Reklama
Archiv - Zprávy

Porsche Mission E Cross Turismo vyznává aktivní životní styl

Koncept Mission E Cross Turismo využívá ke svému pohonu elektřinu a výrobce jej zařadil do kategorie CUV (Cross Utility Vehicle).
Zdroj: Porsche

Čtyřdveřový čtyřmístný vůz má na zájemce zapůsobit především emocionálním designem s prvky terénních vozidel a také inovativním konceptem zobrazování a ovládání s dotykovým displejem a funkcí sledování očí. Koncepční vůz o délce 4,95 metru má pohon všech kol a elektrickou soustavu s napětím 800 V, která je připravena pro rychlé nabíjení. Možné je rovněž indukční nabíjení na nabíjecí stanici nebo pomocí domácího systému Porsche pro ukládání energie. Provozuschopná studie Mission E Cross Turismo navazuje na studii Mission E, která byla představena v roce 2015 ve Frankfurtu, a používá prvky blízké sériové výrobě.

Mission E Cross Turismo navazuje designem na své sourozence

Nízká kapota mezi výrazně tvarovanými blatníky dává přední partii studie Mission E Cross Turismo výraz, který prozrazuje příbuznost s modelem Porsche 911. Silueta je definována sportovní linií střechy, jež směrem k zádi klesá, a připomíná tak záď modelu Panamera Sport Turismo. Typickým prvkem pro značku Porsche je i dynamický tvar bočních oken. Mission E Cross Turismo je ukázkou, jak by mohl vypadat sériově vyráběný model Turismo s prvky vozidla kategorie CUV (Crossover Utility Vehicle) – automobil, který je vhodný pro cestování, každodenní život i dobrodružství a který splní roli všestranného partnera pro mobilitu ve městě i na venkově. Crossover osloví zákazníky, kteří ve svém volném čase rádi sportují nebo provozují jiné outdoorové aktivity. Například opěradla obou samostatných sedadel vzadu umožňují přepravu dlouhých předmětů, jako jsou lyže či jiné sportovní vybavení. Samotná opěradla jsou sklopná. Zavazadlový prostor je navíc vybaven kolejnicovým systémem s nastavitelnými a odnímatelnými popruhy pro rychlé a bezpečné zajištění zavazadel.

V interiéru jsou nově interpretovány klasické prvky vozů Porsche v podobě pro digitální éru. Přístrojová deska má horizontální uspořádání s širokým displejem pro řidiče a spolujezdce vpředu. Panel přístrojů v podobě displeje TFT je nakloněn směrem k řidiči a zahrnuje tři kruhové digitální ukazatele. Středová konzola stoupá mezi předními sedadly vzhůru k přístrojové desce. V kombinaci s dekoračním osvětlením vytváří nepřímé osvětlení středové konzoly jedinečnou atmosféru.

Mission E Cross Turismo disponuje výkonem 600 koní

Dva synchronní elektromotory s permanentním magnetem a celkovým výkonem systému více než 600 k (440 kW) umožňují studii Mission E Cross Turismo zrychlit z 0 na 100 km/h za méně než 3,5 sekundy a dosáhnout rychlosti 200 km/h za méně než 12 sekund. Přenos hnací síly na jakémkoli povrchu zajišťuje variabilní pohon všech kol s funkcí Porsche Torque Vectoring, která automaticky rozděluje točivý moment mezi jednotlivá kola.
K příkladné agilitě a stabilitě vozidla přispívá řízení všech kol. Adaptivní vzduchové odpružení může zvýšit světlou výšku až o 50 milimetrů. Součástí výbavy je také systém Porsche Dynamic Chassis Control (PDCC), který aktivně brání bočnímu naklánění karoserie při průjezdu zatáčku a minimalizuje nežádoucí pohyby karoserie při jízdě na nerovném povrchu.

Ovládání prostřednictvím sledování očí

Řidič se může maximálně soustředit na řízení díky intuitivnímu ovládání a optimálnímu zobrazování informací ve svém zorném poli, například průhledovým displejem. S novými řešeními v oblasti konektivity lze vozidlo také dokonale integrovat do digitálního životního stylu. Například displej řidiče je vybaven ovládáním založeným na sledování očí. Panel přístrojů zahrnuje tři virtuální kruhové přístroje, rozdělené do zón pro Porsche Connect, sportovní jízdu, provozní vlastnosti, využívání energie a Sport Chrono. Systém sledování očí detekuje kamerou ve vnitřním zpětném zrcátku, na jaký přístroj se řidič dívá. Tato část displeje se následně přesune do popředí, zatímco ostatní se zmenší, když se na ně řidič nedívá. Ovládání probíhá prostřednictvím chytrých dotykových ovládacích prvků na volantu. Displej pro spolujezdce vpředu zabírá celou šířku na straně spolujezdce vpředu. Ten může pomocí systému sledování očí a techniky dotykového displeje ovládat různé multimediální aplikace, navigační funkce, klimatizaci i seznamy s kontakty.
Ovládání dále zjednodušuje koncept „chytrého interiéru“. Nastavení vozidla, klimatizace a dekoračního osvětlení se automaticky přizpůsobí preferencím cestujících a jízdní situaci. Dokonce i mimo vozidlo má řidič přístup k široké škále informací a může měnit jeho nastavení. Všechny individuálně nastavitelné parametry je možné předem naplánovat pomocí tabletu, chytrého telefonu nebo chytrých hodinek – od klimatizace až po navigační systém.
Porsche Connect nabízí již více než 20 digitálních služeb a aplikací. Ve studii Mission E Cross Turismo ukazuje software DestinationsApp, jakou přidanou hodnotu by mohla tato digitální platforma nabízet v blízké budoucnosti. Uživatelům umožní například organizaci víkendového výletu několika snadnými kroky na chytrém telefonu. Aplikace inspiruje uživatele turistickými cíli, umožňuje rychlé a snadné rezervace a zajistí plánování trasy, stravování i sportovní vybavení. DestinationsApp dokonce umožní přizpůsobit karoserii studie Mission E Cross Turismo zvolené trase a vybrat vhodnou hudbu i nastavení klimatizace a dekoračního osvětlení.

Rychlé a snadné nabíjení

Elektrická soustava vozidla pracuje s napětím 800 V a umožňuje nabít lithium-iontové akumulátory za 15 minut množstvím elektrické energie, které postačí k ujetí přibližně 400 kilometrů (kombinovaný cyklus EU). Koncepční vůz může být nabíjen rozmanitými způsoby na cestách nebo doma. Vozidlo je připraveno pro připojení k rychlonabíjecím stanicím, jejichž síť podél hlavních silničních komunikací buduje společný podnik IONITY. Akumulátory studie Mission E Cross Turismo lze navíc nabíjet také indukčně, na nabíjecí stanici nebo pomocí domácího systému Porsche pro ukládání energie, do něhož je možné ukládat elektrickou energii vyráběnou domácími fotovoltaickými systémy.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV