Reklama
Archiv - Zprávy

První hybrid má 117 let! Budete překvapeni, kdo ho vyrobil!

Myslíte si, že hybridy vymyslela Toyota? Chyba lávky, první vyjel už na počátku minulého století a jeho tvůrcem je český rodák Ferdinand PORSCHE...
Zdroj: Porsche

Dobrý nápad

            První hybridy byly tzv. sériového uspořádání, což znamená, že spalovací motor poháněl dynamo, a to dodávalo energii elektromotorům v nábojích kol. V žádném případě tedy nemohl na spalovací motor jezdit jako dnešní paralelní hybridy, motor však běžel optimálními otáčkami a vyráběl jen elektrickou energii. Ferdinand Porsche jako mladík odešel ze severu Čech na vyučenou do Vídně a tam u strojírny Lohner svou myšlenku hybridního automobilu realizoval.

            První sériově vyráběný automobil (ano, vzniklo jich více!) byl Lohner-Porsche z Vídně, dílo tehdy pětadvacetiletého Ferdinanda Porsche, který vlastně prožil pětinu svého života v Rakousku. Nejdříve ho zajímala elektřina, teprve pak automobily. Začínal u rakousko-uherské společnosti Béla Egger Electric, než ho přetáhl Lohner. V roce 1900 byl hybridní automobil Lohner-Porsche překvapením Světové výstavy v Paříži.

 

Po více než 110 letech...

            Firma Porsche dlouho vystavovala ve svém muzeu elektromotor uložený v poháněném kole přední nápravy z původního vozu Lohner-Porsche, ale pak se odhodlala a postavila věrnou repliku prvního hybridu! Kuriózní vůz zvaný Semper Vivus, tedy Vždy naživu, se představil ve Vídni, kdy s ním vyjeli potomci průkopníků Wolfgang Porsche a Andreas Lohner. Má dva benzinové jednoválce s dynamem, každý zásobuje jeden ze dvou velkých elektromotorů v předním kole. Není bez zajímavosti, že existovala také verze 4x4, tedy s elektromotorem v každém ze čtyř kol!

Expert Pepa ve čtvrtek ukáže, kam až vývoj hybridních vozů automobilky Porsche dospěl.

Autor textu: Tom Hyan

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV