Reklama
Archiv - Zprávy

Ženám sluší minisukně, mužům zase roadstery

Mazda jako jediná sází na malé sportovní vozy. Před osmadvaceti lety představila cenově dostupný dvoumístný automobil, který po čtyřech generacích NA, NB, NC a ND s různými obchodními jmény MAZDA Miata, MX-5 nebo Roadster, či Eunos Roadster, překročil jeden milion vyrobených exemplářů!
Zdroj: Tom Hyan

Co Angličan zahodil, Japonec našel...

            Je to zvláštní. Sportumilovní Angličané vždycky vyznávali malé roadstery! Zažil jsem, že když v březnu stoupla teplota na patnáct Celsiů, tak dívky hned oblékly minisukně, muži stáhli plátěné střechy a všichni vyrazili na vyjížďky. Jenže najednou, jako mávnutím kouzelného proutku, přestali roadstery vyrábět. Zmizely legendy Triumph Spitfire, MG Midget, Austin-Healey Sprite, Jensen-Healey, Reliant Scimitar a jiné stroje nepříliš majetných sportovců. Skončila i produkce prvního Lotusu Elan, ikony mezi roadstery. Bez náhrady...

            Britské značky prostě přešly do vyšších sfér, jenže Lotus Eclat nebo Esprit už nikdy tak prodejně úspěšný nebyl! Mazaní Japonci vycítili šanci. Britské sporťáky totiž zmizely nejen z evropského, ale i z amerického trhu. Na autosalonu v Chicagu 1989 tedy představili první Miatu, která se jako MX-5 objevila později i v Evropě. Dvě sedadla, ručně ovládaná plátěná střecha, jen čtyřválec a nízká hmotnost. Při pohledu pod kapotu první MX-5 byla inspirace jasná. Kryty dvojice vačkových hřídelů jako by z oka vypadly britskému Elanu Twin Cam...

                      

Fenomenální úspěch

Mazda MX-5 se rodila dlouho. Japonská automobilka už tehdy měla ve výrobě dražší sportovní automobil typu RX-7, který reprezentoval pokračování vývoje rotačních motorů Wankel. Pro Kenichi Yamamota, jenž se později stal prezidentem Mazdy, to byl vrchol, přátelé ho však přesvědčili, že lidé potřebují i levnější sportovní vozy. Už v roce 1984 se zkoušely první prototypy. O pět let později Mazda MX-5 vyjela. A dnes? Neztratila nic ze svých předností, jak jsme se přesvědčili za volantem čtvrté generace v nejnovějším provedení MX-5 RF s elektricky ovládanou otevírací pevnou střechou (typ s ručně nasazovací plátěnou samozřejmě pokračuje). Lehká stavba a snadná ovladatelnost vyznává heslo JINBA ITTAI, což neznačí nic jiného, než JEZDEC A KŮŇ JEDNO JSOU, tedy splynutí jezdce a dopravního prostředku!

Můžete mít dvoulitr nebo patnáctistovku, ale přesné řazení šestistupňové převodovky a vynikající podvozek ve stylu motokáry se nemění. Dvoulitr má o třicet koní více, ale ani 131 koní patnáctistovky není málo. Hmotnost se totiž drží kolem jedné tuny, a to je dnes velmi dobrá hodnota. Miliontá vyrobená Mazda MX-5 se nedávno vrátila domů do Hirošimy, když objela svět, a na její karoserii se podepsalo deset tisíc příznivců vozu.

Reklama

Autor textu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV