Auto profi

Linka Škody v Mladé Boleslavi se kvůli přechodu na výrobu elektroaut zastaví na víc než rok

Potvrdil to současný šéf automobilky Klaus Zellmer. Odstávka by měla proběhnout do konce dekády
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Automobilku Škoda Auto čeká kvůli přechodu na výrobu elektromobilů víc než rok dlouhá odstávka jedné ze dvou linek továrny v Mladé Boleslavi - té, která v současnosti vyrábí malé vozy s benzinovými motory: Fabii, Scalu a Kamiq. Místo nich se tam budou vyrábět elektrická auta na zcela nové platformě SSP (Scalable System Platform). Z Mladé Boleslavi do Kvasin se odstěhuje i výroba Octavie, a tak v hlavním městě českého Autolandu zůstane pouze výroba elektromobilů. Tyto informace poskytl v exkluzivním rozhovoru pro Autosalon.tv předseda představenstva Škody Auto Klaus Zellmer.

Co bude s pracovníky?

Odstávku jedné ze dvou linek továrny v Mladé Boleslavi řešil na svých stránkách už víc než před dvěma měsíci časopis Škodovácký odborář.  „Zajímavá byla také otázka, že v roce 2026, respektive 2027, se musíme připravit na odstavení závodu MB II (Fabia, Scala,Kamiq) kvůli přechodu na e-mobilitu, kde ještě hledáme ty správně přidělené modely, pokud budou. Pozn.: Strašák Euro 7 není ještě vyřešen. Dnes už se ví, že tuto lokalitu odstavíme na 16 měsíců (informace od představenstva),“ píše se ve Škodováckém odboráři 26/2023, který vyšel 13. července. Článek, který není podepsaný žádným autorem, ale zřejmě těží z informací odborového předáka Jaroslava Povšíka.

Informaci o dlouhodobé odstávce linky potvrdil webu Autosalon.tv v exkluzivním rozhovoru předseda představenstva automobilky Škoda Auto Klaus Zellmer.  „Bude to víc než rok a snažíme se to zkrátit co nejvíc proti původním predikcím. Jedna technologie se bude muset kompletně vyjmout a druhá zcela nová kompletně nainstalovat. Je to naprosto zásadní změna, kterou budeme muset provést do konce dekády. V současnosti diskutujeme s naším partnerem KOVO, jak to vyřešíme s pracovníky. Jsem optimistický, že najdeme dobré řešení pro každého,“ uvedl Zellmer.

Jediný český člen představenstva Škody Auto Martin Jahn prohlásil k tomuto tématu pro Autosalon.tv v nedávno zveřejněném rozhovoru: „Je pravda, že z dlouhodobé perspektivy deseti, patnácti let bude potřeba ve Škodovce méně zaměstnanců. Jsme však přesvědčeni, že úbytek zaměstnanců lze řešit na základě přirozené fluktuace, případně odbouráváním agenturního personál, takže toho kmenového se to nedotkne.“

Mladá Boleslav čistě elektrická

Klaus Zellmer také odtajnil, jak se bude modelová skladba na linkách mladoboleslavských továren měnit.  „Máme závody Mladá Boleslav I a II. Mladá Boleslav I aktuálně vyrábí Enyaq, Enyaq Coupé a Octavii. Pak tam přibude nový Elroq (elektrické SUV velikosti Škody Karoq - poznámka redakce) a samozřejmě další auta na platformě MEB. Výroba Octavie se přemístí do Kvasin a budeme mít linku plně dedikovanou pro výrobu elektromobilů. Mladá Boleslav II aktuálně vyrábí malá auta s benzinovými motory. Zde plánujeme přechod na výrobu elektrických aut postavených na zcela nové platformě SSP. A právě to si vyžádá zmíněnou pauzu,“ vysvětluje Zellmer a dodává, že tato změna musí proběhnout do konce dekády. 

Znamená to, že koncem dvacátých let budou podle současných plánů sjíždět z linek v Mladé Boleslavi výhradně elektromobily. Auta s benzinovými motory a plug-in hybridy se budou vyrábět v Kvasinách a v koncernových závodech mimo území Česka. 

Platforma SSP by měla na rozdíl od současné platformy MEB umožnit výrazně rychlejší nabíjení elektromobilů. Také umožní výrobu mnohem širší palety elektroaut od těch nejmenších až po ty nejluxusnější a nejsportovnější s výkony vysoko přesahujícími tisíc koní. V současnosti přitom některé elektromobily Audi a Porsche používají vlastní platformu.

A jaká další elektrická auta se budou pod značkou Škoda po Enyaqu a Enyaqu Coupé vyrábět? „Po Elroqu bude následovat malý elektromobil v ceně do 25 tisíc eur, facelift Enyaqu, v roce 2026 sedmimístný rodinný vůz, a uvidíme, jestli v tom samém roce stihneme uvést na trh i elektrický kombík, “ vypočítává Zellmer. 

