Reklama
Archiv - Zprávy

Rudá hvězda z Ameriky má jubileum! Padesát let září na přídi nákladních vozů Western Star, nyní pod taktovkou německého Daimlera!

Padesát let slaví ikonická značka nákladních automobilů Western Star, která má opravdu pohnuté osudy, včetně změny národnosti z americké na kanadskou a zase zpátky! Vystřídala několik majitelů, nějaký čas podnikala samostatně, ale nezahynula. Padesát let je nepřetržitě na trhu!
Zdroj: Western Star

Specialita pro západní pobřeží

            Značka Western Star se zrodila jako modelová řada těžkých nákladních vozů někdejšího koncernu White Motor Corporation, určených výhradně pro západní oblasti USA, tedy hlavně Kalifornii, Oregon a Washington, ale i pro sousední kanadské oblasti, kde byly jiné zvyky, než v dalších Spojených státech amerických. Vždy šlo o lépe vybavené typy s bohatou výbavou, a tak se modelová řada soustředila na dva základní Conventional (s dlouhou kapotou) a Cabover (s bezkapotovou budkou). Samozřejmě, jak je za mořem zvykem, každý kousek vznikal individuálně podle požadavků klienta.

Z modelu samostatnou značkou!

            Po rozpadu White Motor Corporation, která se dostala do finančních problémů a prodala nejen Western Star, ale i původní značku White (švédské Volvo Group), se Western Star v roce 1981 osamostatnil. Pod kanadským a později australským vedením soustředil výrobu do kanadské Kelowny, kde působil až do roku 2002, aby se pak vrátil do USA. Nyní vyrábí nákladní vozy v Portlandu (Oregon), sídlo má na známé Telegraph Road v Detroitu a je součástí koncernu Daimler Trucks, který sdružuje Mercedes-Benz, BharatBenz, Freightliner a Fuso, ale podílí se i na čínském Aumanu a ruském Kamazu. Western Star zůstává třešničkou na dortu, je nadále exkluzivním vozem pro soukromé řidiče – operátory, pro něž je truck doslova chloubou, v působivých barevných kombinacích i patřičně vyšperkovaný brázdí severoamerické dálnice. Je jasné, že by se značka se dvěma špičkovými typy tahačů neuživila, a tak Western Star přidal různá speciální vozidla, například pro stavebnictví. Základem však zůstávají prestižní tahače s motory Detroit Diesel o výkonu přes 600 koní (440 kW), jež ovšem nepatří k nejlevnějším. Padesátiny oslavil Westernm Star limitovanou edicí 50th Anniversary Graphics Package, jejíž design vychází z legendárních vozů, představených na Anaheim Truck Show 1979.

Reklama

Autor textu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV