Reklama
Archiv - Zprávy

Služby mobility mění užívání vozidel

Aplikace pro smartphony místo startovacích klíčků, digitální parkovací mapa místo únavného hledání parkovacího místa a být mobilní i bez vlastního auta se sdílenými službami. Propojení ulehčuje život účastníkům silničního provozu a zajišťuje větší bezpečnost, komfort a méně stresu na cestách.
Zdroj: Bosch

Do roku 2020 bude podle společnosti Gartner zabývající se průzkumem trhu čtvrt miliardy vozidel po celém světě propojených. Světové technologické společnosti dnes zaměřují své činnosti směrem k poskytování mobility.

Služby a multimodální mobilita po městě

Rezervovat, objednat, vyjet, – služba sdílení elektroskútrů COUP je snadno využitelná alternativa k MHD, soukromým automobilům nebo taxislužbě. Poté, co se elektroskútry již objevily na cestách v Berlíně a Paříži, budou od léta 2018 jezdit také v Madridu. Pomocí aplikace COUP si uživatelé bez problémů vyhledají nejbližší elektroskútr, rezervují si jej a mohou hned vyrazit.

V července 2017 byla spuštěna testovací fáze multimodálního asistenta mobility moveBW. Tato služba vyhledá na základě aktuálních údajů v reálném čase nejrychlejší cestu městem. Dojíždějící se tak rychle a flexibilně dostanou do cíle, města si budou řídit svou hustotu provozu a poskytovatelé mobility si zlepší vytíženost svých dopravních prostředků.

S aplikací startupu myScotty jsou uživatelé vždy mobilní díky nejrůznějším nabídkám mobility od služeb nabízejících sdílení automobilů, skútrů a jízdních kol, až po taxislužby a vozidla z půjčoven. Služby se rezervují a platí pomocí smartphonu. Pro využívání myScotty je každý uživatel jednorázově ověřen prostřednictvím video chatu; start-up zpracovává proces registrace a ověření u různých poskytovatelů.

Propojené služby pro mobilitu bez stresu

Komunitní parkování (Community-based Parking). Vyhledávací systém parkovacích míst komunitního parkování přebírá za řidiče vyhledávání vhodných míst na parkování. Při projíždění auto rozpozná a vyměří, pomocí ultrazvukových senzorů parkovacího asistenta, mezery mezi zaparkovanými vozidly. Shromážděné informace se přenášejí do digitální parkovací mapy, s jejíž pomocí lze cíleně navést k vhodným parkovacím místům.

„Automated Valet Parking“ umožní zaparkování v parkovacím domě bez řidiče. Řidič odstaví své vozidlo na vjezdu do parkovacího domu a zadá příslušný příkaz pomocí smartphonu. Auto si samo vyhledá volné místo a zaparkuje. Tato plně automatizovaná parkovací služba bude možná mimo jiné díky spolupráci s inteligentní infrastrukturou parkovacího domu, která se propojuje se softwarem ve vozidle.

Se službou Aktualizace systému over-the-air od společnosti Bosch si vozidla odbydou návštěvu v servisu digitálně. Bezpečně a spolehlivě se tak – jako je to nyní u smartphonů – dají aktualizovat data ve vozidle nebo stáhnout další funkce, jako například digitální parkovací mapa.

„Perfectly keyless“ ukončí otravné hledání klíčů od vozidla. Smartphone otevře a zavře vozidlo a nastartuje motor. Pomocí aplikace může navíc vlastník vozidla povolit pro svůj vůz i jiné uživatele. Takto mohou rodiny, firmy, poskytovatelé sdílených služeb a provozovatelé vozových parků flexibilně spravovat, kdo a kdy má přístup k vozidlům.

Díky službě Prediktivní diagnostiky se za běžné jízdy, na základě dat a informací z cloudu, analyzuje skutečný stav důležitých dílů, jako například baterie, palivového filtru nebo brzdového systému. V případě, že údaje ukazují na opotřebení dílů, je řidič včas před výskytem závady upozorněn a je mu navržena návštěva nejbližšího autoservisu. Takto se zabrání náhlé poruše automobilu.

Se službou „Concierge Service“ mají řidiči kdykoliv u sebe svého osobního asistenta. Ten jim pomůže při vyhledání nejbližší pobočky pošty, pomůže při zamluvení restaurace nebo vstupenek na koncert a poskytne tipy, co podniknout v cizím městě. Když se řidič rozhodne pro nějaký cíl, odešle služba informace o adrese přímo do navigačního systému.

Celoevropská rezervační služba Secure Truck Parking pomáhá při vyhledání vhodného a bezpečného parkoviště. Pro tyto účely eviduje společnost Bosch obsazenost parkovišť pro nákladní automobily v reálném čase. Přepravci a řidiči nákladních automobilů mohou předem nebo také za jízdy rezervovat parkovací místa na své trase prostřednictvím bezplatného online portálu, nebo do budoucna také pomocí aplikace. Výsledkem je zlepšení plánování tras a přestávek.

Propojené služby pro elektrifikovanou mobilitu

U aplikace Charge and pay je smartphone klíčem k tomu, abyste jedním kliknutím našli nabíjecí stanici pro elektromobily a po nabití zaplatili. Zákazníci aplikace „Charging Apps“, kterou Bosch vyvinul společně s výrobci automobilů jako Mercedes-Benz, Smart a Renault, tak mají přístup aktuálně ke zhruba 17 400 nabíjecím stanicím v pěti evropských zemích; brzy by se měl jejich počet ještě zvýšit.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV