Reklama
Archiv - Zprávy

Období zimních pneumatik je před námi

Od 1. listopadu mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo ji na vozovce lze vzhledem k počasí očekávat. Na začátku zimní sezony však podle České asociace asistenčních společností jezdí zhruba 15-20 % řidičů na nevhodných či zcela špatných pneumatikách.
Zdroj: ČAAS

Nejčastěji jde o nedostatečný vzorek (sjeté pneu), nebo řidiči včas nepřezují na vhodné zimní pneumatiky. Podle zákona o silničním provozu mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo na vozovce vzhledem k počasí být může. Zimní obutí musí motoristé použít v tomto období vždy na úseku označeném dopravní značkou „zimní výbava“. Přesto řada řidičů na toto zákonné nařízení včas nezareaguje a v zimním období vyráží na silnice s nevhodnými pneumatikami Podle statistiky České asociace asistenčních společností (ČAAS) už na podzim roste počet případů, kdy je nutné vyproštění vozidla, za řadu těchto situací může kromě nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky i právě nevhodné obutí vozidla.

Při jízdě na nevhodných pneumatikách hrozí řidiči pokuta při silniční kontrole Policie ČR, dále si motorista může přidělat starosti při technické kontrole vozidla a v případě, kdy by díky špatným pneumatikám došlo k nehodě, i problémy při likvidaci pojistné události. Pojišťovna má právo krátit pojistné plnění, pokud se prokáže příčinná souvislost nehody se špatným stavem vozidla či např. špatným obutím vozidla. Pokud již vozidlo skončí mimo vozovku, je doporučeno, aby se motoristé obrátili na asistenční společnost své pojišťovny. Ta zajistí profesionální vyproštění pomocí specializované techniky, čímž se minimalizují další případné škody na vozidle způsobené neodbornou manipulací s autem. Pomoc své pojišťovny si motoristé v nouzi nejsnadněji přivolají prostřednictvím Linky pomoci řidičům 1224.

Co když v zimě píchnu, je třeba rezerva se zimní pneumatikou?

Od 1. října 2018 sice již motoristé nemusí vozit rezervu, pokud mají sjednanou asistenční službu, přes to právě asistenční společnosti doporučují mít pro případ defektu pneumatiky mít rezervy k dispozici. Rezervu je možné použít celoročně bez ohledu na to, zda je na ní obutá zimní či letní pneumatika, avšak je důležité respektovat, že jde o kolo pro nouzové dojetí do pneuservisu a je proto nutné této skutečnosti přizpůsobit i styl jízdy.

Jak poznáte, zda je vaše pneumatika vhodná pro vaše vozidlo?

  • Volte vhodné zimní pneumatiky. Zimní pneumatiky lze snadno poznat podle symbolu horského masivu se sněhovou vločkou na boku pneumatiky, dále se používá označení M+S, MS, M/S nebo M.S. (z anglického Mud/Snow, Bláto/Sníh). Pozor: zimní pneumatika musí mít výšku vzorku minimálně 4 mm, na hnaných kolech se však doporučuje hranice 6 mm. Řidiči by neměli v zimním období použít letní pneumatiky, pokud venkovní teplota klesne pod 7 ˚C.
  • Správný rozměr pneumatiky. Hlavním kritériem při výběru pneumatik je volba správné velikosti. Rozměr pneu zjistíte z bočnice pneumatiky na voze, předepsané rozměry pneumatiky naleznete ve velkém technickém průkazu v bodech 20. a 21., případně v rubrice, další informace k rozměrům pneumatik je často možné dohledat v oddílu Další záznamy.
  • Index rychlosti a nosnosti pneumatik. K běžným chybám při výběru pneumatik patří špatně zvolený index nosnosti, který přímo souvisí s rozměry pneumatiky. Proto je i v tomto případě důležité řídit se údaji v technickém průkazu, ve kterém je uvedena minimální přípustná hodnota tohoto indexu. Řidič by neměl na svém vozidle používat pneumatiky s nižším indexem, než je stanoven výrobcem vozidla ve velkém technickém průkazu. Některé osobní vozy je nutné vybavit pneumatikami se zvýšenou nosností, jedná se o zesílené pneumatiky nejčastěji označované písmeny XL nebo RF. Řidiči vždy musí rovněž volit rychlostní index pneumatiky totožný nebo vyšší, než je údaj předepsaný ve velkém technickém průkazu.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV