Reklama
Archiv - Testy

SPYKER C8 – Vrátí se Bludný Holanďan?

Nizozemský Spyker nepatří zrovna k nejznámějším automobilům na světě, ale nedávné oznámení o návratu vzbudilo značnou pozornost.
Zdroj: Spyker

Nizozemské peripetie

            Značka Spyker vznikla na počátku minulého století, proslula osobním vozem s velkým šestiválcem a pohonem všech kol už před 115 lety, ale ve dvacátých letech zanikla. Vyráběla také letadla, což dodnes vyjadřuje její firemní znak se stylizovanou vrtulí. Obnovil ji Victor R. Muller, ale často doplácel na svoje ambiciózní plány (třeba s převzetím švédského SAABu), a tak výroba nových Spykerů běžela dost nepravidelně. Ocenili je však i čeští zákazníci, několik vozů Spyker vyjelo na naše silnice. Pan Muller si toho vážil natolik, že jsem se jako jediný český novinář zúčastnil testování Spykeru C8 Aileron, který je dnes základem obnovené nabídky. Oranžová barva je barvou Nizozemska v automobilových závodech, a tak náš testovací Spyker musel být také oranžový. Ostatně před deseti lety Spyker účinkoval i v závodech formule 1.

                     

Spyker C8 - supersport s automatem

Zatímco první novodobé Spykery byly supersporty s chováním závodního vozu, poslední typ C8 dostal prostornější interiér, zcela nový podvozek vyvinutý ve spolupráci s britskou firmou Lotus Engineering a šestistupňovou samočinnou převodovku, která nabízí i přímé řazení páčkami pod volantem jako ve formuli 1. Motory pro Spykery tradičně dodává Audi, upravené osmiválce 4,2 litru o základním výkonu 400 koní (295 kW) točí přes sedm tisíc za minutu, největší výkon dávají při 6800 ot/min. Zvláště při řazení pádly pod volantem je to skvělý zážitek, vůz má vynikající jízdní vlastnosti a na silnici drží jako přibitý, a to přesto, že jsme jezdili po vlhkém asfaltu, kdy arizonské silnice osychaly po mohutných záplavách. Bylo to však naše štěstí, nelétalo se, a tak jsme ve Scottsdale rádi zůstali o den déle. Tovární jezdec J. P. Clinging nechal vybrané novináře z celého světa dosyta vyjezdit, ale pak jim ukázal, o kolik jsou možnosti vozu výše! Podvozek z hliníkových slitin zaručuje neobyčejnou tuhost a převodovku lze přepnou do režimu Sport, který ještě zkrátí už v základu bleskurychlé řazení. Působivé je řešení interiéru z leštěného hliníku s bílými stupnicemi kontrolních přístrojů a spínači v leteckém stylu.

Reklama

 Spolupráce Audi a Spyker

            Spyker dostává od Audi všechny inovace, a tak vylepšenou verzi C8 (první se jmenovala Aileron, druhá Preliator) pohání stejný osmiválec, ale přeplňovaný mechanickým kompresorem. Výkon se zvýšil na úctyhodných 518 koní (381 kW), což znamená další zlepšení dynamických parametrů proti původně uváděnému zrychlení 0–100 km/h za 4,5 sekundy a největší rychlosti 300 km/h. Alternativou je opět šestistupňová manuální převodovka. Victor R. Muller se vrátil k původnímu řešení a za pomoci nového partnera z amerického státu Oregon hodlá vyrobit limitovanou sérii padesáti kusů sportovního vozu C8 Preliator, který představil už na ženevském autosalonu 2016 jako nástupce typu C8 Aileron. Na mezityp B6 Venator s menším šestiválcem už vedení nové společnosti Spyker Automobielen NV zapomnělo, měl být jen levnější záchranou firmy po bankrotu. Po světě jezdí asi 250 Spykerů, z toho tři byly dodány do České republiky.

Reklama

Autor textu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV