Reklama
Archiv - Zprávy

Řidiče čeká další protest. Po taxikářích se bouří cyklisté

Jako by toho nebylo tento týden až dost. Po pondělním protestu taxikářů chtějí už tak špatnou dopravní situaci v hlavním městě zkomplikovat cyklisté. Mají totiž pocit, že ve městě nemají dost prostoru a jsou omezováni.
Zdroj: iStock

Protest, který by měl začít během dopoledne, svolal spolek Auto*Mat. Ten dle svých slov prosazuje lepší prostředí pro kvalitní život ve městě. Podporuje také veřejnou, pěší a cyklistickou dopravu i rozumné používání aut. Bohužel se tento spolek do paměti jak obyvatel Prahy, tak třeba policie, zapsal spíše jako bezohledná skupina cyklistů, která neváhá zablokovat třeba půl Prahy jen proto, aby dosáhla svého. Také vám to připomíná tu hloupou stávku taxikářů?

Dnešní protest je svolán kvůli chystanému omezení cyklistiky v centru města. Mluví se totiž o tom, že během letošního podzimu by ve vymezených pěších zónách v centru města měla začít platit nová, o něco přísnější pravidla pro cyklisty. Podle nich by cyklista v těchto vyhrazených místech musel mezi 10. a 17. hodinou sesednout a kolo pouze vést. Tato regule přišla na řadu poté, co cyklisté často velmi nevybíravě a vysokou rychlostí projížděli mezi chodci. Došlo dokonce k několika nehodám, které sice neskončily nijak tragicky, ale co není, může být. Tedy takový mají názor zástupci města, kterým se občasná agresivita a zbytečná rychlost cyklistů přestala líbit.

Cykloaktivisté se brání obyčejné ohleduplnosti

Podle zástupců Auto*Matu je ale takové řešení zbytečné a hloupé. Vadí jim, že pokud začne platit, cyklisté budou nuceni volit pro ně nebezpečné objížďky, ale hlavně jde proti trendu, který jinak volí většina evropských metropolí. Auto*Mat tvrdí, že je zvláštní, že se ve všech evropských městech staví bezpečné cyklostezky a cyklisté jsou zde vítáni, zatímco Praha se je snaží dostat z centra pryč. Tak jednoznačné to ale není.

K celému problému se vyjádřil i místostarosta a radní pro dopravu na Praze 1 Richard Bureš. Jemu se vůbec nelíbí jednostrannost Auto*Matu. Podle něj se tento spolek snaží za každou cenu nadřadit své požadavky nad potřeby ostatních obyvatel či účastníků dopravy v Praze. Navíc podle něj Praha rozhodně není první evropské město, které naopak cyklisty musí v rámci zachování bezpečnosti a plynulosti dopravy lehce omezit. A navíc z centra cyklisty zatím rozhodně nikdo nevyhání. Jen po nich město chce trochu ohledu.

Auto*Mat ale tvrdí, že všechna jednání stejně určitě nakonec skončí zákazem cyklistiky v centru. A právě kvůli tomu spolek svolává tuto a podobné akce. Jen je smutné, že si k tomu jako rukojmí vezmou část účastníků dopravy a obyvatel města. Tak pevné nervy všem.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV