Reklama
Archiv - Zprávy

Praha jde do boje proti dieselům. Bude měřit emise v ulicích

Praze došla trpělivost s naftovými auty, která mají vymontovaný nebo nefunkční filtr pevných částic. Magistrát si chce kromě řidičů posvítit i na stanice technické kontroly kvůli falšování emisních měření.
Zdroj: iStock

Určitě jste nějaké auto s nefunkčním nebo vymontovaným filtrem pevných částic na silnici už potkali. Poznáte ho nejčastěji podle sazí, které mu doslova vyletují z výfuku. Dotyční si ale neuvědomují, že všechno, co jim z výfuku vypadne, dýcháme. A asi není potřeba vysvětlovat, že takové zplodiny nejsou jarním svěžím vánkem, ale spíše smrdutým karcinogenním koktejlem. Na měření takových aut se zaměřilo ÚAMK, které zjistilo, že vůz bez filtru pevných částic při jízdě překračuje povolené limity až třicetkrát. Vypouští dokonce stokrát víc zplodin než moderní kamion.

Emise i z pneumatik

Nutno ovšem říct, že škodlivé emise se do ovzduší nedostávají jen z výfuků. ÚAMK rovněž upozorňuje na výzkum, podle kterého mnohem víc pevných částic než výfuky produkují brzdové kotouče a pneumatiky. Ty především nesou velký podíl na velkém množství emisních zplodin v ovzduší a ani elektrický pohon na tom nic nezmění. S tím se ale zatím asi nic moc dělat nedá. Jde ovšem bojovat proti automobilům se nefunkčními filtry.

Ale protože policie proti takovým autům nezasahuje, rozhodl se pražský magistrát zakročit po svém. Bohužel nám kroky, které mají úředníci v plánu, nedávají moc smysl. Magistrát totiž v tuto chvíli vyhlásil výběrové řízení na profesionální společnost, která se o měření a následné zpracování výsledků postará. Tato společnost však i v případě, že odhalí vůz, který trpí nějakým problémem s DPF filtrem, prakticky nemá šanci cokoliv udělat.

Výsledky měření pak tedy spíš budou studovat úředníci, kteří možná vydají nějaké prohlášení o tom, že to s emisemi ve městě je opravdu špatné. A začne se mluvit o tom, že je s tím potřeba něco udělat. Což je jistě také posun vpřed, ale doufejme, že tím to neskončí. Jestli tohle všechno bude mít nějaké reálně dopady na dotyčné motoristy nebo životní prostředí a ovzduší v Praze, to zatím asi ani magistrát neví.

Měřit budou úředníci i speciální firma

Dalším zvláštním krokem pražských úředníků je fakt, že se rozhodli měření spustit už během letošního podzimu. Jenomže do té doby se nestihne zakázka vysoutěžit, a tak se magistrát rozhodl, že do ulic s měřícími přístroji vyšle své vlastní pracovníky. Ti tak v rámci své pracovní doby udělají vlastně úplně to stejné, co vysoutěžená firma, která si prý měření emisí vezme na starost až na jaře příštího roku.

Magistrát si ovšem chce také posvítit na STK, kde prý hojně bují podvody při měření emisí. V tuto chvíli by měla být v plném proudu jednání úředníků a zástupců policie, která by si následně na vybrané stanice měla došlápnout. Jsme celkem zvědaví, jak bude nakonec měření probíhat, jaké budou jeho výsledky a hlavně jaký bude jeho reálný dopad. Třeba nakonec úřady překvapí.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
0
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV