Reklama
Archiv - Zprávy

Stella Lux – auto, které vyrobí víc energie, než samo spotřebuje

Automobil je věc, do které se musí stále investovat. Za údržbu, servis, různé poplatky, daně atd. Především pak za pohonné hmoty, či v případě elektromobilů za energii. Existuje ale vůz, který jezdí zadarmo a ještě vyrobí víc energie, než sám spotřebuje.

Soběstačný vůz a zároveň „elektrárna“ na kolech se jmenuje Stella Lux a je výtvorem týmu studentů a vědců z eindhovenské technologické univerzity. Jak je z designu vozu patrné, je to solární automobil a pozoruhodné na něm je, že je natolik úsporný, aby mu energie získaná ze solárních panelů vystačila na celodenní provoz i v Nizozemí, které není zrovna vyhlášené jako vysluněná destinace. Dojezd Stelly Lux ale samozřejmě závisí na způsobu použití i jízdy, stejně tak i na počasí, takže může činit jen desítky, ale i stovky kilometrů. Maximální hodnota na jedno nabití baterií prý činí 1100 km. Výhodou ale je, že si vůz nadbytečnou energii může uchovávat a znovu ji použít, nebo může dokonce fungovat jako její zdroj.

Stella Lux ale není prvním počinem eindhovenského vysokoškolského týmu. Je to vlastně další vývojový stupeň původního čtyřmístného solárního vozu Stella z roku 2013. Ten vznikl především pro známý závod solárních vozidel World Solar Challenge, který se koná každé dva roky v Austrálii. Také Stella Lux se tohoto závodu dlouhého 3 tisíce km zúčastní.

 

Karosérie stelly je vyrobena hlavně z karbonových vláken a hliníků, díky tomu čtyřmístný vůz váží pouhých 375 kg. Její tvar je přísně aerodynamický, což má snižovat energetické ztráty, aerodynamické čistotě a plynulému obtékání vzduchu má napomáhat i tunel, jenž vůz pomyslně rozděluje na dvě půlky. Střechu pokrývají solární panely, které získávají energii pro pohon vozu a napájejí baterie o energetické kapacitě 15 kWh. Lux se může rozjet až na rychlost 125 km/h, ale ta není samozřejmě energeticky příliš úsporná, takže se v praxi nevyužívá.

Pokud byste si mysleli, že Stella Lux je jen pokusný vůz a tomu odpovídá interiér, mýlili byste se. Uvnitř je dostatek pohodlí i místa pro čtyři osoby, nechybí palubní informační a audiovizuální systém, samozřejmostí je i klimatizace a speciální osvětlení. Součástí navigačního softwaru je také program sledující počasí na naplánované trase, aby ji bylo možné podle povětrnostních podmínek změnit či přizpůsobit. To je při závodě World Solar Challenge, který se letos pojede v říjnu, naprosto nezbytné.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Tým Peugeotu vyrazí na Dakar v hvězdné sestavě. Bude v ní i Sébastien Loeb!

Minulý Dakar se vozům Peugeot docela nedařilo a zůstaly za očekáváním. Letos tým nasadí nová auta a také novou hvězdu ve svém středu, mistra světa Seba Loeba.
29.09.2015 22:30
|
0

SUV pod sto tisíc? Ano, Renault takové má

Vyrobit levné auto aby alespoň vypadalo jako auto a ne jako nějaká karikatura, je čím dál těžší. Renault s jedním takovým přišel.
28.09.2015 22:30
|
0
Reklama

Clio slaví výročí a jako dárek dostalo speciální edici

Sice už je po frankfurtském autosalonu, ale Renault přišel s další novinkou. Clio se představilo ve verzi Iconic.
27.09.2015 22:30
|
0

Daimler-Benz také manipuloval s emisními testy? Kategoricky to odmítá

Koncern VW už několik dnů čelí skandálu týkajícímu se falšování emisních hodnot u dieselových motorů při zkouškách. Problém už se z USA rozšířil do Evropy a asi ani zde se nezastaví.
27.09.2015 22:10
|
0
Reklama
Autosalon TV