Škodovky na benzin zůstanou i po zákazu v EU

Čistě elektrická produkce v Mladé Boleslavi ale rozhodně neznamená čistě elektrickou značku Škoda. „Dokud nám to zákony umožní, tak budeme i pro Evropu nabízet co nejširší výběr aut včetně těch se spalovacími motory. Necháme na zákazníkovi, ať si vybere. A menu mu nabídneme opravdu široké. Od benzinové Fabie až po velký sedmimístný rodinný elektromobil,“ ujišťuje Zellmer. Právě ve spalovacích autech totiž vidí největší zbraně proti případné čínské expanzi. "I když probíhá transformace ze spalovacích motorů na elektromobiliitu, tak zatím drtivá většina zákazníků kupuje auta se spalovacími motory. A tam jsme super silní. Přijede nová Škoda Kodiaq, nový Superb s plug-in hybridem, který ujede čistě na elektřinu více než sto kilometrů," vidí Zellmer nejbližší budoucnost optimisticky.

Jako největší výzvu pro nejbližší roky tak Zellmer nevidí ani tak boj s čínskými konkurenty nebo Teslou na poli elektromobility, ale nejistotu ohledně emisní normy Euro 7.  „Stále o tom moc nevíme, stále slyšíme pouze náznaky a stále doufáme v nějaké rozumné požadavky. Nemůžeme investovat miliardy do něčeho, co ve finále auta pouze zdraží, jak se to jevilo z původních návrhů. Ty peníze by nám chyběly na vývoj technologií budoucnosti.“

I kvůli tomu se Škoda nechce do budoucna orientovat pouze na evropský trh, přestože se jí aktuálně nedaří v Číně a kvůli geopolitické situaci přišla o ruský trh. „Musíme stát minimálně na dvou nohách. Jednou nohou bude Evropa, druhou Indie a ASEAN (státy jihovýchodní Asie - poznámka redakce). Hodně si slibujeme od Vietnamu, ale třeba také od Saúdské Arábie,“ říká Zellmer. Vzhledem k tomu, že tyto státy rozhodně nebudou mezi pionýry elektrifikace, je jasné, že Škoda Auto bude na spalovací motory sázet i dlouho po jejich zákazu v Evropě. Svědčí o tom i fakt, že dostala v rámci koncernu na starost globální vývoj benzinového čtyřválce 1.5 TSI.
Reklama
Reklama

Diskuze

Béda - 21.09.2023 22:39:57
Konec Škodovky v Čechách.
Míra - 20.09.2023 20:28:21
Pšššt, nebo se Píchav zas zjeví :)

Zahalené novinky Škoda, ostrý elektromobil Mercedes-AMG a milionová motorka. Nový Autosalon připraven

V premiérovém dílu otestujeme nové Škody Superb a Kodiaq i Mercedes EQE 43 AMG SUV
28.08.2023 10:36
|
0
Reklama

Škoda umožní řidičům platit za benzin rovnou z auta. V Česku chce službu spustit do konce roku

Mladá Boleslav představila velkou vlnu digitalizace. Jedná s velkými i malými prodejci paliva
01.06.2023 07:25
|
3
Reklama

Redaktoři usedli za volant rallyového speciálu Škoda Fabia R5. Bez nehod se závod neobešel

V rámci Škoda eRally Cup jsme na závodních simulátorech poměřili síly s profíky i ostatními novináři
19.05.2023 15:30
|
0

Škoda Octavia slaví čtvrt století. Martin si myslí, že ji na silnici potkáme i za dalších 25 let

Za 25 let vám i ty nejmenší děti odejdou z domova. První Octavii je ale pořád u nás vidět
02.05.2023 15:45
|
2

Ač šlo jen o facelift, některé změny udělaly z nového Audi Q8 světový unikát. Navíc skvěle jezdí

V okolí Kapského města jsme testovali hned tři různé varianty obřího kupé-SUV
22.11.2023 09:33
|
2

Dojeli jsme elektromobilem do Albánie a zpět. Vše ale dopadlo úplně jinak, než jsme si plánovali

Chtěli jsme na fotbal do Tirany. Kvůli srbským celníkům jsme český debakl sledovali v albánské krčmě
18.11.2023 09:35
|
8
Reklama

Nový Peugeot 3008 se ukázal v Praze. Ujede až 700 km na elektřinu, ale nevzdává se ani benzinu

V Česku se francouzská novinka začne prodávat na jaře příštího roku
15.11.2023 10:02
|
2

Nový elektromobil z Nošovic je velký jako Karoq. Podobá se mu i jízdně, stojí jen o 150 tisíc víc

Druhou generaci modelu Hyundai Kona Electric jsme testovali v okolí Nošovic, kde se vyrábí
21.10.2023 19:24
|
1
Reklama
Reklama
Autosalon TV