Reklama
Archiv - Zprávy

Průměrná cestovní rychlost se zvýšila o 80%!

Zrychlená doba má minimálně jedno plus – Kam byste dřív na výlet cestovali celý den, dnes dorazí i průměrný řidič za necelé dvě hodiny.
Zdroj: Autosalon

Tip na výlet – Nové Hrady

Kočár, koněspřežka, parní vlak, elektrický vlak, automobil – evoluce cestování po České republice prodělala strmý vývoj. Mimochodem na našem území najdete pozůstatky vůbec první železnice v Evropě. Z Českých Budějovic do rakouského Lince se tehdy koněspřežnou železnicí jezdilo 14 hodin. Což byla proti tradičnímu kočáru rychlost světla. Kdyby naši předkové věděli, že za 200 let by stejnou trasu urazili vlakem za dvě hodiny a autem ještě mnohem rychleji! Víme to díky návštěvě Muzea v Bujanově http://www.bujanov.cz/informace-o-obci/historie/konesprezka/

První vlak měl průměrnou rychlost cca 10 km/h. Do kapsy by ho tak, aspoň na krátkou vzdálenost, strčila většina velkých savců, jako jsou hroch (30 km/h), velbloud (65 km/h) či lev (80 km/h). Že nejde o motoristické téma? Omyl! Než do Afriku motorizovaly Peugeoty 504 a různé pick-upy, jezdilo se právě na velbloudech, který zůstává v některých částech světa stále jediným dopravním prostředkem. Nabrífovali nás v ZOO http://www.zoodvorec.cz/.

Reklama

Ne každý ví, že šlechtici stáli u zrodu českého motorsportu. Jedná se hlavně o rody Kolowrat (https://cs.wikipedia.org/wiki/Alexander_Joseph_Kolowrat-Krakowsk%C3%BD) a Lobkowicz. Už proto byste, i když nejste milovníky historie, měli navštívit české hrady a zámky. Hodně zajímavých expozic (sklo, bicykly aj.), hrad, zámek, hrobku nabízí jihočeské město Nové Hrady http://www.nove-hrady.cz

Tati, jak funguje turbo?

,,Turbo“, ,,turbokompresor“, ,,turbodmychadlo“ – všichni o něm mluví, 90% řidičů ho má pod kapotou. Když se jich však zeptáte, jak funguje, skončí to většinou u ,,Ehm, líp to jede.“ A co když vám stejnou otázku položí zvídavá ratolest, kterých prý rapidně přibývá (viz ,,Indigové děti“ https://cs.wikipedia.org/wiki/Indigov%C3%A9_d%C4%9Bti)? Autosalon radí, ukažte jim hamr! Jeden z mála funkčních najdete nedaleko města Trhové Sviny - http://www.buskuv-hamr.cz. Princip turbodmychadla a hamru je totiž podobný – turbína/mlýnské kolo je roztáčeno výfukovými plyny (vodou), vzniklá energie pak pohání dmychadlo.

Reklama

Tip na ubytování

Když bylo dobré pro BMW M760 (http://autosalon.iprima.cz/novinky/zemrela-kytice-v-prikop-odvana-oderky-po-ni-zustaly) a věčně brblající televizní štáb, bude vhodné i pro vašeho plechového miláčka a vaši rodinu. Řeč je o Terčinu údolí a wellness penzionu Tereziiny Lázničky http://www.penzion-laznicky.cz/en.  

Autor textu: expert Dan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV