Reklama
Archiv - Zprávy

Nový systém varuje řidiče před akvaplaningem

Vyvíjený systém by měl být schopen včas odhalit nebezpečí vzniku akvaplaningu a zabránit nehodám nebo krizovým situacím při řízení.
Zdroj: Continental

Automatický systém, který bude řidiče varovat před rizikem vzniku akvaplaningu vyvíjí technologická společnost Continental. Ztráta kontaktu pneumatiky s vozovkou způsobená extrémně vysokou vrstvou vody dramaticky snižuje možnost ovládat automobil a představuje významné nebezpečí vzniku nehody. V budoucnosti na tuto hrozbu v předstihu upozorní výstražný systém využívající data z kamer a snímačů v pneumatikách. To znamená, že řidič bude moci dostatečně dopředu upravit rychlost.

Nový systém varující před akvaplaningem by mělo být možné montovat do produkčních vozidel pravděpodobně již během příští generace nových modelů. Zařízení je nyní ve výzkumné fázi.

V souvislosti s dalším výzkumem vzniku akvaplaningu a s vývojem výstražného systému před akvaplaningem je nutné zdůraznit významný vliv dostatečné hloubky dezénu pneumatiky na bezpečnost jízdy. Hloubka drážek na běhounu pneumatiky má spolu s množstvím vody na vozovce a rychlostí automobilu zásadní vliv na vznik akvaplaningu. Odborníci proto doporučují výměnu letních plášťů v okamžiku, kdy má vzorek hloubku 3 milimetry. Pokud je pneumatika více opotřebovaná, riziko akvaplaningu významně roste. Obecně je pak doporučeno, aby řidiči na mokré vozovce nebo za deště vždy snížili rychlost.

Hlavní součástí výstražného systému před akvaplaningem jsou kamery. Akvaplaning vzniká, když pneumatika nedokáže pomocí kanálků, drážek a lamel odvést všechnu vodu ze styčné plochy s vozovkou. Důležité je proto odhalit, že se na silnici nachází velké množství vody. K tomu jsou využívány záběry z širokoúhlých kamer, které jsou nainstalovány ve zpětných zrcátkách, masce chladiče a na zádi vozidel podílejících se na výzkumu. V okamžiku, kdy je na silnici opravdu hodně vody, záběry z kamer zaznamenávají specifické vzory jejího rozstřiku, které mají kvůli vytlačování pneumatikou odlišnou charakteristiku. Díky tomu je možné odhalit akvaplaning v jeho rané fázi.

Kromě snímků z kamer je plánováno také využít ke sběru údajů o podmínkách pro vznik akvaplaningu také data z pneumatik. V tomto případě budou využity záznamy z čidel instalovaných přímo v pláštích. Systém eTIS (electronic-Tire Information System) je schopen zjistit i zbývající hloubku dezénu, díky čemuž může stanovit bezpečnou rychlost pro dané jízdní podmínky a předat tuto informaci řidiči.

Reklama
Zdroj: Continental

V budoucnu bude možné posuzovat údaje ze všech snímačů a v centrální řídicí jednotce vozidla je využít pro výstrahu před akvaplaningem. Systém vyhodnotí nebezpečí a řidič dostane upozornění, jaká rychlost je ještě bezpečná. Další eso v rukávu představuje technologie vzájemného propojení automobilů. Díky sdílení dat mezi vozidly a digitálním mapovým podkladům mohou varování o riziku akvaplaningu dostat vozy ještě před tím, než vjedou do nebezpečné oblasti. Již dnes takto funguje dopravní informační systém, aby upozornil na nebezpečná místa na trase.

Podobný výstražný systém je obzvlášť důležitý pro autonomní vozidla, která se musí akvaplaningu vyhnout bez zkušeností, jaké má člověk za volantem.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV