Reklama
Archiv - Zprávy

Test ojetého hybridu. Toyota Auris po čtyřech letech

Hybrid. Před dvaceti lety technologie z budoucnosti. A nyní? Hojně rozšířený pohon napříč všemi kategoriemi. Dnešní otázka ovšem zní - jak bude složitý hybrid po téměř 100 000 kilometrech fungovat?
Zdroj: archiv Prima

Jedno se za ta léta nezměnilo. Hlavním hybatelem v hybridní sféře zůstává Toyota, která u nás jen v loňském roce prodala 80 procent všech hybridů. Čím to, že je tak úspěšná? Lidé milují pokrokovost, zároveň si však hlídají spolehlivost svých vozů a v našich končinách jde často také o to, že nechtějí naštvat své sousedy. A Toyotou přece nikoho nenaštvete. Hybrid od Toyoty navíc prostě funguje a japonská továrna se jako jediný výrobce podobných vozů může pochlubit tím, že drtivá většina jejích hybridů odjezdí 200 tisíc kilometrů bez komplikací. Prý stačí jen měnit olej v motoru a v bezestupňové převodovce CVT (po 20, resp. 50 tisících kilometrů). A tak jsme tu pověstnou spolehlivost vyzkoušeli.

Moderní technika v nenápadném obalu

Proč padla při výběru bazarového testu volba přávě na Auris? Verze Hybrid ukrývá stejnou techniku jako Prius třetí generace. Oproti němu se však Auris tváří velice nenápadně, což může být pro někoho silným argumentem. Vzhled ale není jeho silnou stránkou. On totiž, upřímně řečeno, nikdy nebyl hezký. Kostkatý design s výrazně rovnými plochami a maskou protaženou do světel se nosil naposledy v minulé dekádě a mnoho nepomáhají ani antracitová kola testované specifikace. Na vzhledu nic nezměnil ani facelift, který proběhl před necelými dvěma lety. Ale kdo si kupuje hybrid kvůli designu? I přes svůj vzhled totiž Auris ukrývá soudobou techniku. Vypovídají o tom třeba zadní svítilny LED, couvací kamera nebo denní svícení v čelních světlometech. Jako stará škola se tedy jen tváří.

Konkrétně náš kus je z roku 2013. Sedadla potěší dobrým tvarováním i vhodným ukotvením a roky provozu na nich nejsou znát. Kůže na volantu a zejména pak plastové výplně dveří už ale známky stáří vykazují. A jestli hledáte vyloženou tragédii, pak na vás „vyvrzne“ okamžitě po nasednutí. Středový panel s voličem jízdním režimů se kýve o dobré dva centimetry! A je jasné, jak k tomu došlo - stačí si sem opřít nohu. Když to praktikujete sto tisíc kilometrů… Pro ujištění jsme si v průběhu testu sedli i do jiných dvou Aurisů. Stejný výsledek. Ne v takové míře, oba vozy však měly najeto o pár desítek tisíc kilometrů méně. Umístit tento panel samostatně zkrátka nebylo chytrým řešením.

Design palubní desky pak ukázkově koreluje se zevnějškem. Působí staře, je velice hranatý, ale přesto ukrývá barevný displej s grafy o tocích výkonu, které skvěle kontrastují s japonskými digitálkami devadesátých let. Pokud si tedy libujete v ostrých hranách, paradoxech a hlavně počátku tisíciletí, budete Auris milovat. V opačném případě je ale nutné nahlédnout pod slupku.

Hybrid Synergy Drive

Auris Hybrid vychází z třetí generace Priusu, jehož stejnojmenný pradědeček byl představen již v roce 1997. Zajímavé je, že princip pohonu se za uplynulých dvacet let nijak zásadně nezměnil. Stále jde o kombinaci spalovacího motoru s atkinsonovým cyklem a elektromotoru, které dokáží pracovat buď zvlášť, nebo ve vzájemné synergii (odtud pojmenování Synergy Drive). Výkon celkové soustavy činí 100 kW, přičemž na atmosferickou osmnáctistovku připadá 73 kW. Samotný elektromotor pak disponuje výkonem 60 kW, celkový výstup soustavy tedy neodpovídá prostému součtu.

Výdrž nových baterií by měla u Aurisu Hybrid vystačit i na několik plně elektrických kilometrů, přičemž neoficiálně vám lidé v Toyotě řeknou, že reálně jde tak o 2 až 3 kilometry. Připomeňme si, že nejde o plug-in hybrid, baterie v Aurisu jsou nabíjeny pouze mechanickým třením, které vzniká při brzdění. Jaká je tedy realita po nájezdu 100 tisících kilometrů?

Musím přiznat, že jsem byl příjemně překvapen. Po zkušenostech s nejmenovaným chytrým telefonem, jehož baterie má kapacitu dva roky a dost, jde o vítanou změnu. Čtyři roky starý Auris s plně nabitými bateriemi sice po aktivaci elektrického režimu nezdolá 3 kilometry, poloviční vzdálenost mu však nečiní sebemenší potíže. A že se takový plně elektrický kilometr či dva hodí! Můžete třeba strašit chodce…

Perfektní do města

Potenciál testovaného hybridu se projeví především v městském a příměstském provozu se zvýšeným počtem kolon. S hybridním Aurisem si téměř každou kolonu vystojíte v tichosti, klídku a navíc - zadarmo! Použitý atmosferický motor je skvělý také v tom, že mu z principu jeho konstrukce nevadí časté startování, takže se o životnost nemusíte strachovat. Rovněž převodovka CVT (v případě hybridu E-CVT) skvěle zvládá nejen plynulé rozjezdy, ale i přechody mezi jednotlivými režimy.

Pokud nejste automobilový fanda, který si všímá každého detailu, rozdíl mezi režimy „motor“ a „motor podporovaný elektromotorem“ nepoznáte (plně elektrického režimu si samozřejmě všimnete). Startování motoru je okamžité a parádní je i odezva plynového pedálu. Atmosferická jednotka hbytě reaguje, a když potřebujete plný výkon (hlavně točivý moment z elektromotoru), dočkáte se po necelé sekundě příjemně intenzivního zátahu. Auris Hybrid není rychlý, předjíždět se s ním ale dá. Přesto jde však zejména o městské auto, čemuž odpovídá i spotřeba. Na dálnici často nepojedete za méně než 7 litrů. Při rozvážném korzování městem však budete trvale pod hranicí 5 litrů. A jde to i za 3,7!

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV