Reklama
Archiv - Zprávy

V poslední zatáčce před sériovou výrobou. Nové BMW M8.

BMW M GmbH právě dokončuje novou kapitolu v historii svých vysokovýkonných sportovních vozů, kterou ztělesňuje prototyp připravované vlajkové lodi, testovaný na portugalském závodním okruhu Estoril.
Zdroj: BMW

Vývoj nového BMW M8 probíhal na závodním okruhu, odkud zamíří přímo na silnice. Právě zde nový automobil také nasál rozsáhlé znalosti divize BMW M GmbH v oblasti motorsportu a zejména zkušenosti získané při vývoji BMW M8 GTE. Rozhodnutí vyvíjet sériový model současně se závodním BMW M8 GTE, které se již zúčastnilo Šampionátu vytrvalostních závodů WEC a severoamerických vytrvalostních závodů IMSA WeatherTech SportsCar Championship, umožnilo zaměřit koncept vozu, vývoj pohonné jednotky a podvozku přímo na maximální výkony a okruhové vlastnosti.

Vidlicový osmiválec pod kapotou

Nové BMW M8 bude pohánět vidlicový osmiválec s technologií M TwinPower Turbo. Vysokootáčková pohonná jednotka generuje maximální výkon přesahující 440 kW/600 k, který přenáší na silnici prostřednictvím nového, pro M8 specificky naladěného pohonu všech kol M xDrive. Vývoj nového BMW M8 se soustředil na kombinaci vrcholné dynamiky, neochvějně jisté směrové stability a neotřesitelné trakce. Ideální platformu pro dosažení těchto cílů poskytl základ v podobě BMW řady 8 Coupé. Co se maximálně nízké hmotnosti, těžiště, rozložení hmotnosti, délky rozvoru a šířky rozchodu týče, koncept vozu má všechny správné ingredience, aby nabídl ovladatelnost zaměřenou na co nejlepší boční a podélné zrychlení. Tuhá karoserie, pevně spojená s propracovaným podvozkem, je dokonalým základem pro optimální přenos hnacích sil a účinné využití výkonu pohonné jednotky.

Specifické naladění podvozku

Zásadně přepracovaný podvozek s přední nápravou s dvojitými příčnými rameny a pětiprvkovým zavěšením vzadu propůjčuje novému BMW M8 vynikající agilitu a přesnost. Všechny komponenty zajišťující M specifickou kinematiku a elastokinematiku prošly úpravou. Rozšíření rozchodu přední nápravy zlepšuje směrovou stabilitu, zatímco zadní náprava je vybavena přímo pro M8 navrženými příčnými rameny s tvrdšími gumovými uloženími, tužším stabilizátorem a pevnějšími rameny. Výsledkem je neutrální chování vozu dokonce i při jízdě na limitu a plynulý nárůst příčného zatížení v celém rozsahu příčného zrychlení. Další výztuhy a elastomerové uložení zadní nápravy zvyšují tuhost celku. Kromě toho nová vzpěra mezi horním uložením tlumičů a přídí, stejně jako nově navržený plechový plát pod přední nápravou významně zvyšují celkovou tuhost přední části.

Elektromechanický posilovač řízení M Servotronic, známý z BMW M5, je speciálně naladěný pro nové M8 a je dalším prvkem, který se podílí na precizní ovladatelnosti, i v situacích, kdy řidič jede extrémně dynamickým způsobem. Poskytuje dokonale přesný cit v nájezdu do zatáčky a celou dobu řidiči nabízí jasnou zpětnou vazbu. V každé situaci také poskytuje ten správný odpor. Například při parkování nebo manévrování v nízkých rychlostech je potřeba vynaložit minimální úsilí na točení volantem. Při jízdě městem okamžité reakce řízení zaručují, že nové BMW M8 se provozem prosmýkne s úžasnou lehkostí. Každodenní využitelnost a chuť po dlouhých cestách tohoto vysokovýkonného modelu současně podtrhuje mimořádná obratnost a směrová stabilita v přímém směru, což jsou vlastnosti, které řidiči od vozů BMW očekávají. Pokud jde o přizpůsobení účinku posilovače a jeho zpětné vazby osobním preferencím řidiče, lze vybírat ze dvou režimů nastavení – Comfort a Sport.

Elektronicky řízené tlumiče ve standardu

Adaptivní podvozek s pro tento model specifickým naladěním neustále upravuje charakteristiku tlumičů podle řidičova jízdního stylu a podmínek na silnici. Chování tlumičů lze přizpůsobit řidičovým požadavkům prostřednictvím režimů Comfort, Sport a Sport Plus.

Standardně dodávané M brzdy s plovoucími kotouči jsou součástí standardní výbavy nového BMW M8 a nabízejí špičkový brzdný výkon. Kromě minimalizované hmotnosti ve srovnání s konvenčním brzdovým systémem jsou také extrémně příjemné na obsluhu, vykazují mimořádný cit a nabízejí vynikající brzdnou stabilitu dokonce i při vysokém zatížení. Vrtané kotouče s vnitřním chlazením na přední nápravě mají průměr 395 mm a disponují šestipístkovými pevnými brzdovými třmeny. Zadní brzdy jsou vybaveny jednopístkovými plovoucími třmeny a kotouči o průměru 380 mm. Volitelné M karbon-keramické brzdy (s průměrem 400 mm vpředu a 380 mm vzadu) vynikají ještě větší brzdnou silou, odolností proti vadnutí a tepelnou stabilitou, nemluvě o odolnosti proti opotřebení.

Nové BMW M8 je standardně vybaveno 19“ koly z lehké slitiny. Stejně jako volitelná 20“ kola z lehké slitiny jsou vybavena specifickými vysokovýkonnými pneumatikami s kombinovaným rozměrem pro přední a zadní nápravu. To vše jsou ideální předpoklady pro extrémně vysoké boční síly, které lze přetavit do dynamického chování v zatáčkách.

Osmistupňová převodovka M Steptronic

Motor V8 okamžitě reaguje na povely svého řidiče a prostřednictvím osmistupňové převodovky M Steptronic s funkcí Drivelogic lineárním způsobem podává svůj výkon až do horních sfér využitelných otáček. Převodovka mění jednotlivé rychlostní převody s obrovskou dynamikou, ale řidiči umožňuje převzít změnu rychlostních stupňů jeho rukou, a to pomocí M voliče převodovky nebo páček na volantu. Hnací sílu na silnici přenáší nový systém pohonu všech kol M xDrive. Pohon všech kol vybaven agilním nastavením, které upřednostňuje zadní nápravu. To kombinuje maximální pohodlí plně variabilního přenosu hnací síly mezi přední a zadní nápravou se zvýšenou sportovní dynamikou klasického pohonu zadních kol. M xDrive tvoří středová rozvodovka tvořená vícelamelovou elektronicky ovládanou spojkou, která podle potřeby rozděluje točivý moment mezi kola přední a zadní nápravy. Hnací síla je na přední kola posílána pouze tehdy, když ji samotná zadní kola již sama nedokáží přenést na vozovku. Díky tomu systém zaručí, že výkon motoru V8 se změní v neobyčejně dynamický pohyb, a také to, že nové BMW M8 lze řídit lehce i v situacích s maximálním nasazením. V režimu M Dynamic Mode posílá pohon všech kol ještě více hnací síly na zadní kola, čímž otevírá dveře kontrolovaným driftům. Vypnutí stabilizačního systému DSC dostává do hry pouze zadní nápravu. Tím se nové BMW M8 promění ve vůz s pohonem pouze zadních kol, který není spoutaný hlídacími systémy. Za maximální agilitou a přilnavostí ve všech jízdních situacích a za každého počasí stojí také Aktivní M diferenciál na zadní nápravě, který je taktéž plně variabilní a jeho svornost se pohybuje v rozmezí od 0 do 100 %.

V plánu jsou tři karosářské verze

Stejně jako motor a podvozek, také design exteriéru nového BMW M8 je již v poslední fázi vývoje. Dynamicky protažené linie BMW řady 8 Coupé splývají s osobitými a funkčními designovými prvky. Maskované prototypy s velkými nasávacími otvory vpředu a M specifickými prvky, které mají za úkol optimalizovat aerodynamiku, již nesou charakteristický vzhled modelu BMW M.

Nové BMW M8 Coupé je vlajková loď ve větší rodině vysokovýkonných sportovních automobilů od BMW M GmbH. Ve fázi vývoje jsou v současné době samozřejmě také BMW M8 Cabrio a BMW M8 Gran Coupé.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV