Reklama
Archiv - Zprávy

Peugeot připravuje koncept 508 Sport Engineered

Na ženevském autosalonu 2019 značka Peugeot představí ve světové premiéře koncepční hybridní vůz 508 Peugeot Sport Engineered, který je předobrazem této nové produktové řady.
Zdroj: Peugeot

V říjnu loňského roku oznámila divize Peugeot Sport vývoj řady vysoce výkonných sériových vozů s elektrickým a hybridním pohonem.  Peugeot má již nyní v produktové nabídce vozy, které dosahují zajímavých výkonů - verze GT nebo GTi a v blízké budoucnosti HYBRID a HYBRID4. Koncepční vůz 508 Peugeot Sport Engineered jde ještě dál. Je předzvěstí rozvoje nové řady výkonných vozů využívajících elektromotor.

Vývojem této nové řady byla pověřena divize Peugeot Sport, která již v minulosti vytvořila celou řadu těch nejvýkonnějších sportovních vozů Peugeot. Divize Peugeot Sport je samozřejmě známá ve světě špičkových mezinárodních závodů i soutěží určených pro zákazníky, a to zejména díky vozu Peugeot 908, který zvítězil v závodě 24 hodin Le Mans, a vozu Peugeot 3008 DKR, který triumfoval v Rallye Dakar. Úspěch zaznamenaly rovněž modely 208 R2, 308 Racing-Cup a 308 TCR. Výsledky odbornosti a zkušenosti divize Peugeot Sport vidíme i na běžných silnicích, neboť se podílela na vývoji vozů Peugeot RCZ-R, 208 GTi 30th a 308 GTi by Peugeot Sport.

Technologie tří motorů

Inženýři divize Peugeot Sport spojili výkon tří motorů (benzinový PureTech 200 k, elektromotor o výkonu 110 k vepředu a elektromotor o výkonu 200 k vzadu), dva druhy energie a pohon 4x4 a dosáhli neobyčejné akcelerace při maximálním točivém momentu 500 N.m. Těmito vlastnostmi se výkony koncepčního vozu 508 Peugeot Sport Engineered dostávají na úroveň automobilu se spalovacím motorem o výkonu 400 k. Z nuly na sto kilometrů v hodině zrychlí za 4,3 sekundy, z osmdesátky na 180 km/h za 9,3 s a maximální rychlost je 250 km/h. Výrobce deklaruje, že těchto výkonů by nový koncepční vůz měl dosahovat s emisemi 49 g CO2/km (WLTP).

Výkonům je přizpůsobena i konstrukce brzd. Přední kotoučové vzduchem chlazené brzdy o průměru 380 mm jsou namontované na hliníkovou nábojovou část a aktivují je čtyři písty (o průměru 38 a 41 mm) pohybující se v pevném třmenu. Podvozek vozu byl speciálně upraven (nižší světlá výška, nový systém tlumení a přední rozchod širší o 24 mm, zadní o 12 mm). Řízení je také o něco přesnější. Vysoce výkonné pneumatiky dodal partner značky Peugeot, společnost Michelin. Koncept 508 Peugeot Sport Engineered obouvá pneumatiky Pilot Sport 4S s rozměrem 245/35 R20.

Koncepční vůz 508 Peugeot Sport Engineered spojuje výkony s výhodami dobíjecího hybridu. Baterie 11,8 kWh přináší úspory a umožňuje dojezd ve 100% elektrickém režimu až 50 km (WLTP). V režimu Sport funguje společně energie spalovacího motoru a elektromotoru až do rychlosti 190 km/h a za všech okolností zaručuje skvělou akceleraci.

Designové novinky

Aerodynamika se posunula do nové dimenze a přinesla propracované designové novinky. Maska chladiče je i přispěním technologie 3D tisku ostřejší, „plovoucí“ lamely umožňují nasměrovat vzduch přímo k chladiči; přední nárazník je rovněž ostřejší a velké otvory sání lépe chladí mechanické ústrojí; klapky na bocích nárazníku a na úrovni prahových lišt navádějí tok vzduchu tak, aby byl aerodynamický odpor minimální; na úrovni zadních postranních okének, v místech, kde jsou obvykle monogramy verzí GT a GT Line, jsou umístěny aerodynamické „winglety“; zadní část je bez spojleru, který by zhoršoval rovnováhu a čisté linie původního designu; nový difuzér není jen účinný, ale rovněž posiluje působivý charakter zadní části. Ke vzhledu karoserie přispívá i speciálně vytvořený šedý odstín „Selenium“, jenž se díky perleťovým částicím mění podle světla, které na něj dopadá. V kontrastu s šedou karoserií jsou prvky v odstínu „Kryptonite“. Ty dodávají celku energický podtón a podtrhují příslušnost koncepčního vozu k moderní sportovní řadě.

Nová hliníková 20" kola působí dynamičtěji a současně zajišťují rovněž lepší chlazení brzd. Jejich gravírovaný povrch s  černým odstínem Onyx a šedým Selenium je sportovně elegantní. Kryty šroubů kol mají tvar hvězdy a zcela tak kryjí šrouby. Jsou důkazem pozornosti věnované i těm nejmenším detailům. Chromové prvky zvyšující výrazný charakter designu se změnily na leskle černé. Logo a podpis značky mají stejný eloxovaný povrch jako u nedávno představeného koncepčního vozu Peugeot e-Legend. Zpětná zrcátka s kryty z uhlíkových vláken jsou symbolem nadčasového sportovního charakteru.

Přizpůsobil se i Peugeot i-Cockpit

Peugeot i-Cockpit slouží více než kdy jindy výkonu a intuitivnímu zážitku z řízení. Kompaktní volant zlepšuje ovladatelnost, vyvýšený přístrojový panel umožňuje dokonalý výhled a 100% soustředění na silnici. Nová sedadla „confort-fit“ mají čalounění v provedení kůže a Alcantara s prošitím v odstínu Kryptonite a černý Onyx. Každá část kabiny včetně střechy byla speciálně vytvarována, sloupky čelního skla, dveří a zadního postranního okénka jsou potaženy Alcantarou. Volant je zploštělý, ale nyní je i on potažený Alcantarou v kombinaci s prvky z uhlíkových vláken. Středovou konzolu pak ozvláštňují uhlíková vlákna. Specifický design má i dotykový kapacitní 10" HD displeje a 12,3" obrazovka vyvýšeného přístrojového panelu.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV