Reklama
Archiv - Zprávy

Seat el-Born – přichází elektrická mobilita

Seat el-Born je 100% elektromobil postavený na platformě MEB koncernu Volkswagen. Koncept se veřejnosti poprvé představí na autosalonu v Ženevě.
Zdroj: Seat

Koncept byl pojmenován po jedné z ikonických čtvrtí španělské Barcelony, která byla pro konstruktéry a inženýry v Seatu inspirací. Ti vytvořili sportovní vůz s nejmodernějšími technologiemi elektrického pohonu. Design a vývoj probíhal v Barceloně, samotnou výrobu si pak vzal na starosti výrobní závod ve Cvikově v Německu. Automobilka Seat bude druhou značkou koncernu, která představí čistě elektrický vůz postavený na koncernové platformě MEB. S uvedením na trh je počítáno v roce 2020.

Seat el-Born – dojezd až 420 km

Výkonná sada baterií s vysokou kapacitou je srdcem nového konceptu, kterému v oficiálním testovacím cyklu WLTP zajišťuje dojezd až 420 km. Z nuly na 100 km/h zrychlí za 7,5 sekundy. Baterie je možné nabít již za 47 minut.

Koncept el-Born přináší také integraci dalších technologií. Využívá funkce autonomního řízení pro podporu řidiče, stejně jako celou řadu dalších asistenčních systémů.

Dynamické proporce

Dynamické proporce doplňuje systém elektrického pohonu s koly umístěnými až v rozích karoserie. Výsledkem je mnohem dynamičtější vzhled a silueta v porovnání s vozy s tradičním pohonem. Koncept má ztělesňovat automobilový design budoucnosti v moderním a integrovaném podání. Nejvíce se tento trend projevuje na přední části. Pro maximální dojezd je klíčová aerodnyamika. Proto je logo Seat v přední části v jedné rovině s karosérií. A když není potřeba přivádět vzduch k chlazení motoru, mřížka je zbytečná. Chladicí otvory jsou umístěny až ve spodní části předku vozu a přivádějí vzduch pro chlazení baterií, ale zároveň optimalizují obtékání vzduchu kolem celé přední části.

Když přejedete pohledem přes vůz, zjistíte, že pozice A sloupku je posunuta mnohem více vpřed, což vytváří daleko zajímavější siluetu a v interiéru přidává místo. Posunutí sloupku je možné díky elektrickému pohonu, který není tak náročný na zástavbu. Boky se nesou v duchu významné role aerodynamiky. Proto je do designu zapracovaná vzduchová clona, která je elegantní, ale zároveň praktickou odpovědí na věčný problém vyvážení výkonových vlastností vozu a estetického dojmu. Nejvíce je to patrné asi na kolech. Optimalizace výkonu byla s ohledem na použitý rozměr 20“ zcela zásadní. Turbínovitý design vytváří pozitivní proudění vzduchu, které nepřispívá jen ke zlepšení aerodynamických vlastností, ale zároveň chladí brzdy. Kola jsou perfektní mix aerodynamických vlastností, odvodu tepla a nízké hmotnosti. Zadní části konceptu dominuje dvojitý spojler, který výrazným způsobem vylepšuje aerodynamiku. Díky spojleru je obtékání vzduchu hladké s minimem turbulencí.

Seat el-Born - vnitřní prostor

Vnitřní prostor je díky použití elektrického pohonu využitý na maximum. Tvary interiéru vzbuzují pocit lehkosti, ale přinášejí také technologický pokrok v podobě integrace digitálního kokpitu a infotainmentu s obrazovkou o uhlopříčce 10“ a obrazovkou konektivity umístěnou v samotném středu přístrojové desky. Všechny linky přístrojové desky a interiéru se sbíhají k tomu, kdo zrovna sedí za volantem. Všichni cestující mají v kokonovitých sedadlech dostatek místa ve všech směrech. Je to především díky vnitřním rozměrům, které jsou využity maximálně prakticky a funkčně. V interiéru je také daleko více odkládacích prostorů. Příkladem je třeba unikátní možnost odložit tašku mezi předními sedadly.

Pohon vozu

Díky výkonu až 150 kW (204 koní) zrychlí koncept z nuly na 100 km/h za 7,5 sekundy. Díky tomu obstojí v jakékoli jízdní situaci. Elektromobily se neposuzují pouze podle výkonu, ale také podle dojezdu na jedno nabití baterie a doby, které je zapotřebí k jejich opětovnému nabití. Díky reálnému dojezdu až 420 km na základě měřicího cyklu WLTP, který zajišťuje sada baterií s kapacitou 62 kWh, je vůz připraven a schopen zavézt pasažéry tam, kam potřebují. Kompatibilita se super 100kW nabíjením stejnosměrným proudem zajišťuje nabití baterie na 80 % kapacity za pouhých 47 minut. Koncept rovněž využívá pokročilého systému tepelného managementu, který se dále podílí na prodloužení dojezdu v extrémních povětrnostních podmínkách. Tepelné čerpadlo přispívá ke snížení spotřeby elektrické energie a prodlouží dojezd až o 60 km. To je užitečné především v zemích, kde teploty klesají opravdu hluboko pod bod mrazu a cestující by se bez topení prostě neobešli.

Technologie

Seat el-Born integruje nejnovější poznatky v oblasti autonomního řízení a konektivity tak, aby řidiči ulevil od stresu každodenního života. Koncept těží ze systému autonomního řízení druhé úrovně, které vozu zajišťují částečnou automatizaci. Řídicí systém si poradí s ovládáním volantu, akcelerací i brzděním a přidat k tomu je možné i inteligentní parkovací asistent.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV