Reklama
Archiv - Zprávy

Porsche vyvinulo extrémně lehká a pevná kola. Stojí ale raketu

Žijeme v době, kdy můžeme být svědky úžasného technologického vývoje, který ještě před pár lety zněl jenom jako sci-fi. Jedním z těch, kteří se do tohoto vývoje neustále aktivně zapojují, je i značka Porsche.
Zdroj: Porsche

Porsche se totiž stalo vlastně prvním světovým výrobcem, který vyvinul a začal vyrábět vlastní celokarbonová kola. Je pravda, že taková kola už nějakou dobu produkuje pár tuningových společností, ale třeba také automobilová značka Koenigsegg. Ta jich ale vyrobí jen pár pro svých pár supersportů. Ve velkém se do takové výroby zatím nikdo jiný než právě Porsche ještě nikdy nepustil.

V tuto chvíli Porsche dokončilo vývoj a započalo výrobu karbonových kol pro model 911 Turbo S Exclusive, přičemž je ocení hlavně ti, kteří jsou si vědomi faktu, že při opravdu ostré jízdě je hmotnost jedním z nejdůležitějších faktorů. Celokarbonová kola jsou totiž až o 8,5 kilogramu lehčí než standardní hliníkové disky ve stejném rozměru. A právě to může hrát velmi důležitou roli při sportovním nastavení auta, protože právě hmotnost může jeho chování velmi ovlivňovat. I těch pár kilogramů se totiž projeví na takzvané neodpružené hmotě, která kopíruje všechny součásti vozu, které přímo kopírují nerovnosti povrchu. Zjednodušeně se dá říct, že nižší neodpružená hmota má za následek lepší schopnost pohlcovat nerovnosti vozovky.

Dvě části, jedna vysoká cena

Nová kola jsou složena ze dvou částí, přičemž jen jejich střed tvoří 200 částí uhlíkových vláken. Druhá část je vyrobena ze zapletených karbonových vláken a celé kolo je následně naimpregnováno pryskyřicí, kaleno při velmi vysokých teplotách a pak pomalu chlazeno. Právě díky tomuto postupu jsou kola tak pevná. Celkem je pak na jedno jediné kolo potřeba neuvěřitelných 18 kilometrů karbonu.

Zákazníci mohou kola objednávat už od začátku příštího roku, a to v rámci příplatkového programu Exclusive. V nabídce budou v rozměru 9x20 palců na přední nápravu a 11,5x20 pro tu zadní. A cena? No, za ni byste si mohli pořídit celkem slušné auto. Porsche ji totiž stanovilo na v přepočtu 400 tisíc korun.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV