Reklama
Archiv - Zprávy

Smrtící zóna. Měření ovzduší u pražských silnic dopadlo katastrofálně

Asi všichni tušili, že ovzduší v hlavním městě a zejména kolem velkých dopravních tepen nebude zrovna nezávadné. Jedno z prvních měření reálných hodnot nicméně dopadlo nad očekávání špatně.
Zdroj: Wikicommons

O tom, že měření bude probíhat, už jsme vám říkali. Pražský magistrát se rozhodl zabojovat s řidiči, jejichž auta mají nefunkční nebo zcela vymontovaný filtr pevných částic. Takových aut jezdí po našich silnicích tisíce, a právě ta mají do značné míry na svědomí extrémní koncentrace prachu a zplodin v ovzduší. Proto se úředníci rozhodli se všemi takovými řidiči a jejich vozidly zatočit. Tedy, zatím jen teoreticky.

Pro první velké měření kvality ovzduší podél hlavních pražských tahů byl vybrán Dánský ekologický institut. Ten zjistil, že množství škodlivých částic v ovzduší je tak vysoké, že je zde prakticky nedýchatelno. Koncentrace spalin je prý tak extrémní, že každý, kdo se pohybuje častěji kolem silnic, je automaticky vystaven nebezpečí možného vzniku rakoviny. A tento stav se rozhodně nemá tendenci zlepšovat, spíše naopak.

Nutná změna zákonů

Odborníci mluví o tom, že k tomu, aby nějaká změna k lepšímu nastala, je potřeba změnit zákony a povolat do ulic policisty. V praxi by to mohlo vypadat tak, že kolem silnic budou rozmístěna speciální čidla, která budou neustále snímat to, co které auto vypouští do ovzduší.

Všechny sebrané hodnoty budou poslány do systému, který je schopen vyhodnotit, jestli projíždějící vozidlo nevypouští něco, co nemá. Pokud ano, byla by obratem upozorněna policie, která by takovému vozidlu mohla odebrat registrační značky a malý technický průkaz. A to do doby, než majitel sjedná nápravu.

Myslíte, že je něco takového utopie? Není. Stejně to funguje v Rakousku, kde už si přísnost místních zákonů, alespoň co se emisí týče, vyzkoušelo i pět tuzemských řidičů. Jejich vozidla zůstala na místních policejních parkovištích. Majitelé tak budou muset zaplatit pokutu ve výši několik tisíc eur a také zjednat nápravu. Jinak jim auta nebudou vrácena.

Jsme docela zvědaví, jestli se něčeho podobného dočkáme i u nás. Bohužel se obáváme, že tuto legislativní změnu jen tak nějaká vláda schválit nezvládne. A přitom by to bylo pro dobro a zdraví nás všech.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV