Reklama
Archiv - Zprávy

Průmyslová špionáž ve Španělsku! Objevili jsme první SUV automobilky Seat!!

Mnozí říkají, že Seat přišel s automobily kategorie SUV pozdě, což je možná trochu pravda, ale to neznamená, že by je dávno nepřipravoval! Rozhodla koncernová strategie Volkswagenu. Ostatně Lamborghini na svůj Urus čeká od pekingského autosalonu 2012...
Zdroj: Tom Hyan

Dynamický a prostorný

            Prozrazuje to zkratka SUV, musí to být víceúčelový vůz sportovního charakteru, navíc s užitečným využitím většího vnitřního prostoru! Seat už dlouhá léta vytváří různé koncepty automobilů budoucnosti, které pak uchovává v tovární sbírce, přístupné jen pozvaným. V někdejší výrobní hale závodu SEAT Zona Franca v Barceloně jsou ukryty pod průhlednými plastovými obaly. Při naší návštěvě tam však IBe a IBx nebyly, vždyť ještě nezestárly...

            Seat IBe se představil na autosalonu v Paříži 2010, Seat IBx následoval v roce 2011. Jejich ostré linie byly jasným obrazem toho, kam se bude ubírat design nových generací León a Ibiza, ale nejen jich! Už tehdy bylo zřejmé, že španělská automobilka hodlá rozšířit paletu o crossovery SUV, nemluvě o experimentech s elektrickým pohonem. A všem předcházel ještě Seat Tribu SUV Concept už před deseti lety...

Dva kousky na výběr

            Seat IBe není kupé v pravém slova smyslu, má totiž neobyčejně prostorný interiér, takže můžeme hovořit o crossoveru, byť se předpokládá cestování hlavně ve dvou (uspořádání sedadel 2+2). Jeho šířka 1,77 metru při délce pouhých 3,83 metru však naznačuje objem interiéru, pro cestující na předních sedadlech přímo rekordní. Experiment s trakčním elektromotorem 75 kW (102 k) také předcházel sériové typy Volkswagen e-Golf a e-Up!, na svoji elektrickou verzi Seat stále čeká (i když měl elektrický liftback Toledo na barcelonské olympiádě 1992)!     

            Druhý koncept Seat IBx skutečně předběhl dobu, je to crossover/SUV, pouze o deset centimetrů kratší než loni uvedený Seat Ateca, šířka a výška jsou téměř shodné. Na autosalonu v Barceloně 2011 jsme si jej prohlédli, když zástupci Seatu sdělili (cituji), že jde o možnou expanzi výrobního portfolia Seat! Měli pravdu, vůz byl koncipován pro motory TSI a TDI, prvky hospodárné technologie Ecomotive a alternativně pohon předních anebo všech kol.

A teď do série!

            První moderní SUV barcelonské značky se představilo loni jako Seat Ateca. Letos získalo menšího sourozence Aronu, který je kompaktnější, protože je určený pro městský provoz a vystačí si tak jen s předním pohonem.

A jaký je nový Seat Arona? To nám prozradí při jeho testu expert Radek už ve čtvrtek v premiérovém Autosalonu na Prima Cool!

Reklama

Autor textu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV