Reklama
Archiv - Zprávy

Pětiletý Mercedes-Benz E220. Tady už se šetřilo

Nacházíme se v roce 2012 a doba, kdy Mercedesy ztělesňovaly neotřesitelné spojení kvality a luxusu, nenávratně zmizela. Třída E generace W212 je samozřejmě stále poctivé, pohodlné a velmi klidné auto. Má ovšem nedostatky, které byly Mercedesům do té doby cizí. Vyplatí se nad ním uvažovat jako nad ojetinou?
Zdroj: Martin Sznapka

Pokud chcete zachovalý Mercedes W212, připravte si minimálně 350 000 Kč. Je ale lepší si ještě pár desítek tisíc připlatit a mít radost z toho, že vše proběhlo bez starostí a vůz neskrýval mnoho poruch. Jakmile si však budete vymýšlet a vysníte si „éčko se vším všudy“, jste na rovném půl milionu. A to už nejsou malé peníze. Co za ně dostanete?

Kapka nervozity

V úvodu naznačuji, že generace W212 už není tím, čím třída E v minulosti bývala. Pokud jste ale v Mercedesu nikdy nejezdili, nebudete si připadat ochuzeni. V přímém srovnání s masařkami předchozích dvou generací auto sice neohromí, oproti stejně staré konkurenci jde ale stále o jedno z nejlepších svezení. Jen z projevu cítíte kapku nervozity, která tam dříve nebyla.

Vnější design testovaného modelu není složitý. Mercedes potřeboval novější éčko výrazně odlišit od předchůdce, a tak v designu sáhl k hranám. Ty se vám mohou a nemusejí líbit, pravdou ale je, že vůz díky nim stárne daleko pomaleji a ve výbavě Avantgarde s hvězdou na kapotě a decentními zdobnými prvky v předním nárazníku působí velmi elegantně. O to více v černé barvě. Ovšem i na ní už se projevuje fakt, že Mercedes při vývoji šetřil. Zatímco dřívější černá barva byla keramická, takže jste ji jen sotva odřeli, testovaný vůz v průběhu necelých 170 tisíc kilometrů nasbíral škrábanců přehršel.

Jako ve velkém céčku

Zřetelný kámen úrazu se objevuje v interiéru. Ten sice není špatný, ale cítíte se tu jen v jako hodně zvětšeném Mercedesu třídy C, a to prostě nechcete. Palubní desce chybí noblesa, nádech něčeho víc, a i když kupříkladu výdechy ventilace lahodí oku svým chromovým povrchem, z interiéru vyzařuje chlad a nehostinnost, která Mercedesům kdykoliv v minulosti byla cizí. Ergonomie je samozřejmě perfektní a posed za rozměrným kormidlem na místě volantu rovněž, éčko ale nenaplňuje všechna očekávání, která v souvislosti s vyšší střední třídou visí ve vzduchu.

Další podpásovkou je motor. V našem případě jde totiž o vibrace milující čtyřválec s označením 220 CDI, který v mnohých okamžitě evokuje německý taxík. Jenomže co máte dělat, když chcete jezdit jako panský kočí, ale patříte k lidem, kteří musí každý den na šestou hodinu do práce, aby si mohli v šest večer odpíchnout konec? Servis mohutných šestiválců je zbytečně drahý a to samé platí o vzduchovém podvozku Airmatic.

Reklama

Kouzlo umírněnosti

A tak před námi stojí nadprůměrně vybavený Mercedes s podprůměrným motorem a na obyčejných tlumičích. Když se však na moment zamyslíte, dojde vám, že lepší specifikaci do našich podmínek si vzhledem ke kvalitě silnic a celkové ekonomické situaci vlastně ani koupit nemůžete. Hranatý Mercedes už má totiž o poznání lépe naladěné tlumiče než je tomu u předchozích generací a rozdíl mezi vzduchem a běžným podvozek tedy není tak dramatický.

No a motor? Za studena přede vážně hrozně a kvůli převodovce 5G-Tronic o něm víte i na dálnici. Určitá rezonance nikdy nemizí a vždy vás bude doprovázet. Stačí ale pár dní a zvyknete si. A následně už tu jsou jen samá pozitiva. Dlouhodobá spotřeba okolo 7 litrů je na takový koráb velmi potěšující. A dynamika? Kamiony předjedete, pomalu jedoucí vozy rovněž a na dálnici díky nízkému aerodynamickému odporu bez problému provětráte i většinu SUV se štítkem V6. Samozřejmě, že k zábavě ještě hodně kilowattů schází, ale tento sedan je především dokonalým hltačem kilometrů, a když jej používáte podle doporučeného návodu, budete s jeho vlastnostmi spokojeni.

Reklama

Důstojná alternativa

V opačném případě, když se budete pokoušet dolovat z Mercedesu maximum, se vám odvděčí lehkou přídí a poměrně čitelným podvozkem, který se při razantnější jízdě přestává houpat. Dál už je to ale spíše špatné. Pomalé řízení kladným vlastnostem při dynamické jízdě opravdu neprospívá a slabší brzdy fungují dobře jen několik prvních zašlápnutí. Chce to být zkrátka vyklidněným jezdcem.

A dostáváme se k poruchovosti, která je alfou a omegou při bazarové koupi. V průběhu textu jsem už naznačoval, že v případě E 220 CDI na obyčejném podvozku nemusí jít o žádnou finanční katastrofu. Dvě nejrizikovější věci totiž Mercedes s touto výbavou okamžitě smazává, a když mu odpustíte vyšší náročnost na brzdové obložení, občasné výlevy elektroniky včetně splašených čidel nebo poruchy LED denního svícení v předním nárazníku, koupíte si stroj, který stojí jako hůře vybavená Octavia, ale jezdí úplně jinak.

Osobně bych šel sice do starší generace, kde je více cítit autenticita a láska, se kterou ji v továrně sestavovali. Ale ani u generace W212 nemohu po více než 2000 společných kilometrech tvrdit, že by šlo o špatné auto. Mercedes v klasickém slova smyslu to možná není, pokud by ale pro vás znamenal první vstupenku do světa luxusu, neuděláte za zmiňované peníze špatně.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV