Reklama
Archiv - Zprávy

Podívejte se, jak se změnila auta za poledních 60 let

60 let, to je téměř délka jednoho lidského života. Za tu dobu se dá prožít opravdu hodně. V automobilovém průmyslu to není jinak, a tak se SEAT rozhodl proti sobě postavit dva vozy, které právě těchto šest dekád dělí. Rozdílů mezi nimi je opravdu hodně.
Zdroj: Seat

Konkrétně jde o vozy SEAT Mii a SEAT 600, který letos slaví své 60. výročí. Oba vozy mají přibližně shodné rozměry a jsou považovány za praktické automobily do města. A také jsou reakcí na potřeby v oblasti mobility v různých dobách. Než se ale podíváme na konkrétní porovnaní, pojďme si „šestistovku“ trošku představit.

Říká se o ní, že jde o automobil, který postavil Španělsko na kola. Jeho výroba byla odstartována v roce 1957, ale tehdy šlo ještě o licenční Fiat. Pro své kompaktní rozměry se auto okamžitě stalo hitem. A to nejen díky nízké ceně, ale také pro své jednoduché, ale odolné agregáty, které ho poháněly. V první fázi výroby šlo o čtyřválec o objemu 0,6 litru s výkonem 19 koní. Žádný trhač asfaltu, ale vydržel vše! Později byl vůz nabízen se zvýšeným objemem na 0,73 litru a výkonem 22 koní. O tom, že šlo ve své době o velký úspěch, svědčí i fakt, že španělská automobilka prodala celkem 797 319 modelů 600.

Tahle malá španělská automobilová revoluce si rozhodně pozornost zaslouží. Tak ji pojďme porovnat s novým, malým, městským Mii. Právě takové porovnání asi nejlépe ukáže, kam až se automobilismus za „pouhých“ šedesát let posunul.

Třikrát větší zavazadlový prostor

Zavazadlový prostor v přídi modelu 600 měl objem 68,5 litru. Přestože jsou rozměry modelu Mii podobné, jeho zavazadlový prostor je s celkovým objemem 238 litrů třikrát větší a je umístěn vzadu, jako u většiny současných automobilů.

Dveře zavěšené vzadu

Jedním z charakteristických prvků prvních verzí tohoto vozu z 50. let je zavěšení dveří vzadu a jejich otvírání vpředu. Celkem elegantní, co myslíte? Dalším prvkem výbavy tohoto modelu byla sedadla, která se svým designem a čalouněním nejvíce podobala pohodlnému gauči.

Od pásů k automatickému brzdění

První vozy SEAT 600 nebyly vybaveny bezpečnostními pásy, ani opěrkami hlavy. Se sedadly tak mělo kontakt pouze 40 % těla sedící osoby. Na druhé straně Mii disponuje nejen oběma uvedenými prvky, ale také čtyřmi airbagy a bezpečnostními systémy a asistenty jako je funkce nouzového brzdění City, která detekuje překážky a automaticky zabraňuje kolizím. Jedná se o techniku, která v době před více než půl stoletím vůbec neexistovala.

Pochválen buď posilovač

Zaparkování vozu 600 vyžadovalo při otáčení volantem silné paže. Byla to vyčerpávající činnost, zejména v létě, kdy jediným způsobem, jak se zchladit, bylo otevřít všechna okna. Oproti tomu Mii dnes nabídne elektromechanický posilovač a nepostradatelnou klimatizaci.

Doba výroby se snížila ze 40 na 16 hodin

Výroba jednoho vozu trvala více než 40 hodin, zatímco Mii nebo jakýkoli jiný aktuální model vyžaduje v současnosti v průměru 16 hodin, přestože jsou moderní automobily mnohem složitější.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV