Reklama
Archiv - Zprávy

Ticho jako v kostele aneb vodíková Toyota Mirai se předvedla na německé rallye

Toyota už potvrdila, že to se svým návratem do mistrovství světa rallye myslí vážně. Svou zbraň do WRC vyšle na ostro v roce 2017.
Zdroj: Toyota

Podle všeho na tratě seriálu WRC za dva roky vrhne ostrý yaris, ale už na nedávné Rallye Deutchland mohli diváci na tratích rychlostních zkoušek jednu toyotu vidět. Jen vidět, ale ne slyšet. Proháněla se tam totiž Toyota Mirai, jež jako zdroj energie využívá vodíkové palivové články a pohánějí ji elektromotory. Takže její průjezdy nedoprovázel typický jekot oturbených jednašestek, ale hrobové ticho.

Model Mirai si zákazníci můžou v Japonsku objednávat už od konce minulého roku, v Evropě se začne nabízet co nevidět. Proto Toyota zvolila poněkud netradiční formu propagace nového vozu. Exemplář, který se v okolí Trieru ukázal, byl v podstatě sériový vůz, jen s několika změnami. Jel mimo soutěž jako předskokan, ale nechyběla mu vnitřní bezpečnostní klec, upravený brzdový systém a soutěžácké pneumatiky. Co se týče pohonného systému, tak ten zůstal nezměněn, mirai s ním dokáže zrychlit z nuly na sto za nějaké 9,6 sekundy.

Mirai na německých erzetách vodil zkušený rallye harcovník a motoristický novinář Mitsuhiro Kunisawa, který s ní projel kompletně všechny zkoušky. Samozřejmě, že měl k dispozici podpůrný tovární tým techniků. Otázkou je, jak průjezdy toyoty hodnotili diváci, přece jen na hrobové ticho při motoristických závodech není nikdo zvyklý. A chce si na něj vůbec někdo zvykat?

 

Každopádně Yoshikazu Tanaka, šéfinženýr projektu Toyoty Mirai, si myslí, že vodíkové palivové články jsou budoucností rallye. Podle jeho slov, která během německé rallye pronesl, u Toyoty už teď sní, že v budoucnu postaví na start seriálu WRC právě vodíkové auto, které bude představovat závodnickou esenci čistoty. Vypadá to, že už se brzy nebude v souvislosti s motosportem používat slovní spojení „vůně benzínu“… Benzín bude něco jako vulgární slovo.

 

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Tým Peugeotu vyrazí na Dakar v hvězdné sestavě. Bude v ní i Sébastien Loeb!

Minulý Dakar se vozům Peugeot docela nedařilo a zůstaly za očekáváním. Letos tým nasadí nová auta a také novou hvězdu ve svém středu, mistra světa Seba Loeba.
29.09.2015 22:30
|
0

SUV pod sto tisíc? Ano, Renault takové má

Vyrobit levné auto aby alespoň vypadalo jako auto a ne jako nějaká karikatura, je čím dál těžší. Renault s jedním takovým přišel.
28.09.2015 22:30
|
0
Reklama

Clio slaví výročí a jako dárek dostalo speciální edici

Sice už je po frankfurtském autosalonu, ale Renault přišel s další novinkou. Clio se představilo ve verzi Iconic.
27.09.2015 22:30
|
0

Daimler-Benz také manipuloval s emisními testy? Kategoricky to odmítá

Koncern VW už několik dnů čelí skandálu týkajícímu se falšování emisních hodnot u dieselových motorů při zkouškách. Problém už se z USA rozšířil do Evropy a asi ani zde se nezastaví.
27.09.2015 22:10
|
0
Reklama
Autosalon TV