Reklama
Archiv - Zprávy

Swincar – čtyřkolka, která projede opravdu všechno

Čtyřkolky neboli quady jsou čím dál populárnější nástroje pro práci i zábavu. Nicméně navzájem se od sebe příliš neliší. Swincar je však úplně z jiného těsta…
Zdroj: Mecanroc

Na první pohled vypadá Swincar na quad poněkud subtilně a podivně. Řidič sedí nízko nad zemí a místo řídítek má volant. Navíc o pohon se stará elektřina, takže to může vypadat, že se swincar rozhodně nemůže srovnávat s nejlepšími quady. Ale opak je pravdou, protože swincar projede i tam, kde klasické quady končí, podívejte se na video.

Základem jeho neuvěřitelných schopností v terénu je speciální plně mechanický systém zavěšení a odpružení kol. Skupina nadšenců kolem Pascala Rambauda už několik let pracuje na nekonvenčních terénních vozidlech tohoto konceptu. Swincar začal vznikat v minulém roce a je to další vývojový stupeň Francouzova úsilí, přičemž hledá investory, kteří by pomohli swincaru mezi lidi.

Swincar je plně elektrický stroj s elektrickými trakčními motory v každém kole. Všechna jsou tedy hnaná, navíc řiditelné jsou obě nápravy. Celé nezávislé zavěšení kol využívá principu kyvadla, což čtyřkolce umožňuje nejen překonávat překážky, ale také perfektně kopírovat terén. Pozoruhodné je, že systém zavěšení je zcela mechanický bez jakýchkoliv senzorů, čidel, gyroskopů, akcelerometrů atd. Průchodnost obtížným terénem je přesto podivuhodná a až nečekaná. Samozřejmě nechybí ani nastavitelná světlá výška řidičova sedadla nad terénem.

Zajímavé také je, že v zatáčkách se sedačka i s řidičem naklání, takže si může připadat jako na motorce. Není to účelová záležitost, napomáhá to lepší stabilitě i rozložení hmotnosti vozidla. Stejně však systém funguje i při jízdě s příčným náklonem, v tomto případě však udržuje sedadlo řidiče v rovině, takže nehrozí převrácení v obtížném terénu. K bezpečnosti napomáhají i kotoučové hydraulické brzdy na všech kolech. Baterie prý vystačí na tři hodiny offroadových radovánek.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Tým Peugeotu vyrazí na Dakar v hvězdné sestavě. Bude v ní i Sébastien Loeb!

Minulý Dakar se vozům Peugeot docela nedařilo a zůstaly za očekáváním. Letos tým nasadí nová auta a také novou hvězdu ve svém středu, mistra světa Seba Loeba.
29.09.2015 22:30
|
0

SUV pod sto tisíc? Ano, Renault takové má

Vyrobit levné auto aby alespoň vypadalo jako auto a ne jako nějaká karikatura, je čím dál těžší. Renault s jedním takovým přišel.
28.09.2015 22:30
|
0
Reklama

Clio slaví výročí a jako dárek dostalo speciální edici

Sice už je po frankfurtském autosalonu, ale Renault přišel s další novinkou. Clio se představilo ve verzi Iconic.
27.09.2015 22:30
|
0

Daimler-Benz také manipuloval s emisními testy? Kategoricky to odmítá

Koncern VW už několik dnů čelí skandálu týkajícímu se falšování emisních hodnot u dieselových motorů při zkouškách. Problém už se z USA rozšířil do Evropy a asi ani zde se nezastaví.
27.09.2015 22:10
|
0
Reklama
Autosalon TV