Reklama
Archiv - Zprávy

Retro: Mazda, která přiletěla z kosmu (1967). Rotační výročí

Rotační motory systému Wankel byly velkým příslibem, ale nakonec jim zůstala věrná jen japonská Mazda. V roce 1967 uvedla na trh sportovní kupé Cosmo Sport 110S, které se stalo prvním sériovým automobilem s dvourotorovým motorem.
Zdroj: Tom Hyan

Nová image značky

            Mazda uvedením sériového vozu s dvourotorovým motorem systému Wankel získala zcela novou image technického průkopníka, která přežívá dodnes, přestože sériová výroba Rotary Engine skončila v roce 2012 po dlouhé řadě různých typů, z nichž nejproslulejší je nástupce Cosmo Sportu, známá RX-7! Mazda však stále s myšlenkou rotačního motoru koketuje. Na autosalonu v Tokiu představila RX-Vision, studii kupé, poháněnou přepracovanou verzí Rotary RENESIS! Uvidíme, zda bude mít letos v Tokiu další pokračování...

 

                     

Kvalita místo kvantity

Přestože vzniklo pouhých 1176 kupé Mazda Cosmo Sport 110S, zrodila se tak tradice, která přinesla více osobních automobilů se symbolem RX. V sedmdesátých letech se dokonce alternativně vyráběly některé typy jak s klasickým čtyřválcem, tak s dvourotorovým rotačním strojem! Zatímco do konce roku 1970 vzniklo jen deset tisíc motorů, v červnu 1973 jich už bylo půl milionu a v listopadu 1978 první milion!

První prototyp Cosmo Sport přivezl z Hirošimy na autosalon v Tokiu 1964 osobně tehdejší prezident společnosti Tsuneji Matsuda, klienti si však na zahájení sériové produkce museli ještě tři roky počkat. Počáteční nedůvěru Mazda rozptýlila úspěchy v automobilových závodech! V srpnu 1968 debutovaly dva vozy Cosmo Sport v Marathonu de la Route, který se jel nikoli na 24 hodin, ale na 84 hodin v Zeleném pekle, tedy na německém okruhu Nürburgring! Jeden vydržel a obsadil pěkné čtvrté místo v nejtěžší konkurenci...
 

Ach, ty emise...

            Achillovou patou Wankelova motoru byly těsnicí lišty trojbokého rotoru, které trpěly malou životností, ale také neschopnost plnit stále přísnější emisní předpisy. Konstruktéři dramaticky proměnili plnění motoru, vylepšili lišty, ale stále to nestačilo. Mazda se vzdala až v roce 2012, kdy z výrobní linky v Hirošimě vyjelo poslední kupé nového typu RX-8. Rotační motor však dosáhl úspěchu při spalování čistého vodíku, v posledních letech posloužil jako prodlužovač dojezdu v hybridních vozech a zřejmě ještě stále neměl poslední slovo. V automobilovém průmyslu však o něm uvažují jen u Mazdy, která převzala štafetu od německé automobilky NSU, jež po přeměně na malou společnost nadále drží patenty německého vynálezce Felixe Wankela.

Reklama

Autor textu a foto: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV