Reklama
Archiv - Testy

Tříválec s výkonem 125 koní! Ford Fiesta ST-line

Samozřejmě, dvoje dveře jsou levnější než čtyři, automobil je lehčí a koncepcí připomíná kupé, tak tomu vždy bylo, jenže zájem o méně praktické dvoudveřové typy klesá. Fordovi to ale vyhovuje, pokračováním jejich výroby může získat slušný náskok před konkurencí. A mladí sportovci snad ještě nevymřeli...
Zdroj: Tom Hyan

Sportovní náboj

            Fiesta měla vždycky sportovní náboj, a to už od zrodu první generace v dávném roce 1976. Zájem o sportovní jízdu podpořil výrobce nejen vypsáním pohárových závodů Fiesta Cup, které se těšily velké popularitě také u nás, včetně účastí celebrit, ale rovněž uvedením o poznání silnější verze Fiesta XR2, která v první verzi nabídla z motoru 1,6 litru výkon 84 koní (62 kW), tedy více než dvojnásobek toho, co uměl základní litrový čtyřválec. Uběhlo několik desetiletí a zcela nová Fiesta podstatně rozšířila paletu typů, takže vyhovuje mnohem větší škále klientů. Svými rozměry se zvětšila na úroveň prvního Focusu, v benzinové verzi přišla o jeden válec, ale dostala přeplňování turbodmychadlem. Její nový tříválec EcoBoost patří na vrchol třídy, což potvrdilo několik titulů Meznárodního motoru roku v celosvětové anketě IEOTY...

                      

Tříválec bohatě stačí!

Vyzkoušeli jsme atraktivní dvoudveřovou Fiestu ve sportovním provedení ST-Line, pouze s dvojicí bočních dveří a EcoBoostem naladěným na 125 koní! Nová Fiesta zachovává styl předchůdce, vlastně se na první pohled ani příliš neliší, hlavním poznávacím znakem jsou horizontálně situované a níže uložené koncové svítilny, zatímco dříve byly svislé po stranách zadního okna, tak trochu jako na prvním Focusu. A o kolikátou generaci vlastně jde? Buď sedmou nebo osmou, záleží na tom, zda počítáte jeden z větších faceliftů minulých generací. Na tom ale nesejde, důležité je, že Fiesta zachovává všechny přednosti předchůdců. Má především vynikající podvozek, přiměřeně tuhý, ale přitom dostatečně komfortní, zatáčky projíždí opravdu svižně, jako vždy má podvozek navrch nad motorem, což je zárukou bezpečnosti, i předností pro další ještě silnější verze (bude i 200 koní). To neznamená, že by snad výkon testované ST-Line byl nedostatečný, litrový tříválec se točí jako turbína a nabízí výkon 125 koní (92 kW) při šesti tisících otáček v minutě, reaguje svižně, je překvapivě tichý (na tříválec!) a hlavně úsporný. Za šest litrů na stovku kilometrů bez problémů, proklamovaných 4,3 l/100 km podle metodiky EU jsme ale ani nečekali! A řazení šestistupňové převodovky je tradičně velmi přesné...

Reklama

Oslava na úrovni

            Fiesta má vše, co se dnes i od malého automobilu čeká. Můžete mít různé výbavy, k těm lepším patří Titanium, sportovní ST-Line našeho testovaného vozu a také superluxusní ve jménu italského designera Vignale. Uprostřed přístrojové desky najdete dotykový displej ve stylu tabletu s úhlopříčkou až 8 palců, který zahrnuje navigaci s funkcí rozdělené obrazovky, takže můžete třeba sledovat místní dopravní zpravodajství současně s požadovanou trasou. Systém SYNC 3 podporuje ovládání vybranými gesty bez dotyku displeje, podle potřeby lze konfigurovat a propojit s chytrým telefonem. ST-Line má také sportovní sedadla s barevnými ornamenty, sportovní volant s koženým věncem, řadicí páku se stříbrným dekorem, hliníkové pedály a ozdobné lišty prahů předních dveří; atraktivní vzhled podtrhují spoiler nad zadním oknem, sedmnáctipalcová litá kola Rock Metallic a v neposlední řadě i příplatková červená barva Race, jakou se pyšnil náš vůz. Samozřejmě, frajeřina něco stojí, a tak se cena vyhoupne přes 400 tisíc Kč. Chcete šetřit? Pak je tu Fiesta Trend s nepřeplňovaným tříválcem 1,1 litru a 70 koní (52 kW) od 325 tisíc Kč, ovšem v pětidveřové verzi (jinak se za to připlácí patnáct tisíc).

Reklama

Autor textu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV