Reklama
Archiv - Zprávy

Poutáte se v taxíku? Měli byste! Pásy vzadu stále podceňujeme

Jízda bez pásů je už dnes pro většinu lidí něco naprosto nepředstavitelného - pokud sedí na předních sedadlech. Jakmile si však sedneme dozadu, tak obzvlášť při krátkých cestách po městě rázem na všechno zapomeneme. Přitom tím násobně zvyšujeme šanci nejen ohrožení vlastního života, ale i ostatních lidí v autě.
Zdroj: IIHS

I díky přísnějším zákonům, otravnému pípání ve všech moderních autech a mnohaleté osvětě dnes jen málokterý řidič nebo spolujezdec jezdí bez pásů. Však také čísla mluví jasně. Nepřipoutaní řidiči umírají podle BESIPu v průměru 14x častěji než ti připoutaní a nepřipoutaní pasažéři na předních sedadlech 6x častěji. Například v roce 2014 na českých silnicích zemřel při dopravních nehodách každý 483. připoutaný řidič (celkem 140 lidí, skoro 68 tisíc jich naopak vyvázlo zcela bez zranění), u nepřipoutaných to však byl každý 28. (celkem 78 lidí a pouze 2245 nezraněných).

Přestože je však jízda bez pásů nebezpečná především pro lidi vpředu, i nepřipoutaní pasažéři vzadu umírají 4x častěji než ti připoutaní. Jenže se podle toho nechováme. Podle průzkumu organizace IIHS sice 91 procent lidí vždy používá pásy na předních sedadlech, ale pouze 72 procent lidí tak činí i na těch zadních. Naprostá většina lidí, kteří se vzadu nepoutají, přitom uvedla, že tímto způsobem hřeší pouze na krátkých trasách nebo při jízdě taxíkem.

Falešné bezpečí taxíku

Nízké rychlosti ve městech v lidech vyvolávají falešný pocit bezpečí. Obzvláště při jízdě taxíkem, které mají statisticky v poměru k velkému množství ujetých kilometrů poměrně málo nehod. Jenže i při rychlosti kolem 50 km/h je nebezpečí vážného zranění vysoké. Pokud se znovu podíváme na české statistiky (byť z roku 2009), je tento fakt do očí bijící - ze všech řidičů usmrcených v obci bylo nepřipoutaných 42 %, mezi usmrcenými na zadních sedadlech však tvořili nepřipoutaní cestující celých 71 %.

Právě takto zemřel například v roce 2015 slavný matematik a držitel Nobelovy ceny John Nash, jehož život popisuje oscarový film o Čistá mysl. Nash cestoval taxíkem spolu se svou manželkou, mladý řidič s minimální praxí však nezvládl řízení a havaroval. A zatímco on sám vyvázl jen s lehkým zraněním, nepřipoutaní manželé byli vymrštěni z vozu a oba na místě zemřeli.

Nepřipoutaný pasažér, řidičova smrt

Mnoho lidí si také neuvědomuje, že v případě nehody je nepřipoutaný pasažér vzadu velkým nebezpečím i pro cestující před sebou. Řidič má hned dvojnásobnou pravděpodobnost, že při nehodě zemře, pokud za ním sedí nepřipoutaný cestující. Letící tělo s ohromnou energií totiž řidičovo sedadlo doslova slisuje a natlačí ho na volant a proti vybuchujícímu airbagu. Prudce pak roste nebezpečí poranění páteře, těžkého otřesu mozku nebo zranění obličeje.

Ostatně podívejte se sami, jak taková situace v autě vypadá při nárazu v pouhých 56 km/h. Je to docela strašidelný pohled:

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV