Reklama
Archiv - Zprávy

Rodinné dědictví. Podívejte se, jak jezdí Škoda 120 L

Nastupující generace mladých řidičů nejspíš už ani netuší, jak vlastně vypadala klasická stodvacítka. Tyto stroje ze silnic skoro vymizely a nalézt dnes pěkný kus znamená pořádně sáhnout do kapsy. Pojďte se s jednou takovou svézt a připomeňte si dávno minulá léta...
Zdroj: Martin Müller

V posledních letech se staré vozy Škoda začaly pořádně zhodnocovat. A nejenom ty s motorem za zadní nápravou. Na ceně stoupá také Favorit, který byl ještě před nedávnem k mání za pár stovek, přičemž za 5 000 korun už jste koupili vyloženého krasavce. Dnes už stojí mnohonásobně více a s vozem Škoda 120 L je to logicky ještě horší. Pěkný kus vás vyjde na více než 50 000 korun, a když chcete něco vysloveně speciálního, o penězích se raději nemá cenu bavit.

Přesto se auta našeho mládí stále dají najít a při jízdě s takovou klasickou „škodárnou“ pak na vás dýchne hezká řádka vzpomínek. Samozřejmě postupem času člověk spoustu věcí zapomene a už se mu ani nevybaví, jak v každém druhém kopci vařil, jak ho štvalo, že pod přední kapotu v podstatě nic nedá, nebo jak moc tohle auto vlastně žere. Vždyť má jen čtyři kvalty, takže jet o víkendu na chalupu znamenalo výlet na půl dne, ze kterého vás přinejmenším bolela hlava.

Svezení vs. každodenní realita

Při podobných nostalgických svezeních jsme obvykle svědky nadšených úsměvů a nezměrné radosti. Ale přiznejme si, den co den by s vozem Škoda 120 L asi nikdo jezdit nechtěl. Není bezpečný, rozhodně není úsporný a život s ním kvůli koncepci motoru za zadní nápravou nebývá právě nejlehčí. Když totiž chcete jet rychleji, chce to hodně cviku, více jemnosti v nájezdech do zatáček a hlavně pořádnou dávku odvahy. Ukroutit předními koly kinetickou energii motoru na druhém konci auta zkrátka není nic pro slečinky a ani dobří řidiči to s rozparáděnou „stodvácou“ nemají lehké.

Rovněž se říká, že dnešní auta vyměkla. Ale opravdu si to po svezení se 120 L může někdo myslet? Lehké řízení Škody, která má sotva 900 kil, se ani náhodou nedá srovnat s dnešní Fabií, novým Rapidem či s Octavií. Je sice citlivější, ale tím všechna pozitiva končí. A stejné je to s brzdami, citlivostí auta nebo s celkovou tuhostí. A tak bychom mohli pokračovat prakticky do nekonečna.

Nač ta nostalgie?

Jistě, v přeplňovaném autě se člověk necítí tak mechanicky. Ale odezva na plyn je i u zachovalé stodvacítky s kompletně udělaným motorem ve srovnání s moderním turbomotorem jako krájení brambor dřevěným klackem oproti kuchyňskému noži. Pokud se tedy ptáte, zda se automobilový průmysl vydal tím správným směrem, pak je odpověď zcela jasná. Škoda 120 L se ani náhodou nedá poměřovat s dnešním průměrem a považovat ji za jakousi modlu je naprosto zcestné. Přesto ji milujeme.

Navždy zůstane v našich srdcích, a pokud nalezneme krásný kus jako je tento, velmi rádi se projedeme. Na svoji dobu to bylo vážně skvělé auto. Jenomže časy již pokročily, a když na chvilku zavzpomínáte a nebudete si namlouvat, že dřívější auta byla lepší, zjístíte, že lépe než v současnosti jsme se nikdy neměli.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV