Reklama
Archiv - Zprávy

Pamatuji si všechno. Hammond detailně promluvil o své nehodě

Už několik týdnů se mezi petrolheady diskutuje o nehodě moderátora The Grand Tour Richarda Hammonda. Ten už se zotavil natolik, že se o celé věci poměrně obsáhle rozpovídal.
Zdroj: DriveTribe

Ono by se to celé dalo shrnout velmi jednoduše. Za nehodu může vysoká rychlost a svým způsobem také narůstající sebevědomí Richarda, který trať zkoušel projet několikrát a pokaždé byl rychlejší. Na tom ale není nic divého. Čím víc si osahával auto a čím víckrát si závodní trať projel, tím si prostě byl jistější a dle svých slov tím také autu víc věřil. A právě na to Richard doslova dojel.

Sešel se proto před kamerou společně se šéfem chorvatské značky Rimac, aby nehodu rozebrali a zkusili přijít na to, proč se stala, a hlavně jak probíhala. Je překvapivé, že si Hammond z nehody pamatuje takřka vše. Pamatuje si prý pocit blížící se smrti, i to, jak se s autem několikrát přetáčel ze střechy na kola. Bohužel si ale nepamatuje, kolikrát se otočil, což by Rimacu pomohlo k detailnějšímu vyhodnocení nehody.

Z řeči čísel mrazí

Děsivá jsou čísla, která nehodu doprovázejí. Hammond v autě doslova letěl 300 metrů horizontálně a navíc se ještě kutálel 100 metrů dolů z kopce. Šéf Rimacu pak tvrdí, že Hammond vlastně popřel zákony fyziky, protože se nekutálel v přímce, ale trochu bokem. Jako zázrakem minul jeden z domů, který ve stráni je. To, jak tvrdě torzo auta dopadalo při jednotlivých kotoulech, dokazují velké krátery, které ve stráni zůstaly.

Zajímavé je, že vůz vylétl z trati kvůli přetáčivosti, respektive vysoké rychlosti, která v přetáčivost vyústila. Jenomže Hammond se podle svých slov právě o přetáčivý smyk snažil celou dobu, kdy s autem po trati jezdil, ale vždy docílil jen nedotáčivosti. Tady se tak znovu dostává ke slovu ta vysoká rychlost. A je jasné, že léčit nedotáčivost rychlostí je prostě hloupost. A podle čísel přesně to Richard dělal. Když jel trať poprvé, měl před zatáčkou, kterou chtěl projet smykem, nájezdovou rychlost 145 km/h. Při konečném pokusu, kdy došlo k nehodě, to ale bylo 177 km/h, přičemž ostatní pokusy s pohybovaly většinou mezi 150 a 160 m/h. Jak vidno, Richard tak měl při nehodě opravdu neskutečné štěstí. Takovou rychlost vůbec nemusel přežít.

Majitel supersportu náhradu nedostane

A ačkoliv je Rimac Concept_One velmi schopným autem, tohle prostě ustát nemohlo. Šéf Rimacu po rozebrání nehody potvrdil, že veškerá získaná data budou pečlivě analyzována a použita jak při vývoji nových vozů této značky, tak při možné úpravě zbylých sedmi modelů Concept_One. Nejhůře tak vše odnesl majitel auta, který ho na natáčení zapůjčil. Rimac mu nové nevyrobí, a tak mu zbyly jen oči pro pláč. Je možné, že se třeba Richard pochlapí a dotyčnému koupí jeden z dalších supersportů, které Chorvati plánují vyrobit.

Podívejte se na video, na kterém Hammond nehodu rozebírá hodně dopodrobna. Pokud se bojíte, že britské angličtině nebudete rozumět, tak pro vás máme dobrou zprávu. Video má velmi hezky zpracované titulky, které vám pomohou.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV