Reklama
Archiv - Zprávy

Volkswagen Polo GTI R5 debutoval na Rallye Španělsko

Volkswagen oslavil soutěžní debut s vozem Polo GTI R5. Nový soutěžní automobil pro klientský sport zanechal v Rallye Španělsko skvělý dojem nejlepšími časy na šotolině i asfaltu.
Zdroj: Volkswagen

Hned při své debutu v podniku mistrovství světa v rallye FIA WRC  (World Rally Championship) tak potvrdil svou konkurenceschopnost na nejvyšší úrovni. Petter Solberg/Veronica Engan slavili třetí místo na stupních vítězů, Eric Camilli/Benjamin Veillas byli po většinu soutěže v čele průběžné klasifikace. Volkswagen dosáhl při svém jediném továrním nasazení vytčeného cíle předvést výkony svého nejnovějšího vozu pro zákaznický sportovní program. Pro Polo GTI R5 s výkonem 200 kW (272 k) nastává po jeho sportovním debutu další fáze. V nadcházejících týdnech budou zákazníkům v Jižní Americe a Evropě dodány první vozy.

Polo GTI R5 podává hned od začátku skvělé výkony

Nejlepší čas v první rychlostní zkoušce – i Polo GTI R5 se nyní může pochlubit tím, čeho dosáhl jeho „velký bratr“, Polo R WRC, při svém debutu ve WRC v roce 2013. Posádka Volkswagenu Eric Carnilli/Benjamin Veillas se hned na začátku ujala vedení v kategorii WRC2 po rychlostní zkoušce v náročných podmínkách. Jejich týmoví kolegové v první soutěži pro Polo GTI R5, Petter Solberg/Veronica Engan, způsobili pozdvižení nejlepším časem v nejnáročnější a nejdelší šotolinové rychlostní zkoušce soutěže a při svém návratu do mistrovství světa v rallye FIA WRC dokončili soutěž na skvělém třetím místě ve své kategorii. A to navzdory nepříznivému počasí a složité situaci pro jezdce a týmy s výběrem pneumatik – tedy v podmínkách, v nichž jsou výhodou zkušenosti s vozem a sehranost jezdců s inženýry.

Polo GTI R5 ukázalo svou rychlost také na asfaltu během druhého a třetího dne soutěže. Camilli/Veillas ztratili v první sobotní etapě kvůli konzervativnímu výběru pneumatik a příliš tvrdému nastavení své vedení, odpoledne se však již znovu vrátili na vedoucí pozici – s náskokem pouhé tři desetiny sekundy před pozdější vítěznou posádkou Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Škoda). Naděje na vítězství však posádce Camilli/Veillas zhatil defekt mechanismu řazení. Francouzská dvojice se vrátila do soutěže v neděli v rámci pravidel Rally 2 a zajela další nejlepší časy, včetně slavné rychlostní zkoušky „Riudecanyes“.

Další fáze pro Polo GTI R5

Po úspěšném debutu soutěžního vozu Polo GTI R5 v Rallye Španělsko bude realizována další fáze nového projektu značky Volkswagen v oblasti zákaznického sportu. Osmi soukromým týmům bylo prodáno prvních 15 vozů a jejich předání se uskuteční do konce roku 2018. A Rallye Španělsko naznačila, že počet prodaných vozů se nezastaví u 15 vozidel Polo GTI R5, která směřují do Paraguaye, Belgie, Švédska, Itálie, Finska, Rakouska a Portugalska. Potenciální zákazníci si v servisním parku týmu Volkswagen doslova podávali dveře. Výroba zákaznických vozů již probíhá v Hannoveru, čímž se završuje transformace účasti značky Volkswagen v motoristickém sportu, zahájená na konci roku 2016. Polo GTI R5 je prvním zákaznickým soutěžním vozem, který je vyráběn a dodáván kompletně v pobočce divize motoristického sportu v ulici Ikarusallee. Volkswagen si stanovil cíl dodat v příštím roce zákazníkům dalších 30 až 40 vozů Polo GTI R5. Kromě soutěžního programu se Volkswagen účastní také zákaznického sportu na okruzích s vozem Golf GTI TCR.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV