Reklama
Archiv - Zprávy

Seat testuje vozy v extrémních podmínkách arktické zimy

Lesy plné zasněžených bříz a borovic, teploty klesající až k 35 stupňům pod nulou a testovací okruh na zamrzlém jezeře s vrstvou ledu o tloušťce 60 centimetrů, tvořící ideální povrch pro jízdu během zimních měsíců – v tomto pohádkovém zimním prostředí nedaleko severního polárního kruhu testují inženýři značky Seat každý rok až 90 vozů v limitních situacích.
Zdroj: Seat

V tomto prostředí se objevil i vůz Ateca FR, který absolvoval například i níže uvedené nejextrémnější zimní testy.

Test stabilizačního systému

Tento test se uskutečňuje na kruhové dráze vytvořené na zmrzlé hladině jezera s plochou 6 kilometrů čtverečních. Vnější část dráhy má drsnější povrch než vyleštěná vnitřní část pro snadnější jízdu smykem. V různých fázích testu vypínají řidiči protiprokluzový systém a u některých modelů jej pro sportovnější jízdu dokonce kompletně deaktivují včetně stabilizační funkce. Pokud vozidlo na ledu začne opouštět zamýšlenou trajektorii jízdy, elektronicky řízený stabilizační systém ESC přibrzdí jednotlivá kola tak, aby se vůz vrátil do správného směru jízdy.

Test brzdové soustavy

Další dvě dráhy mají délku 200 m a dva různé povrchy – s vysokou a nízkou adhezí. Jedna dráha je vyhřívána na 10 °C, aby se zabránilo namrzání asfaltu, zatímco druhá je ochlazována na -16 °C kvůli udržení ledu. Tento test pomáhá inženýrům optimálně nastavit systém ABS, který zachovává stabilitu a řiditelnost vozidla při intenzivním brzdění i v nejextrémnějších podmínkách.

Test sání

Účelem tohoto testu je ověřit, že ani při dlouhodobé jízdě v rozvířeném sněhu za jiným vozidlem nedojde k zanesení čističe vzduchu nasávaného motorem. K simulaci těchto podmínek jsou zapotřebí dva automobily, které jedou rychlostí
80 km/h. První vůz rozviřuje sníh za sebou, druhé vozidlo jedoucí za ním je podrobováno analýze. Čistič vzduchu je kontrolován po 50 kilometrech, zda není zanesený, což by mohlo způsobit ztrátu výkonu motoru.

Analýza hluku

Řidič, obvykle doprovázený druhým technikem, se snaží detekovat jakýkoli hluk, který by mohl být cestujícími vnímán jako nepříjemný, a zjistit, odkud pochází. V chladu se některé ze tří tisíc dílů, tvořících automobil, smršťují, což může zapříčinit nežádoucí zvuky, pokud se příslušný díl dostane do kontaktu se sousedním komponentem. Během této analýzy jezdí vozy po různých druzích povrchu různými rychlostmi. V jedné z variant tohoto testu přejíždí vůz opakovaně po třicetimetrové dráze s příčnými zpomalovacími pásy rychlostí mezi 20 a 30 km/h.

Třicet tisíc kilometrů intenzivního provozu

Tuto vzdálenost překonávají vozidla při testu odolnosti na skutečných silnicích pokrytých sněhem a ledem. Jedná se o součást globálního testu, při němž vozidlo ujede více než 150 000 kilometrů v různých podmínkách. Na základě tohoto testu je analyzováno opotřebení, jemuž bude vozidlo vystaveno během mnohaletého provozu. Během tohoto testu zaznamenávají řidiči provozní vlastnosti vozidla. Inženýři pak tyto informace důkladně analyzují.

Toto je ukázka jen pěti z téměř šedesáti různých druhů extrémních testů, na kterých se podílí zhruba 150 techniků a inženýrů a které musí nový model před uvedením na trh absolvovat, aby řidiči mohli cestovat bezpečně a spolehlivě na jakékoli silnici a v jakýchkoli podmínkách.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV