Reklama
Archiv - Zprávy

Praotec všech pickupů. Ford Model TT slaví 100 let

O legendárním Fordu Model T jste nepochybně již slyšeli. Ale co takový Model TT? Je sice méně známý, ale přesto velmi významný. Vytyčil totiž cestu všem moderním dodávkám a pick-upům.
Zdroj: FORD

Přesně před 100 lety se začal prodávat Model TT – první užitkový Ford s nosností do jedné tuny. Šlo o malou revoluci, protože si zákazníci na základní podvozek mohli přiobjednat korbu a vozit tak nejrůznější zboží od dopisů až po pohonné hmoty. Model TT byl delší a robustnější než osobní Model T. V kabině bylo místo pro řidiče a jednoho spolujezdce. Motor se spouštěl startovací klikou. Zákazníci toužící po vyšším jízdním komfortu si mohli namísto sériově dodávaných plných pryžových pneumatik připlatit za moderní pláště plněné vzduchem.

Zajímavým faktem také je, že přední světla vozu byly původně jen mosazné acetylenové lampy, ale nakonec vůz získal elektrické osvětlení. I pro Model TT platí slavná věta, kterou prý řekl sám zakladatel značky Henry Ford. Ten tvrdil, že každý zákazník si může vybrat jakoukoli barvu, pokud chce černou. Jednu dobu to byla pravda, ale v letech 1908 až 1914 a potom znovu v letech 1926 a 1927 Ford nabízel model T i model TT také v jiných barvách. Černá barva, a bylo jí na 30 různých odstínů, byla samotným Henry Fordem prý zvolena proto, že čerstvě nalakovaná usychala dřív než jiné barvy a Ford tak mohl vyrábět více aut.

Díky modelu TT dnes můžeme obdivovat většinu tolik oblíbených pickupů jako F-150 Raptor, Ford Ranger nebo skvělý Ford Shelby F-150 Super Snake. Zásluhu mu musíme připsat ale i za všechny verze velmi oblíbeného Transitu.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV