilů, dnes patří ke standardní výbavě čím dál většího počtu nových vozů. Nejlevnějším novým vozem s litými koly v základní výbavě je Toyota Aygo x-play s paketem Style už za 280 900 korun a hliníková kola lze mít i u dalších nových aut s cenou nižší než 300 tisíc korun.

Elegance i v zimě

"To, že nám, coby distributorům a prodejcům litých kol vadí, že je má čím dál víc nových aut v základu, je mýtus. Naopak, jsme rádi, protože čím dál více majitelů takových aut chce mít pěkná litá kola i na zimní sadě kol. Jenom se nám díky tomu v posledních letech hlavní sezóna přesunula z jara na podzim," vysvětluje aktuální zákonitosti na trhu s litými koly jednatel společnosti Alcar Libor Rajdl.

Dalším aktuálním trendem v oblasti litých kol je čím dál větší specializace. Výrobci se specializují nejen na určité koncerny či jednotlivé výrobce nových aut, ale i na konkrétní modely. Dalším typem specializace jsou speciální designy kol pro vozy SUV, pickupy nebo offroady. "Jednou z novinek v nabídce je například osmipaprskový offroadový design Dotz Kalahari s extrémně vysokou nosností. Perfektního společníka na vyjížďky i mimo cesty tak získají majitelé pickupů či off-roadů," uvádí marketinkový manažer firmy Alcar Jiří Polívka.

Rozvoj zažívají i takzvaná hybridní kola. Tedy levnější kola ocelová, která se ale díky designu a lakování tváří jako "liťáky". Čím dál více zákazníků se také pro koupi litých kol rozhoduje až poté, co je na svého plechového mazlíčka obuje virtuálně ve 3D konfigurátoru. 

Zajímavostí je možnost pořídit si v jedné prodejně kromě litých kol také pneumatiky na ně. Například u partnerů Alcaru je zájem o japonské pláště Falken Eurowinter HS01, které v testu rakouského autoklubu ÖAMTC získaly hodnocení "Doporučeno" a vyrovnaly se v Evropě mnohem známějším a renomovanějším značkám.
Reklama

Diskuze

Roman - 09.11.2021 22:29:02
Opravdu? Tak to by mi s výběrem hodně pomohlo, kdybych to takhle mohl vidět. Odkud jste kola kupoval?
David - 08.11.2021 18:09:15
Máte nějakou představu? jaká kola vybíráte? Já jsem při výběru kol našel obchod, kde si můžete nahrát fotku svého auta a potom tam přikládat různá kola. Přímo tak pak vidíte, jak to bude na vašem autě vypadat.

Nové superauto posílí Defender jako samostatnou značku, vysvětluje její šéf Mark Cameron

Terénní ikonu čeká spousta nových verzí včetně elektrické. Spalovací motory se ale udrží déle
23.07.2024 11:22
|
0

Jezdili jsme autem v pelotonu Tour de France. Je to adrenalinová rallye

Vjezd mají povolen převážně elektromobily. Za jejich volanty najdete bývalé závodníky
22.07.2024 14:30
|
3
Reklama

OCTA má vládnout terénu i asfaltu. Exkluzivně jsme poznali nový nejbrutálnější Defender všech dob

Výkon 635 koní. Světlá výška víc než 32 cm. Vibrátory v sedačkách. Cena bezmála pět milionů korun
03.07.2024 17:31
|
1

Facelift udělal z dřívějšího otloukánka od Škodovky příjemné auto. Některé mouchy však nevychytal

Otestovali jsme Škodu Kamiq 1.0 TSI 85 kW DSG téměř s maximální možnou výbavou
28.06.2024 10:10
|
4
Reklama
Autosalon TV