Reklama
Archiv - Testy

Passat pro bohaté. Test Volkswagenu Arteon

Elegantnější verze Passatu už se nebude jmenovat CC, ale Arteon. Novým názvem automobilka ukazuje mnohem elegantnější pojetí modelu s řadou zajímavých změn. V okolí německého Hannoveru jsem měli možnost Arteon vyzkoušet.
Zdroj: Volkswagen

Obě generace Passatu CC byly prodejní trháky. Ukázaly Volkswagenu chuť zákazníků zkombinovat účelnost Passatu s nezvykle elegantními liniemi připomínající o třídu vyšší auta. Paradoxně to byla vlastně racionální volba, protože jste CC dostali za rozumné peníze a nebylo nutné sahat po dražším Audi A5 s vyššími provozními náklady. Prostě klasické win-win řešení pro všechny. Tato filozofie zůstává i Arteonu, jenže už to není jen zakulacenější „pašík“ a Vokswagen si na něm dal víc záležet.

Všechno jinak. Ale jen zvenku

Designem se Arteon od Passatu zásadně liší. Sundejte z něj znáčky a garantujeme vám, že většina kolemjdoucích ho bude tipovat na facelift Audi A7. Nevěříte? Jen se podívejte na čistou siluetu boku s oblou línií střechy a nízko položená audinovská světla zajímavě intergrovaná do žebrování přední masky. Předek se navíc před předními koly oproti hranatějšímu Passatu dynamicky svažuje, což nejen dobře vypadá, ale navíc to má příznivý vliv na aerodynamiku auta. Arteon tak má vyjímečně nízký součinitel odporu vzduchu (0,265).

Verze R-Line po vzoru ostřejších Golfů doplňuje přední nárazník dvěma výraznými nasávacími otvory v bocích s leskle černě lakovanými prvky a křidélkem na odtokové hraně kufru. Zadní partie se opět spíše než Passatu podobají designovému jazyku současných Mercedesů se dvěma dveřmi. Wolfsburgští designéři se opravdu odvázali a navrhli moc pěkné auto. Venkovní designérský odvaz však nepokračuje v interiéru. Ten jakoby současnému Passatu z oka vypadl a je buď úplně stejný, nebo se liší v drobných detailech, které nejsem schopen identifikovat. Je tu známé výrazné příčné žebrování, plně elektronický přístrojový štít a typické ovladače klimatizace. Nový je velký dotykový 9,2” displej infotainmentu, který se pomalu dostává do všech koncernových aut.

Chvilku mi trvalo, než jsem našel správnou pozici za volantem, protože volant byl i v maximálně vytažené poloze pořád příliš blízko palubní desce, ale to může být subjektivní problém mé tělesné konstituce. Arteon naopak vyniká vnitřním prostorem, a to zejména na zadních sedadlech. Oproti Passatu těží z o 46 milimetrů delšího rozvoru náprav, který je jen o čtyři milimetry kratší než u Superbu. Kdo se bojí omezeného místa na hlavu díky svažující se linii střechy, tak nemusí. Pokud nehrajete závodně basket, je místa dost. Design bychom tedy měli. Jak je na tom Arteon s jízdními vlastnostmi?

O třídu lepší jízda

Na silnici rychle poznáte delší rozvor. Arteon se s ním krásně nenuceně skládá do zatáček a velmi dobře zvládá vysoké rychlosti. Podíl na tom samozřejmě bude mít i nižší těžiště auta. Vysokorychlostní cestování je vůbec jeho parádní disciplína. Nízký čumák a zaoblená silueta znamenají velmi nízký aerodynamický hluk a auto je i celkově lépe odhlučněné než Passat. Zajímavé je, že v Arteonu vůbec nemáte ten důvěrně známý dutý pocit z velkých aut postavených na MQB platfotmě. Zatímco Superb i Passat působí trochu „nafoukle“ a zvuky na nerovnostech se v nich rozléhají sem a tam, Arteon působí příjemně utlumeně. Jizda je opravdu hladká. Svým projevem se Arteon blíží velkým koncernovým podvozkům s podélně uloženými motory. Je to rozhodně nejpohodlnější současný Volkswagen. Velikost kufru je slušných 563 litrů.

Reklama

Pořád váhám, který ze zkoušené dvojce motorů bych si vybral. Naftový dvoulitr se dvěma turby a výkonem 240 koní se lépe hodí ke klidné povaze auta. Na diesel nabízí nezvykle široké použitelné spektrum otáček, což je příjemné při nenuceném tempu cestování. Výkon tu je příjemně zabalený a plynule dávkovaný. Biturbo nijak nevyčnívá z celkového pojetí auta. Dvěstěosmdesátikoňový benzíňák je výbušnější a Arteon žene dopředu s intenzitou Golfu GTI. Nakonec se kvůli vnitřnímu neklidu a naléhavosti benzínového turba kloním spíš k dobře utlumenému dieselu. Možná je to i díky tomu, že robustnější vnitřní stavba Arteonu nepouští do kabiny naprosto žádné vibrace motoru, což také nebývá ve Wolfsburgu zvykem.

Za zmínku stojí ještě zvuk motoru, který je i ve sportovním módu příjemně tlumený a daleko uvěřitelnější než zběsilé hry na osmiválce prvních generací zvukových přikrášovadel.

V obci sám zpomalí

Arteon nabízí dvě zajímavé inovace. První z nich je inteligentní tempomat, který dokáže číst trasu podle mapy a v prudších zatáčkách zvolnit tempo. Zpomalí také ve vesnici. Funguje to spolehlivě, auto opravdu jemně zvolňuje tak, aby už kousíček za značkou měl řidič na tachometru předepsanou padesátku. Druhou je individuální nastavení tuhosti podvozku v daleko více krocích než bývalo obvyklé. Jsou tu sice pořád tři polohy, Comfort, Normal a Sport, ale mezi nimi je i několik mezikroků, ve kterých si můžete tuhost tlumičů doladit podle svých představ. 

Celkově je Arteon velmi příjemným překvapením. Je škoda, že si designéři neschovali nějaký pěkný detail i do interiéru, ale to není to nejdůležitější. Arteon především velmi dobře jezdí, a to se počítá. V tomto ohledu dává spojení elegantní karoserie s komfortním a tichým podvozkem smysl. Nová A7 bude pravděpodobně ještě někde jinde, ale na Volkswagen je to pozoruhodný výkon. Oproti Passatu si za Arteon připlatíte zhruba 300 tisíc korun.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV