Reklama
Archiv - Zprávy

S větším důrazem na sport - nový Mercedes-Benz třídy B

Nový Mercedes-Benz třídy B klade ve svém označení „Sports Tourer“ větší důraz na sportovní charakter, což dává v porovnání se svým předchůdcem najevo dynamičtějším vzhledem a agilnějšími jízdními vlastnostmi, navíc poskytuje také ještě více komfortu.
Zdroj: Mercedes-Benz

Interiér vytváří originálním designem přístrojové desky jedinečný pocit prostornosti. Progresivní je multimediální systém MBUX se schopností učit se a uživatelskou plochou s intuitivním ovládáním. Mezi jeho další silné stránky patří skvělá grafika, hlasové ovládání „Hey Mercedes“, standardně dodávaný dotykový displej a funkce MBUX s rozšířenou realitou. Třída B nabízí nejvyšší úroveň aktivní bezpečnosti díky moderním asistenčním systémům z třídy S. Interiér je navíc prostornější a motory jsou hospodárnější a čistější. Svou premiéru zde má i osmistupňová dvouspojková převodovka. Zákazníci budou moci objednávat novou třídu B od prosince 2018. První vozy jim budou dodány v únoru 2019.

Designéři dostali za úkol vytvořit novou třídu B, která bude vizuálně vyčnívat mezi vozy kategorie MPV. S dlouhým rozvorem (2 729 mm) proto kontrastují krátké převisy karoserie. K dynamickým proporcím přispívá rovněž mírně snížená linie střechy a „o číslo větší“ kola s průměrem ráfku 16 až 19 palců. Relativně nízká, progresivní příď s plynulými přechody z kapoty motoru do střešních sloupků A a čelního okna i svalnatá ramenní oblast umocňují celkový sportovní dojem. To samé platí pro nízké přední světlomety, jejichž vnitřní plochy mají již v základní verzi, se světlomety H7 a světly LED pro denní svícení, velmi kvalitní a precizní design s pečlivě zpracovanými detaily. Od výbavy se světlomety LED má třída B speciální světelný design s motivem „dvojité pochodně“. Mimořádně sportovně působí na přání dodávané světlomety MULTIBEAM LED, které umožňují rychlé a elektronicky řízené změny rozložení světla na vozovku v závislosti na aktuální dopravní situaci. Tato funkce, známá z vyšších tříd, byla v kompaktním segmentu poprvé nabízena s novou třídou A a nyní dodává markantní vzhled a více bezpečnosti i nové třídě B.

Hodnota součinitele aerodynamického odporu vzduchu cx začíná u nové třídy B od 0,24 (oproti 0,25 u předchůdce). K aerodynamickým vlastnostem přispívá také nižší linie střechy, jež zmenšuje čelní plochu vozu. Odborníci na aerodynamiku kromě toho rozsáhlou optimalizací detailů minimalizovali aerodynamický hluk. Výsledkem je zvýšení bezpečnosti, ale také komfortu s možností klidnější komunikace mezi cestujícími uvnitř vozu.

Díky vylepšené geometrii sedadel a nižší spodní linii bočních oken mají cestující ještě velkorysejší pocit prostornosti, než v předchozí třídě B. Řidič sedí o 90 milimetrů výš než ve třídě A, a užívá si tak mimořádně dobrého výhledu z vozu všemi směry – a to i díky optimalizovanému průřezu střešních sloupků, které v menší míře brání ve výhledu.

Vnitřní design

Zatímco přístrojová deska sesterského modelu třídy A je rozdělena do dvou horizontálních základních těles, má třída B jedno základní těleso. Z něho vyčnívá zobrazovací plocha, nabízená ve třech různých verzích: se dvěma 7“ displeji (úhlopříčka 17,78 cm), jedním 7“ a jedním 10,25“ displejem (26 cm) nebo v širokoúhlé verzi se dvěma 10,25“ displeji. Na přání se dodává průhledový displej. Celkem pět kruhových výdechů ventilační soustavy má design s motivem turbíny, s jemně tvarovanými lamelami pro usměrňování vzduchu, inspirovaný světem letectví. Středová konzola se systémem dotykového ovládání a zadávání má stejně jako ve třídě E vzhled „černého panelu“. Výjimečné postavení v tomto segmentu vozidel zaujímá rovněž dekorační osvětlení s 64 barvami a deseti barevnými kombinacemi.

Sedadla nabízejí komfortnější polohu sezení a větší rozsah nastavování polohy, což zvětšuje i maximální prostor pro hlavu. Více místa mají cestující i na šířku, která v úrovni loktů na předních sedadlech dosahuje s 1 456 milimetry (plus 33 mm) dokonce dimenzí střední třídy. Prostřední sedadlo vzadu je snadněji přístupné díky méně rozměrnému středovému tunelu. Opěradla zadních sedadel jsou standardně dělená v poměru 40:20:40. Od poloviny roku 2019 budou zadní sedadla v závislosti na verzi podélně posuvná v rozsahu 14 centimetrů a opěradla bude možné uvést do strmější polohy. Díky tomu se bude objem zavazadlového prostoru za zadními sedadly pohybovat od 455 do 705 litrů. Při sklopených zadních sedadlech a využití vnitřního prostoru až po strop je za předními sedadly k dispozici objem až 1 540 litrů.

Intelligent Drive

Třída B nabízí poprvé v určitých situacích funkci částečně automatizované jízdy. Vylepšené kamerové a radarové systémy umožňují „vidět“ do vzdálenosti až 500 metrů. Kromě toho využívá třída B pro asistenční funkce mapové podklady a data navigačního systému. Aktivní adaptivní tempomat DISTRONIC, součást paketu asistenčních systémů, dokáže díky tomu podporovat řidiče v mnoha situacích na základě znalosti projížděné trasy. Například před zatáčkami, křižovatkami nebo kruhovými objezdy komfortně a předvídavě přizpůsobuje rychlost jízdy. Dalšími asistenčními systémy jsou mj. aktivní asistent pro nouzové zastavení a aktivní asistent pro změnu jízdního pruhu, jehož pokyny jsou intuitivní a srozumitelné. Nová třída B je standardně vybavena rozšířeným aktivním brzdovým asistentem, který v závislosti na situaci dokáže zmírnit intenzitu nárazu do pomalejšího, zastavujícího nebo stojícího vozidla vpředu, nebo mu zcela zabránit. Podobně dokáže reagovat i na možnost kolize s chodci nebo cyklisty. Řidiče a spolujezdce vpředu chrání tříbodové bezpečnostní pásy s pyrotechnickými předpínači a omezovači síly. Ve spojení se systémem PRE-SAFE (výbava na přání) jsou přední sedadla vybavena elektricky ovládanými vratnými předpínači. Sedadla vzadu disponují tříbodovými bezpečnostními pásy, na obou krajních místech navíc s předpínači a omezovači síly. Nová třída B je standardně vybavena airbagy pro řidiče a spolujezdce, kolenním airbagem pro řidiče, okenními airbagy a bočními airbagy, chránícími hrudník a pánev. Boční airbagy vzadu jsou k dispozici na přání.

Nový výkonný dvoulitrový turbodiesel

V porovnání s předchůdcem obdržela nová třída B výhradně nové motory, které splňují limity emisní normy Euro 6d TEMP. Svůj debut slaví pro uložení vpředu napříč upravená verze řady dvoulitrových vznětových motorů OM 654 s výkonem 110 kW nebo 140 kW. Díky rozšířenému systému dodatečného čištění výfukových plynů s katalyzátorem SCR pod podlahou je třída B s motorem OM 654q prvním kompaktním modelem Mercedes-Benz, homologovaným podle normy Euro 6d, povinné pro nové typy až od 1. 1. 2020. Velký vznětový motor doplňuje již ze třídy A známý vznětový čtyřválec se zdvihovým objemem 1,5 litru, výkonem až 85 kW a točivým momentem až 260 N.m. V době zahájení prodeje budou navíc k dispozici také dva zážehové čtyřválce se zdvihovým objemem 1,33 litru ve výkonových verzích 100 kW/120 kW. Mezi jejich inovace patří deaktivace válců (ve spojení s převodovkou 7G-DCT), trojúhelníkový tvar hlavy válců a filtr pevných částic.

Nová třída B bude zpočátku nabízena výhradně s dvouspojkovými převodovkami. Novinkou je osmistupňová převodovka 8G-DCT, která nalézá uplatnění ve spojení s větším vznětovým motorem. Další nové motory budou následovat, stejně jako verze s pohonem všech kol 4MATIC. Standardně jsou vozy vybaveny palivovou nádrží o objemu 43 litrů, na přání je v závislosti na motoru k dispozici také palivová nádrž o objemu 51 litrů

Agilní a komfortní podvozek

Cílem vývoje nové třídy B bylo vytvořit podvozek, který je minimálně stejně agilní jako předchůdce a přitom ještě komfortnější. Současně je kromě základního uspořádání, v závislosti na verzi, na výběr několik dalších alternativ, mimo jiné komfortní podvozek s nižší světlou výškou a podvozek s aktivními adaptivními tlumiči. U něj může řidič za jízdy sám měnit nastavení tlumičů prostřednictvím systému DYNAMIC SELECT. Elektronicky řízené ventily tlumičů optimalizují tlumicí sílu individuálně pro každé kolo na základě analýzy provozních podmínek.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV